Tanky - Německo

 

 Stranky "PanzerWeb" přešly pod správu našeho serveru - doporučuji zhlédnout

***PanzerWeb***


Obsáhlejší popis


Pz.Kpfw.l + Pz.Kpfw.II

Pz.Kpfw.38(t)+StuG III

Marder +PzKpfw. III

Pz.Kpfw.IV+Panther V

Pz.Kpfw.VI Tiger I a King Tiger


 

Stručný popis

 

Panzer V Panther Nepochybně jeden z nejlepších tanků německé armády,jehož dlouhý kanón ráže 75mm měl  stejnou průraznost jako osmaosmdesátka.Jeho skloněné panceřování učinně odklánělo většinu nepřátelských střel.Ale nezapře se že vyroba tohoto tanku byla velmi ovlivněna konstrukcí Sovětského tanku T-34.Od konce roku 1943 tak představovalo pancéřování hlavního bojového tanku.Celkem bylo postaveno 6.000 tanků,přičemž polovina byla zničena v boji.

PanzerVl-Královský Tiger

Královský Tiger neboli Köningstiger představoval kombinaci  nejlepších vlastností strojů Tiger a Panther.Jeho čelní pancíř byl prakticky neprůstřelný a kanón ráže 88mm byl přesný až do vzdálenosti 2.000 metrů.Většinou byl nasazován do bojů na západě.Tigershreck tím nabyl zcela nových rozměrů,kdykoli se tato příšera objevila.Do služby se jich nakonec dostalo méně než 500 kusů.
Panzer VI Tiger
I když bylo postaveno jen 1.500 kusů,byl Tiger nejobávanějším tankem války.Počítalo se sním jako s průlomovým tankem.Měl nedostatečnou rychlost,ale jeho kanón ráže 88mm tuto nevýhodu vyvážil.Jeho slabým místem byla relativně slabě panceřovaná záď.Tiger byl v panceřových divizích využíván jen zřídka.Místo toho z něj byli formovány "Schwere panzer abteilungen"(Prapory těžkých tanků).Pouze "SS" a divize "Grossdeutschland"měli jejich prapory začleněny do své struktury.
Hetzer
Ke konci války byla do výroby zařazena druhá generace stíhačů tanků. Hetzer(Buřič)byl uhlednou kombinací 75mm kanónu a podvozku Pz38.Stroj se ukázal jako velice učínná zbraň a vybral si těžkou daň na straně nepřátelských tanků.Se svou výškou která jen nepatrně překračovala 2 metry jej bylo snadné ukrýt.
Jagpanzer lV
Spolu s "Hetzerem" bylo toto vozidlo hlavním stíhačem tanků,který v závěru války panzerwaffe používala.Nesl kanón ráže 75mm který byl instalován na podvozku PzlV.Bylo jich vyrobeno více jak 1.000 kusů.

Jagtiger Jagtiger byl vybaven infračervenými a optickými přístroji,které nebyly do roku 1960 překonány.Jeho mohutný 128mm kanón byl nejtěžším kanónem 2 světové války a byl schopen  z boje vyřadit tanky spojenců na velkou vzdálenost.Čelní pancíř byl neprůstřelný.Za tuto výhodu ale musel zaplatit přetíženými převody a nedostatečnou manevrovací schopností.
StuG lll
StuG lll měl 75mm krátké dělo L/25 s nízkou úsťovou rychlostí a byl konstruován pro podporu pěchoty.Jedná se o stejný kanón který používali PzlV známé mezi vojáky jako"Pařez".Pozdější StuG nesl kanóny o délce L/42 a L/60,takže byli velmi užitečný v boji proti tankům.Produkce samohybných děl StuG omezovala produkci tanků.

Panzer lll
Na tomto obrázku vidíme Panzer lll,projíždějící zničenou vesničkou ve Francii ležící na řece Aisne.Tři číslice na věži tanku,sloužili k identifikaci každého tanku v rámci praporu.První číslice označovala rotu,druhá četu,a třetí byla vlastním číslem tanku.

Panzer lV (Tažný kůň)
Panzer lV s krátkým dělem ráže 75mm.V roce 1930 Guderian uvažoval o středním tanku pro operace proti tzv.měkkým cílům,tedy pěchotě a zasobovácím kolonám.Výsledkem byl PzlV s krátkou hlavní.Protože nebyl vhodný k nasazení proti tankům byl jeho kanón postupně nahrazován delšími a učinějšími kanony.

Panzer ll
Panzer ll i když jeho pancéřování a výzbroj byly zoufale nedostatečné,představoval hlavní píliř Panzerwaffe až do útoku na Francii.Jeho podvozek byl později použit pro průzkumná vozidla"Lusch"(Rys)a stihače tanků Marder ll.Na obrázku vzadu vidíte ještě Panzer l.

Panzer l
Byl zastaralý již v době svého vzniku.Jeho výzbroj tvořili dva kulomety.Tento tank se vyráběl ve značných počtech a byl nasazován  do bojů až do roku 1942.Poté bylo mnoho  z jejich podvozků upravena na velitelská vozidla nebo stroje panzerjäger.Na vlajce je vyobrazen "Totenkopf"symbol Panzerwaffe.

Panzer 38(t)
Po zabrání Českého zbrojního průmyslu zařadil Guderian dva z českých tanků do Panzerwaffe.A to Pz35(t) a Pz38(t) z nich byl daleko lepší Pz38(t).Oba tanky zpočátku trpěli svou nýtovanou konstrukcí ,nízkou rychlostí a nedostatečnou výzbrojí.Byli většinou použity pro doplnění stavů dřívějších lehkých divizí.(Leichte division)

 

Porovnání německých a ruských tanků