Panceřoví granátníci

 


 

Pancéřoví granátníci

 

Pancéřoví granátníci byli německou motorizovanou pěchotou a spíše než pěšky se přepravovali na motorových vozidlech. Byli považováni za elitní frontové jednotky jednak pro svou mobilitu, jednak proto, že většinou šli do bitvy spolu s tankovými divizemi. Zruční a rozhodní, postupovali obvykle v nákladních autech a polopásových vozidlech, které jim zajišťovaly ochranu a pohyblivost tak dlouho, než se dostali dost blízko k nepřátelským pozicím, aby je mohli napadnout pěšky.
Zavedení motorizované pěchoty bylo ukázkou rychlého taktického rozvinutí, které změní způsob celého dosavadního vedení boje. Tyto jednotky se vždycky vrhaly do nejtvrdších bojů a poskytovaly postupujícím tankům cennou podporu. Na počátku války prováděly mobilní operace a bez výjimky doprovázely tanky, kryly jejich boky v útoku a vrhaly se do každé bitvy, aby smetly zděšené a zmatené nepřátele.
Ale at si tyto jednotky vedly na bojišti jakkoliv zručně, nebyly vyňaty ze standardních pěších formací až do pozdních období války, kdy byly reorganizovány a přejmenovány na Panzergrenadiere či Panzerjáger. Vznikl totiž pocit, že nový název zvedne morálku těchto motorizovaných granátníku, kteří i přes silný nedostatek vozidel bojovali po boku svých tankových praporů stejně jako jejich protějšky v tankových divizích.Akce pancéřových granátníku na bojišti byly obvykle spojeny s jedním určitým vozidlem, které je dopravilo na bojiště. Bylo to polopásové vozidlo s řízenými předními koly a s trakčním pohonem,které změnilo bojovou kvalitu obrněných divizí. Polopásová vozidla dopravila pěchotu až po bok postupujících tanků a dopravovala kulomety, minomety, bedny s municí a zásoby, ale také tahala protitankové a protiletadlové kanóny, houfnice a sekce pontonových mostů do předních linií.Po zbytek války počet elitních divizí pancéřových granátníku neustále rostl a brzy si získaly respekt a název „tanková elita". Při rostoucích ztrátách mužstva i tanků prokazovaly divize pancéřových granátníku tváří v tvář neodvolatelnému osudu mimořádnou statečnost a odolnost.