Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 2/1/2009, 20:06  Předmět:  rotmistr JAROSLAV GUCMAN Odpovědět s citátemDolůNahoru

Rotmistr Jaroslav Gucman

Další z pilotů ,který bojoval na IL 2 v Ostravské operaci a položil svůj život za svobodu naší země se jmenoval Jaroslav Gucman.Tento pilot se narodil 22.9.1921 v Dolné Stredě v okresu Trnava.Za Slovenského národního povstání konkrétně 20.srpna 1944 odletěl Gucman spolu s ostatními piloty do SSSR.Tam byl přeškolen na IL 2 a zařazen k našemu 3.bitevnímu pluku.Dne 28.dubna 1945 naše ily útočily na cíle v okolí Ostravy.Skupina šturmoviků měla provést proti pozemním cílům 6 náletů ,ale při pátém náletu dostal jeden z ilů zásah do motoru .Byl to stroj č.30 ,který pilotoval rotmistr Gucman a palubní střelec se jmenoval Ján Valko.Podle výpovědi jednoho z pilotů ,konkrétně Ludovíta Solára ,který doprovázel ily:(Solár letěl na La 5 fn jako doprovod bitevníků),byl Gucman v pořádku ,Solár viděl že pilot svůj šturmovik ovládá a Gucman otočil svůj stroj a snažil se dostat domů.Kousek cesty ho ještě Solárova lavočka doprovodila ,aby se náhodou za ním nepustil nepřátelský stíhač ,ale pak se stíhačka musela vrátit zpět ke skupině.Všichni si mysleli že vše dobře dopadne.Když se všichni, jak bitevní ily tak stíhací lavočky vrátily na letiště v Porembě zjistili že Gucmanův šturmovik nedoletěl.

Ted budu psát výpověd přímo onoho palubního střelce Jána Valka ,který byl tehdy desátníkem .Bohužel tento pán je již po smrti.
Když dostali zásah do motoru pilot otočil okamžitě hořící stroj a snažil se přeletět frontu,což se mu podařilo .Jaroslav Gucman se rozhodl nouzově přistát .Pilot ještě stačil vysunout podvozek ,který ale vzápětí urval .Stroj se zastavil .Ted budu konkrétně citovat des.Valka:NEVÍM JAK JSEM SE Z LETOUNU DOSTAL ,BYL JSEM CHVÍLEMI V BEZVĚDOMÍ.OVLÁDALA MĚ JEDINÁ MYŠLENKA –RYCHLE VEN .LETADLO HOŘELO ,MĚL JSEM OŽEHNUTÝ OBLIČEJ ,VLASY,PUD SEBEZÁCHOVY MI POMOHL ZVEDNOUT SE ZE STŘELIŠTĚ .VYLEZL JSEM NA KŘÍDLO ,TĚLEM MI PROJELA STRAŠNÁ BOLEST .SPADL JSEM S KŘÍDLA A ZŮSTAL LEŽET U HOŘÍCÍHO STROJE.V BEZVĚDOMÍ JSEM CÍTIL ,ŽE MĚ NĚKDO VLEČE .S NÁMAHOU JSEM OTEVŘEL OČI .SKUPINA DESETI AŽ PATNÁCTILETÝCH CHLAPCŮ A DĚVČAT .TI KLUCI MĚ TAHALI ZA PADÁK .DOTÁHLI MĚ K DOMKU .ZE DVEŘÍ VYBĚHLA ŽENA S PŮLLITREM V RUCE ,ZVEDLA MI HLAVU A LILA MI DO ÚST STUDENOU VODU.NĚKOLIKA DOUŠKY JSEM SKLENICI VYPRÁZDNIL.ZAVŘEL JSEM OČI .ZLOMENÁ KLÍČNÍ KOST TLAČILA NA SRDCE,ŠPATNĚ SE MI DÝCHALO.Tak tolik des.Ján Valko,teda vlastně v době vyprávění měl hodnost podplukovníka a myslím že i v době své smrti někdy v 80-tých letech.

Ještě je třeba dodat že Gucmanův il přistál na Polském území ,konkrétně u městečka Rydultowy nedaleko osady Czernica ,kde byl sádrovcový lom kde se tragédie odehrála.

Takže des ,Válka zachránili polské děti ,které ho od hořícího letounu odtáhly.Podle výpovědi jednoho polského pamětníka,který se vyprošťováni zůčastnil, chtěli děti vytáhnout i pilota ,ale Gucman byl připoután a mládež neuměla pásy rozepnout.Těžko říct jestli pilot žil ,jelikož nereagoval na nic i když mu hořely nohy.Mezitím přijeli sovětští vojáci a děcka odehnali ,jeden sovětský seržant vyskočil na křídlo a zkoušel Gucmanovi tep ,ale musel rychle seskočit neboť plameny už olizovali celé letadlo.Podle tohoto polského pamětníka byl Gucman zřejmě mrtev ,bud si zlámal vaz při nouzovém přistání nebo ho zabila elektrika vysokého napětí ,do jejichž drátů pilot se svým strojem vletěl.

Ostatky rotmistra Jaroslava Gucmana vyprostili až naši vojáci z pozemního personálu a někteří naši piloti ,kteří přijeli nákladním automobilem až druhý den ,nebo letadlo stále hořelo a vybuchovala munice.
Tedˇopět budu citovat jednoho z pamětníku- rotmistra Petra Chebena pilota tehdejšího 3.bitevního leteckého pluku-
KDYŽ JSME LETOUN VIDĚLI ,BYL BEZ PODVOZKU A ÚPLNĚ SHOŘELÝ.Z TROSEK SE JEŠTĚ KOUŘILO –NA PRVNÍ POHLED SE NÁM ZDÁLO ,ŽE GUCMAN SEDÍ V KABINĚ NA SVÉ SEDAČCE.TEPRVE KDYŽ JSME VYLEZLI NA KŘÍDLO ,UVIDĚLI JSME TU HRŮZU.TO CO Z DÁLKY VYPADALO JAKO SEDÍCÍ PILOT ,BYLA NA UHEL SHOŘELÁ MRTVOLA .POKOUŠELI JSME SE JI Z KABINY VYTÁHNOUT,DOSLOVA SE NÁM POD RUKAMA ROZSYPALA.NAKONEC SE PODAŘILO TO ,CO Z JARKA GUCMANA ZBYLO ,SESBÍRAT DO KOŠILE ,KTEROU JSEM SVLÉKL .NEDALEKO BYLA LIPOVÁ ALEJ.MEZI STROMY JSME VYKOPALI HROB.OPODÁL JSME NAŠLI DVĚ PRKNA ,Z NICHŽ JSME SBILI KŘÍŽ.NOŽEM JSEM DO NĚJ VYŘEZAL JMÉNO A DATUM.POHŘBILI JSME NEŠTASTNÉHO KAMARÁDA,VOJÁCI Z PERSONÁLU OBSTARALI ČESTNOU SALVU Z PUŠEK.

Tolik bývalý pilot Petr Cheben.

Na závěr bych chtěl říct ,že polští občané zbudovali nový pomník o který se starají.

posádka letounu IL 2 rotmistr Jaroslav Gucman -vlevo

palubní střelec desátník Ján Valko-vpravo

Image

TATO POSÁDKA BYLA DNE 28.DUBNA 1945 SESTŘELENA NĚMECKÝM FLAKEM NAD OSTRAVOU A HAVAROVALA S HOŘÍCÍM LETADLEM PŘI POKUSU O NOUZOVÉ PŘISTÁNÍ NEDALEKO POLSKÉHO MĚSTA RYDULTOWY,POBLÍŽ OSADY CZERNICA,POBLÍŽ LOMU.
ROTMISTR GUCMAN PŘI HAVÁRII ZAHYNUL.

pomník J.Gucmanovi s chybným datem

Image

Image

Gucmanův Il 2 č.30

Image

Na Slovensku má taky pamětní tabuli

Image

Naposledy upravil Martas2411 dne 18/11/2014, 12:57, celkově upraveno 2 krát

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/1/2009, 00:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

oha Smile chlapík z Dolnej Stredy....v Hornej Strede mám príbuzných to je neďaleko Piešťa? Very Happy inak zaujíímavé info Smile

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/1/2009, 11:41  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No vida, Private, poptej se po příbuzných, třeba s ním nějakej tvůj praujo (je to slovo dobře?) chodil do školy nebo tak něco. Wink

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/1/2009, 11:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

na velkú noc tam ideme tak sa skúsim popýtať Smile snáď budú vedieť že niekto taký aj žil Very Happy

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/1/2009, 14:17  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No podle databáze našich padlých vojáků,se Jaroslav Gucman narodil v Dolné Stredě.
http://www.vuapraha.army.cz/db/detail_p.php?id=992

Ale buď je to chyba ,nebo se potom jeho rodina přestěhovala do Leopoldova ,kde by měl mít tento pilot památník.Jedná se o protiletadlové dělo ,které stojí na kamenném podstavci a na mramorové desce je nápis

TENTO PAMÁTNÍK VYBUDOVALI LEOPOLDOVANÉ PRO SVĚTLOU PAMÁTKU SVÉHO SPOLUOBČANA ,CHRABRÉHO LETCE JAROSLAVA GUCMANA .NARODIL SE 22.9.1921.JAKO PILOTNÍ ŽÁK ODLETĚL V DOBĚ SNP DO SOVĚTSKÉHO SVAZU,KDE BOJOVAL JAKO NEJMLADŠÍ PILOT V 1.ČESKOSLOVENSKÉ SMÍŠENÉ LETECKÉ DIVIZI.SESTŘELILO HO 28.DUBNA 1945 FAŠISTICKÉ PROTILETADLOVÉ DĚLOSTŘELECTVO V BOJI O OSTRAVU.

Od tohoto památníku by měla vést ulice směrem ke starému korytu Váhu,která je též pojmenována po Gucmanovi.
Tyto informace se mohli změnit ,jelikož čerpám z knihy POD KŘÍDLY JE OSTRAVA.Rok vydání 1985.Tuto knihu jsem kdysi jako děcko koupil za 21 korun.
Bylo by dobré ,kdybyste ten památník mohli vyfotit kamarádi,už jenom kvůli mě,jelikož mě osudy pilotů velice zajímají Razz

Naposledy upravil Martas2411 dne 5/4/2011, 18:09, celkově upraveno 2 krát

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/10/2010, 19:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak zde mi moji polští přátele pomohli ,konkrétně to byl sám admin a pomohli mi lokalizovat místo dopadu IL 2 rtm.Gucmana.Ještě mi pomohli lokalizovat letiště Porembu odkud čs. piloti startovali na cíle v Československu.
http://eksplorator.feen.pl/viewtopic.php?t=2582&postdays=0&postorder=asc&start=7

zde jedna z map

Image

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma