Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/11/2007, 15:15  Předmět:  František Petržíla - Zážitky z prvej svetovej vojny Odpovědět s citátemDolůNahoru

Na prvú svetovú vojnu existuje veľa spomienok i množstvo literatúry opisujúcej hrôzy zákopovej vojny, ktorá mala viacero podôb. Samotný život vojakov v zákopoch, ale aj moment útoku keď ich bolo treba opustiť, prebenúť zväčša niekoľko desiatok alebo stovák kilometrov a zaútočiť na protivníka v jeho zákopoch. Spome?me aspo? známy román Na západnom fronte nič nové od nemeckého autora Ericha MAria Remarqa. Silu bezprostredného vojnového zážitku však majú vojnové zápisky a denníky písané priamo po bezprostrednom zážitku z bojov.

Konečne nastal osudný de?, 18. august, utorok (cisárove narodeniny). Posunuli sme sa vpravo a mal sme (náš pluk) nepriateľa napadnúť z pravého boka. Zavčas rána začali naše batérie páliť na srbov bez zastavenia palby a delá hučali a revali až uši zaliehali. Rozpútala sa bitka akú som nikdy nezažil. Srbská artiléria odpovedala zrána slabo, ale pred obedom sa začal súdny de? v pravom zmysle slova. Konečne sme prišli k akémusi návršiu ktoré bolo proastené kukurcou. Pripravovali sme sa na šturm na blízke rady Srbov. Avšak vtom začal naša artiléria do nás páliť tak, že o malú chvílu sme boli úplne rozbití, rozprášení... Behali sme splašene sem a tam a nevedeli sme, čo si máme počať, všade navôkol praskali smrtonosné šrapnely a nárek, krik, rachot, to všetko pôsobilo na nervy až sme boli pološialení. V divom zhone sme bežali z toho osudného meista späť. Veliteľ batérie keď zistil že strielal do našich radov hneďsa sám zastrelil. Museli sme prebrodiť hlboký potok. Keď sme boli trochu v ústraní, sadol som si pod košatý strom stojaci osamote a prezúval som sa, pretože som mal mokré ponožky. Trochu som si chcel odpočinúť. No tu začali dopadať blízko m?a granáty. Lietali vo vzduchu nad hlavou a zabárali sa do zeme, aby s hromovým praskotom explodovali. Stále dopadali bližšie a bližšie. Chmatol som veci a utekal preč. Ohromná rana ktorá sa za mnou ozvala ma donútila otočiť sa. Otočil som sa a zamrazilo ma že ten granát dopadol práve tam kde som pred chvílou sedel. Ešte som videl že okolo toho miesta dopadu lietajú kusy odevu ktoré som nestihol vziať. Bežal som čo mi nohy stačili. Našiel som mnoho padlých a zohavených vojakov od granátov, mali odtrhnuté ruky, nohy, mnohí roztrhnutí na polovicu. iný mali rozbitú hlavu na nepoznanie. Hrozné bolo sa pozerať. Nárek ranených ma predsa dojal že som toho alebo toho obviazal a doniesol na hilfsplac. Jeen chudák s odstrelenými nohami ma prosil aby som ho zastrelil. Odniesol som aj jedného nadporučíka s prestreleným hrudníkom na hilfsplac. Bol už v mdlobách...

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma