Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 14/5/2013, 20:05  Předmět:  Nacistická válka s rakovinou Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nacistická válka s rakovinou


Přináším jeden zajímavý aspekt vědeckého výzkumu v nacistickém Německu, o kterém se běžně neví a kterým Německo prokázalo výrazně pokrokovou politiku. Nacisté bojovali s velkou vervou proti rakovině a jejich protirakovinná kampaň byla založena na vědeckých základech. Došlo k omezenému používání azbestu, zákazu tabáku, karcinogenních pesticidů a potravinových barviv. Mnoho z toho je u nás zavedeno až v posledních letech. Je nutno ale podotknout, že tento fenomén Německa je v období nacizmu silně spjat s rasismem a antisemitismem.


Image


Němci byli na čele světové špičky v technologii barviv a průmyslové chemie, a tak nepřekvapí, že už koncem 19.století objevili souvislost mezi deriváty uhelného dehtu, anilinovými barvivy a různými formami rakoviny. V roce 1902 němečtí lékaři zjistili spojitost mezi leukémií a rentgenovými paprsky. První státní protirakovinná agentura byla v Německu založena v roce 1900 a rozhodla, že klíčem k ochraně proti rakovině je prevence. Byla přesvědčena, že příčiny vzniku rakoviny souvisí se životním prostředím. Jejím působením se zvýšily různá zdravotní a bezpečnostní opatření na pracovištích. Po Hitlerově nástupu k moci se tato opatření výrazně rozšířila. Rozběhly se kampaně doporučující pravidelná lékařská vyšetření. Na školách, v armádě a na pracovištích se muselo chodit preventivně na rentgen. V roce 1938 němečtí vědci zjistili, že 12 různých rakovin souvisí s azbestem a v roce 1942 bylo publikováno, že azbest je nebezpečný. Na rozdíl od amerických a britských studií, které ho pokládaly za neškodný.


Německo se těmito různými opatřeními dostalo na první místo v otázkách zdravotnictví a bezpečnosti práce. Také nacističtí odborníci na výživu doporučovali jako prevenci proti rakovině omezit spotřebu konzerv a uzených výrobků, tučných jídel, bílé mouky a cukru. Naopak – jako prospěšné bylo jíst víc zeleniny a ovoce. Hodně se poukazovalo na to, že Hitler je vegetarián, abstinent a nekuřák. Nacističtí ideologové stavěli na tom, že zdraví jednotlivce není jeho soukromou záležitostí a nelze s ním nakládat, jak kdo chce. Podezření, že alkohol a rakovina spolu souvisejí bylo všeobecně v Německu známo a mělo se za to, že alkohol poškozuje lidské geny. Co se týče kouření, poukázání na jeho nebezpečnost daleko předběhlo okolní svět.


Už počátkem 20.století byly v Německu založeny různé spolky pro ochranu nekuřáků. Nacistická protikuřácká kampaň se zaměřila i na ženy, které když kouřily, byly pokládány za nehodné stát se manželkou a matkou v německé rodině. Poukazovalo se, že předčasně zestárnou a ztratí fyzickou přitažlivost a také, že mléko kojící kouřící matky obsahuje nikotin, což se pozdějším výzkumem potvrdilo. Už v roce 1936 byl publikován vědecký článek, kde se uvádí, že kouřící matky jsou náchylné k potratům a že kouření přispívá ke zvýšení počtu mrtvých novorozenců. V roce 1943 byl uveřejněn článek, že kouření může být příčinou neplodnosti. Poukazovalo se i na to, že kouření může být příčinou mužské impotence a že snižuje pracovní výkon.


Výzkumy a studie o účincích tabáku na zdraví populace byly v Německu, zejména v období Třetí říše, vyspělejší než kdekoli jinde a v mnohém předběhly dobu. Spojení mezi rakovinou plic a kouřením bylo objeveno už v roce 1929. Byl to německý lékař Fritz Lickint, který na to poukázal a o 10 let později vydal rozsáhlou studii a souvislostech kouření a různými typy rakovin. V Jeně na univerzitě bylo r. 1941 založeno speciální oddělení pro výzkum nebezpečných účinků tabáku a bylo štědře dotováno financemi. Statisticky bylo prokázáno, že kouření výrazně přispívá ke zvýšení rakoviny. Lékaři ve Třetí říši si byli vědomi i toho, že kouření způsobuje srdeční onemocnění. Nacisté o výsledcích výzkumu informovali širokou veřejnost a publikovali prostřednictvím časopisů o zdraví varování před kouřením. Vydávali plakáty, dělali kampaně proti kouření (a samozřejmě i proti alkoholu). Kouření bylo zakázáno v zdravotnických zařízení, i na některých úřadech a domovech s pečovatelskou službou. V roce 1939 zakázala nacistická strana kouření ve všech svých prostorech a také na školách. V témže roce se poprvé objevil termín „pasivní kouření“. V roce 1941 bylo zakázáno kouřit v tramvajích v šedesáti německých městech. Také v protileteckých krytech se nesmělo kouřit. Od roku 1943 osoby do 18 let nesměli kouřit na veřejnosti. Výrazně byla omezena reklama tabáku na veřejnosti. Rovněž i Wehrmacht měl omezený příděl cigaret. V roce 1941 se výrazně zvýšila tabáková daň. Přesto protikuřácká kampaň v Německu nedosáhla snížení kouření, spíš naopak. Kouřilo se víc než např. ve Francii, kde žádná protikuřácká kampaň neproběhla. Společnosti pro výrobu cigaret se snažily kampaň rušit a zpochybňovaly výsledky vědeckého zkoumání o nebezpečí kouření. Propagaci kouření zaměřily hlavně na ženy, módní časopisy často zobrazovaly kouřící ženy. Aspoň ve Wehrmachtu se podařilo omezit kouření, a i když v roce 1944 počet kuřáků vzrostl i tady, nebylo to výrazné.


Image

Protikuřácká kampaň v nacistickém Německu byla ovšem silně spjata s rasovou a diskriminační ideologií. Užívání tabáku se pokládalo za rasovou degeneraci, za pošpinění fyzické čistoty. Tabák byl pokládán za genetický jed, který dokáže zkazit německou zárodeční plazmu. Nacisté tvrdili, že za zavedení tabáku a jeho škodlivých účinků nesou zodpovědnost Židé. Podle nich Židé jako první, založili tabákový průmysl na německé půdě.


Po skončení války ovládli v Německu černý trh s cigaretami Američané a nelegální pašování cigaret prokvétalo. Protikuřáckou kampaň se podařilo umlčet a díky nepřetržitému vývozu cigaret do Německa a Itálie získaly Spojené státy obrovské zisky.


Zdroje:
http://de.wikipedia.org/wiki/Ma%C3%9Fnahmen_gegen_das_Rauchen_im_NS-Staat
http://www.sueddeutsche.de/politik/kampf-gegen-das-rauchen-hitler-das-rassengift-und-die-spaetfolgen-1.894088
http://www.erstaunlich.at/index.php?option=com_content&view=article&id=771:nichtraucherschutz-im-dritten-reich
http://www.wer-weiss-was.de/theme183/article3625697.html


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/5/2013, 21:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je to zajímavý a logiku to dává. Kouřící Němec = nemocný Němec =) nemůže makat nebo bojovat za konečné vítězství.
Sympatický je, že na rozdíl ode dneška se protikuřácká kampaň nesla spíš na vlně propagandy než přísných zákazů. Jinak by Kretschmer nemohl bafat viržinka (což ho mimochodem málem stálo ještě před válkou život) a Galland by nehulil ty svý doutníky i v kabině Messerschmitu. No a třeba tady píšou, že i SS fasovali 6 cigaret denně jako prostředek k utišení případného hladu.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 14/5/2013, 21:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Přesně. Víc propaganda a kampaně a letáky. Těch zákazů zase tak moc nebylo a během války to hodně polevilo. Není ani divu.
Taky mnoho nacistických pohlavárů a jejich žen vesele bafalo (Goring, Magda Goebbels, Eva Braun...) marně se Hitler škaredil. A taky se vesele popíjelo.

I tak ale Německu patří v této oblasti prvenství. Ostatní státy se k tomu všemu dostali hodně později a nyní jsme vlastně uprostřed vášnivé kampaně - kde a co se má zakázat, omezit atd.

Nesmím ale zapomenout na fakt, že prevence sice byla v nacistickém Německu důležitá, ale pokud někdo vážně onemocněl, moc se s ním nepárali a šup do programu eutanazie.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 14/5/2013, 21:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to je opravdu zajímavý článek. Vůbec jsem netušil, že Němci měli tak propracované protikuřácké kampaně, i když jak se zdá velký úspěch s nimi nezaznamenali.
Zaujala mě následující věta:
Stuka napsal:
Nesmím ale zapomenout na fakt, že prevence sice byla v nacistickém Německu důležitá, ale pokud někdo vážně onemocněl, moc se s ním nepárali a šup do programu eutanazie.
Mám tomu rozumět tak, že když u někoho zjistili třeba pokročilou rakovinu plic, tak s ním místo léčby udělali krátký proces?

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 14/5/2013, 22:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Trochu jsem to zkrátila, ale dá se to i tak říct. Pro zachování rasové čistoty byl zahájen program eutanazie, kde šlo především o to, aby se národ očistil o mentálně a jinak postižené jedince. Nejdřív se realizoval u novorozenců, potom i u starších a postupně šlo nejen o duševně nemocné lidi ale např. i o ty, co trpěli syfilis, epilepsií atd. a také o nevyléčitelně nemocné, kde už lékařská věda nemohla pomoct, takže se "pomohlo" takhle.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/5/2013, 22:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Čo mi len tento článok pripomína. Jo už viem, súčasnú buzeráciu zo strany Európskej únie.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 17/5/2013, 06:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
súčasnú buzeráciu zo strany Európskej únie


Tak, tak. Tabakový priemysel kvitne jedna radosť, mastí vrecká, napĺňa štátnu kasu. Kvôli škodlivosti na zdraviu však alibisticky zakázať to alebo ono (opatrne aby to fajčiarov moc neodradilo), urobiť škatuľky cigariet odpudzujúce alebo naopak šedivé skoro neviditeľné. Za chvíľu sa bude môcť fajčiť na ulici iba s papierovým vreckom narazeným na hlavu. Mr. Green

Jediný správny krok, ale nikto neurobí. A to, prestať cigarety vyrábať. Privítala by som to, hoci som sama fajčiar. Nie tuhý, pretože som viac menej prešla na e-cigaretu. E-cigarety už vadia ale tiež. Odoberajú zisky tabakovým kolosom, tak čakám, čo tí hajzlíci vymyslia, aby e-cigarety buď zakázali, neúmerne zdražili alebo spustili kampaň o ich škodlivosti na základe zaplatených objednaných štúdií.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/5/2013, 07:56  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Prečo by sa mali cigarety zakázať, keď štáty z toho majú prachy z daní?
Skôr to vidím tak, že sa budú zdražovať a zdražovať a Únia bude ešte fajčiarov ďalej buzerovať v mene zdravia. Okrem iného ako si spomenula tú zaplatenú štúdiu, nedávno som čítal, že nie je preukázaná škodlivosť pasívneho fajčenia, vraj to je výmysel.
To už ťa zrejme skorej zabije ten vzduch znečistený čo dýchame Mr. Green


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 17/5/2013, 08:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
že nie je preukázaná škodlivosť pasívneho fajčenia, vraj to je výmysel.

To fakt? Až k tomuto sa znížili? Veď škodlivosť pasívného fajčenia už hádam ani netreba dokazovať - to je jasná vec.
Čo sa neurobí pre peniaze... Sledujem to každý deň, hoci sa tomu vyhýbam - nájde si ma to. Každú chvíľu tvrdia niečo iné - raz škodí, raz neškodí, len aby ťuťmák spotrebiteľ frčal ako vrtuľa a kupoval ako divý ich debilné výrobky. A áno, ohľadne cigariet máš pravdu. Samozrejme ich nikdy neprestanú vyrábať, ale otravovať život fajčiarom neprestanú. Takisto aj nekonečné zdražovanie cigariet aj alkoholu. Potom platí:
"Otec, dal by som si rožok."
"Aj ja synak, aj ja. Ale mám iba na vodku." Mr. Green


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/5/2013, 16:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Neviem ako to je s tým pasívnym fajčením v skutočnosti, len predávam ako som nakúpil, čítal som článok, že to je vraj výmysel protifajčiarskej lobby že pasívne fajčenie škodí. Možno to je však tabakové lobby kto vie Mr. Green


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/6/2013, 20:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je to hnusna droga, peknych par rokov som si odfajcil, ale zu nechcem, prestal som pred rokom a mozem povedat ze rozumnejsiu vec som ani spravit nemohol. A aby som zblbol poriadne zacal som behat, chlastat neprestanem to je moje potesenie a alkohol je liek a ja nemam Problem prestat po desiatom pive idem vzdy domov.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/6/2013, 11:40  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to ja dodám, že ja keď idem na alkoholový výlet tak pijem až kým nemám prachy, to je väčšinou príčina mojej stopky Mr. Green
Pivá som sa furt nenaučil piť a s fajčením som sa pohrával a vždy som lavíroval medzi závislosťou a nezávislosťou.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 6/6/2013, 12:45  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Priznávam, nestrieľajte Mr. Green som závislák na nikotíne ale pijan nie som. Iba občas.Mr. Green
Zhrniem svoj život do kocky: žiadna neresť mi nie je cudzia.Mr. Green


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/6/2013, 14:57  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Každý má nejakú tú neresť, dokonca si myslím, že musí mať.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2013, 21:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tady je o kouření řečeno v podstatě všecko...


Link


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75422 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1743s ][ Queries: 19 (0.0141s) ][ Debug on ]