Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2011, 19:15  Předmět:  Zapomenutý lékař-František Kriegel Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zapomenutý lékař - František Kriegel


Nevím kde tohoto pána umístit,zasloužil by si určitě svoji zvláštní rubriku.Uvažoval jsem o sekci Československá armáda 1939-45,ale nikdy nebyl příslušníkem Čs.armády i když dosáhl hodnosti majora.Takže to dám zde


N a tohohoto zajímavého člověka ,který prokázal velkou odvahu ať už v bitvách či na civilním poli jsem náhodou narazil v časopise Fakta a svědectví.I když byl členem KSČ ,stále si zachovával svůj vysoký morální kredit.

Jmenoval se František Kriegel a narodil se 10.dubna 1908 v Haliči,ve Stanislavi v okrese Ivano-Frankovsk.František Kriegel pocházel ze židovské rodiny.Když bylo malému Františkovi 11 let ,umřel mu otec a tak se ve většině případů musel starat sám o sebe.Byl velice chytrý a ctižádostivý a hlavně se chtěl pořád učit.Koncem 20-tých let se hlásí na univerzitu ve Lvově ,ale je odmítnut stím že je Žid.A tak se vydal do Československa .V Praze byl přijat ke studiu lékařství na německé části Univerzity Karlovy.I když Fratišek Kriegel uměl jenom polsky a německy,češtině se velice brzo naučil a nikdo nepoznal že to není jeho rodný jazyk.Život se sním nemazlil.Přijímal všechny možné práce,např.si přivydělával psaním adres,pomáhal na stavbách ,v ševcovské dilně,prodával párky na stadionu atd.Jeho jídlo bylo často jenom kus suchého chleba a šálek horkého kakaa z charity.Vytrpěl si toho dost a tak se nemůžeme divit že v roce 1931 vstupuje do tehdejší KSČ.

Když ukončil studia,začal pracovat na I.interní klinice v Praze.Po vypuknutí občanské války ve Španělsku začala pro Františka Kriegla jeho vojenská anabáze.Byl přesvědčen, že u Madridu se bojuje za Prahu a vlastně za celou demokracii a odjel do Španělska,kde se stal lékařem 11.brigády a později náčelníkem zdravotnické 45.mezinárodní divize.Všichni ,kteří ho v té době znali ,obdivovali jeho odvahu.Pod palbou nebo při bombardování nedal na sobě nic znát a ošetřoval raněné.Postupně získal hodnost majora španělské republikánské armády.Mimo Františka Kriegla bojovalo ve Španělsku na 3000 čechoslováků ,z toho 400 jich padlo.Po pádu republikánského Španělska se František Kriegl stahoval s posledními obránci k francouzským hranicím,kde byl později ve Francii internován.To bylo počátkem roku 1939.

František Kriegl šel ale do války znova.S pomocí norského Červeného kříže se on a dalších 19 lékařů přihlásilo na čínské bojiště.V srpnu 1939 byli tito lékaři spolu se zdravotnickým materiálem vypraveni z Marseille na pomoc Číňanům ,kteří vzdorovali japonské agresi.Na cestě do Číny je zastihla zpráva o přepadení Polska a vypuknutí II.světové války.Po přistání v Hongkongu se spolu s ostatními pustil hned do práce.Kriegel školil místní ,kde předával své zkušenosti z oblasti válečné chirurgie,které měl ze Španělska.Samozřejmě se začal učit i čínsky.
V roce 1941,kdy napadlo Nemecko Sovětský Svaz, se Kriegel přihlásil na sovětské vojenské misi v Čunkingu jako dobrovolník Rudé armády.Jeho nabídka prý byla sovětskými orgány přijata velice vstřícně,ale do konce války k ní nedošlo.

Do Vánoc roku 1942 se Kriegel zúčastnil bojů na frontě v provincii Chu-nan.Čínani ovšem pořád ustupovali a ztráceli rozsáhlá území .Největším problémem ovšem bylo ,že i poslední čínské přístavy se dostali do japonských rukou,takže veškeré zásobovací trasy byly odříznuté.V březnu 1942 Britové evakuovali barmský Rangůn a do ohrožení se dostala i asámská cesta ,kterou proudily zásoby čínským jednotkám.Japonci byli rozhodnuti dobýt Barmu stůj co stůj a odříznout zásobovací cestu pro Čínu.

Jenže to už byli ve válce i Američané ,kteří zřídili letecký most a začali do Barmy přepravovat své i čínské jednotky .Tak se do Barmy dostali i Kriegel.František Kriegel spolu s ostatními lékaři ,kteří pod hlavičkou Červeného kříže ošetřovali zraněné se stali smluvními lékaři americké armády .Důvod byl jednoduchý.Operace v Barmě byly pod americkým velením.
František Kriegel byl zařazen jako lékař čínsko-americké tankové skupiny a i zde projevoval nemalou odvahu.Postupoval vždy v první linii hned za tanky a okamžitě poskytoval první pomoc raněným.Vyznamenal se v bitvě uWalawbumu ,kde pod neustálou palbou ošetřil 46 raněných vojáků.Vysloužil si nejvyšší americké vojenské vyznamenání udělované civilním osobám.V návrhu na toto vyznamenání z října 1944 se píše-Doktor Kriegel projevil neobyčejnou iniciativu,mimořádnou horlivost,vynikajicí smysl pro povinnost a odborné schopnosti při plnění úkolů.Plukovník R.H.Brown se dokonce nechal slyšet ,že je rád že má ve své jednotce lékaře,který nezná co je to strach.
Další americký velitel oceňoval jeho vynikající morálku,schopnost snášet v bojové službě s americkými a čínskými jednotkami nepopsatelné těžkosti,neustále ohrožován nepřítelem.


V roce 1944 se jeho činy staly námětem pro reportáž amerického deníku The Saturday Evening Post.Redaktor tohoto deníku zpovídal Kriegela a zejména chtěl vědět podrobnosti o jeho chrabrosti v oné bitvě u Walawbumu,ale František Kriegel mu namísto líčení svých hrdinských skutků vyprávěl o hrdinství čínských vojáků.Tak skromný byl onen člověk.

Na přelomu října a listopadu roku 1944 přešli americko –čínské jednotky do protiofenzívy jejímž cílem bylo uvolnění asamské cesty a v lednu roku 1945 s podařilo obnovit zásobování do Číny.Na jaře 1945 dobyli spojenci zpět hlavní město Barmy Rangům.

V listopadu 1945 se František Kriegel vrací do Československa.Po roce 1948 se zapojuje do tzv.socializace zdravotnictví a na nějakou dobu se dokonce stává náměstkem ministra zdravotnictví.Jenomže komunisté jdou i proti němu .Je mu včítán jeho židovský původ a to že bojoval ve Španělsku a v Barmě pod americkým velením.Stává se nepohodlným.Kriegel to vše velmi těžce nesl .Nemohl pochopit ,že komunisti jdou tak bezohledně proti lidem ,kteří ve válce tolik trpěli.Byl vyhozen a nějakou dobu byl bez práce.Našel si místo u Tatry Smíchov kde byl zaměstnán jako závodní lékař.

Z této doby pochází vzpomínka jedné řádové sestry karmelitánky kterou zde z onoho časopisu ocituji,mimochodem tato řádová sestra byla vězněna jak nacistickém tak komunistickém lágru-FRANTIŠEK KRIEGEL KLEČEL PŘEDE MNOU A OMLOUVAL SE MI ZA VŠECHNA TA PŘÍKOŘÍ.BYDLEL NA VINOHRADECH KOUSEK OD NÁS A OŠETŘOVAL MOJI MAMINKU.ZAVOLALA JSEM MU TŘEBA VE TŘI HODINY RÁNO,ŽE MAMINKA MÁ SRDEČNÍ ZÁCHVAT.ZA CHVÍLI U NÁS ZVONIL ,PYŽAMO POD KABÁTEM.

Na začátku 60-tých let přijela do Prahy kubánská delegace ve které náhodou byl Kriegelův spolubojovník ze Španělska.Tento člověk se o Kriegela začal velmi zajímat a nakonec došlo k setkání a slovo dalo slovo a František Kriegel se na 3 roky stal poradcem kubánské vlády pro zdravotnictví.Když se po třech letech vrátil do republiky ,pracoval jako primář Výzkumného ústavu chorob revmatických a později jako primář interního oddělení Thomayerovy nemocnice.

Jenomže to už se blížil osudný rok 1968 .Dostal se do nejvyšších pater politiky ,ale jenom nakrátko.
Po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 byl spolu s dalšími vedoucími československými komunistickými politiky odvezen do Moskvy, kde jako jediný odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol. Na podzim 1968 byl odvolán z předsednictva KSČ a z funkce předsedy Národní fronty. Jako poslanec hlasoval proti smlouvě o pobytu sovětských vojsk v ČSSR. V květnu 1969 byl vyloučen z KSČ a v roce 1970 byl poslán do důchodu.

Stal se z něj důchodce ,který po skoro 10 let zaměstnával příslušníky Státní bezpečnosti.Mezi prvními podepsal i Chartu 77.

Zemřel 3.prosince 1979

Image

Image

Image

Image

Image

Zdroj -Fakta a svědectví


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2011, 19:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jak už jsem jednou řekl - supér!
Jen v tý Barmě to velení nebylo až zas tak moc americké. Nejdřív spadalo pod tzv. ABDA (společný štáb Američanů, Britů, Holanďanů a Australanů) a od jara 1942 sice centrálně pod Angličany v Indii, ale na bojištích operovaly i čínské a americké jednotky (např. známí Merillovi záškodníci).
Ale to je jen detail.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2011, 19:42  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak v tomhle teda zas odborník nejsem,spíš se orientuju na Evropu.Budu se muset ještě hodně učit .Např by mězajímala ta bitva u Walawbumu.O tom slyším poprvé.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/9/2011, 21:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

tak je to ten "Krígl" o ktorom sme sa učili na dejepise v súvislosti s rokom 1968..veľmi zaujímavý osud len čo je pravda...tento chlap bol dobrodruh ako keby ho Cudzinecká légia splodila Mr. Green


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2011, 06:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak vy jste se o něm učili?To já to jméno slyšel poprvé


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2011, 08:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
Např by mězajímala ta bitva u Walawbumu.O tom slyším poprvé.


O tom vím taky prdlajs, ale zeptal jsem se strejdy Googla a podle něj to bylo první nasazení právě Merillových záškodníků (sakra, to jsem netušil, jak se trefím Mr. Green ). V březnu 1944 dobylo 2750 Američanů spolu s malou čínskou pomocí Walawbum, což byl klíč k nějakému velkému údolí. Japonci přišli o 800 vojáků, Američani měli 8 mrtvých, 37 raněných, 19 nemocných malárií, 8 s jinými horečkami, 10 válečných neurotiků a 33 vojáků mělo jiná zranění či nemoci.
Takže Kriegel se jako doktor asi nenudil. Wink


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2011, 09:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

niečo málo som sa dočítal na wikipedii a konkrétne to, že údolie nesie a nieslo názov Hukawng Valley. Tým že Merillovi diverzanti nakopali Japoncom zadky pri Walawbume sa im otvorila cestu k tomu údoliu, cez ktoré viedli japonské zásobovacie chodníky. Tým, že Japonci prišli o údoliem, stratili zároveň aj možnosť zásobovania. Neskôr vraj toto údolie využívali Američania na zásobovanie Čankajškových vojsk v Číne.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.4449s ][ Queries: 19 (0.2857s) ][ Debug on ]