Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2015, 12:22  Předmět:  Vyhladenie Lidíc III Odpovědět s citátemDolůNahoru

Lidické ženy a deti
O 185 lidických ženách sčítaných v kladenskom gymnáziu bolo v piatok 12. júna 1942 rozhodnuté. Boli poslané do koncentračného tábora v Ravensbrücku. Ženám boli odobraté deti.
Neskôr sa okolo 20. hodiny večer do ulice pred gymnáziom zhromaždil rad 17tich nákladných áut, kt. ženy odviezli preč. Onedlho sa scéna opakovala. Tento krát dva autobusy naložili celkovo 94 lidických detí spolu s nemeckými príslušníčkami červeného kríža. Cieľ cesty bol najprv Praha. Neskôr naše úrady zistili, že z Prahy boli deti prevezené vlakom do Lodže v Poľsku. Tam prišli 15. Júna, paradoxne v ten istý deň, kedy ich matky prišli do Ravensbrücku. A tu sa začali deti deliť. Krátko po vojne vyšlo najavo vďaka svedectvu Anny Hafnovej, že spolu s ďalšími 7 lidickými deťmi boli po týždni v Lodži prevezené do tábora RUS-Lager Wallandstrasse, kde sa stretli s ďalšími deťmi z Ležák. Po dvoch mesiacoch boli tieto deti prevezené do tábora v Puschkau pri Poznani, kam sa boli nemecké rodiny hlásiť pre deti. Anna Hafnová okrem toho uviedla množstvo ďalších údajov o zvyšných lidických deťoch, s kt. bola v tábore, dokázala uviesť nové ponemčené mená týchto detí ako aj adresy rodín, kt. si lidické deti adoptovali.
Z Lodže deti zamierili po troch týždňov do tábora v Chelmnu nad Nerrem, kt. mal prívlastok vyhladzovací. Tu boli lidické deti zavraždené v špeciálne upravených autobusoch, kde boli deti udusené výfukovými plynmi.
10 lidických detí však stretlo iný osud. 2 dievčatá a jeden chlapec boli vybrané 2 dôstojníkmi SS na prevýchovu do Prahy. Zvyšných 7 najmladších detí bolo umiestnených do nemeckej detskej nemocnice v Prahe II na Karlovom námestí. Potom boli umiestnené do opatrovne v pražskej Krči. Po vojne ich tam bolo 6 nájdených s výnimkou chlapca Františka Černého, kt. počas vojny zomrel.
Osudom lidických detí sa po vojne aktívne zaoberalo aj čs. ministerstvo vnútra, kt. vydalo zvláštny pátrací obežník s názvom Lidické deti, v kt. sa úrady snažili výzvami zistiť, kde sa lidické deti nachádzajú. Aj vďaka tomu bolo zistené, že zo 105 lidických detí prežilo len 17. 9 detí bolo adoptovaných, 6 bolo nájdených po vojne v Prahe v Krči a 2 deti sa narodili po lidickej tragédii lidickým matkám.
Lidické ženy nemali o nič jednoduchší osud. 185 ich bolo z Kladna prevezených do Ravensbrücku hneď. Dodatočne cez Terezín bolo do Ravensbrücku dovezených ďalších 11 lidických žien. O 49tich bolo krátko po vojne známe, že v koncentráku zomreli. Ďalšie 3 boli nezvestné.
Podľa výpovede Miloslavy Kalibovej vraj až tri štvrtiny všetkých lidických žien prežilo útrapy koncentráku. Podľa nej zomreli hlavne tie staršie a najstaršie odvlečené ženy. Rozhovor s touto ženou z decembra 2008 si je možné prečítať tu: http://ona.idnes.cz/zpoved-zeny-z-lidic-muzi-a-deti-ziji-s-tim-jsme-prezily-koncentrak-1cf-/spolecnost.aspx?c=A081202_122821_ona_ony_jup


Lidice musia byť zrovnané so zemou!

V duchu tohto hesla začali okamžite po poprave demoličné práce v celej obci. Najprv však bolo treba pochovať mŕtvych. O to sa postarali 30 židia z tábora v Terezíne, kt. boli špeciálne prevezení do Lidíc aby vykopali jamu. Tí svoju prácu vykonali 11. Júna 1942, keď vykopali jamu o rozmere asi 9x12 m a 4 m do hĺbky v Horákovej záhrade, kt. bola spoločným hrobom pre lidických mužov. Židia dostali rozkaz posypať telá vápnom a poliať ich vodou, čo aj vykonali.
Pre samotným pochovaním boli mŕtvoly okradnuté gestapákmi ako aj príslušníkmi SS.
Ešte pred samotným zničením obce prebehlo rabovanie obce. Cennosti, hotovosť, šperky a vlastne všetko čo malo pre gestapákov nejakú hodnotu bolo odvezené v nákladiakoch do Kladna, na stanicu Gestapa.
O hotovosť, šperky a cennosti sa pri rabovaní postarali najmä Wiesmann, Thomsen, Skalak a možno aj Bürger. Je to zdôvodnené tým, že gestapák Felkl po vojne vypovedal, že v oficiálnych správach o likvidácií obce ani pri súpise zhabaných vecí nebolo po tomto ani stopy.
V neprospech Wiesmanna a osude lidických cenností hovorí aj to, že po prisťahovaní do Kladna mal Wiesmann len to, čo mal na sebe.
Po jeho prevelení z Kladna do Varšavy však bol jeho majetok odhadovaný na 10 mil. korún.
Vďaka nemeckej precíznosti a zmyslu pre poriadok sa povojnovým úradom dostal do rúk aj nemecký dokument – súpis :
“č. 1614-I/20 - DorfLiditz z 1. X. 1942
- (...) majetek všech občanů propadá ve prospěch říše, jak je o tom podrobněji psáno dále. Hotových peněz a úspor je dohromady . . . . . . 1,716.934.85 K z toho bylo vyúčtováno gestapem na výlohách 264.048.25 K zbytek . . . 1,452.886.60 K byl uložen na vkladním účtu č. 39.350 u Občanské záložny v Kladně a vkladní knížka byla uložena u gestapa na Kladně.
- Z cenných předmětů, jež byly obyvatelům obce ukradeny, byly u gestapa na Kladně sepsány : 13 párů náušnic, 10 stříbrných kapesních hodinek, 16 niklových hodinek, 6 stříbrných dámských náramkových, 9 niklových náramků, 2 zlaté hodinky, 22 zlatých snubních prstenů, 18 zlatých prstenů, 5 stříbrných prstenů, 8 zlatých řetízků, 1 zlatý náhrdelník, 1 stříbrný řetízek, 3 stříbrné náhrdelníky, 2 stříbrné medailónky, 1 zlatý zubní chrup, 3 zlaté náramky, 3 niklové řetízky, 5 různých hodinkových přívěsků.
- V jiném aktu č. 1190/42-II-A5 se mluví o prodané drůbeži, kozách a králících za částku 36.813.10 K, které byly za ně strženy v Terezíně a uloženy na vkladní knížku Městské spořitelny v Roudnici.“


So samotným ničením obce sa začalo 13. Júna 1942. V tejto dobe tu boli prítomné dva oddiely RAD z Brna a Olomouce, zákopnícka rota WH ako aj oddiely SS. Obec sa otriasala pod výbuchmi, vo vzduchu bol cítiť benzín a spálenina. Ničeniu sa nevyhla ani kostolná veža, kt. však odolala výbuchu nálože.
Vďaka nemeckej precíznosti a dokumentom je dokonca dnes známe presný počet budov, kt. ktorá tá nasadená zložka zničila: RAD = 30, WH = 83 a SS = 13.
Nemci od 11. júna do 3. júla odpracovali v Lidiciach 22 tisíc pracovných hodín a priemerne tu pracovalo 100 mužov.
Ničeniu sa nevyhol ani lidický cintorín, keď bolo Nemcami zničených 60 hrobiek, 140 velkých rodinných hrobov a 200 jednotlivých hrobov bolo zničených. Kameň z pomníkov bolo použitých do základov barákov RAD vo Veleslavíne.
Dokonca bolo rozhodnuté, že sa zničia a následne presmerujú cesty vedúce do Lidíc, prekope sa koryto potoka, všetky stromy mali byť zotnuté a drevo použité ako palivo. Lidice mali byť zmenené na úžitkovú plochu, orné polia a pastviny pre ovce. Pre tento účel mala byť celá plocha Lidíc pokrytá a vyvíšená 50 až 70 cm ornej hliny.
Lidice mali zmiznúť, mali byť vymazané z povrchu zemského. Nikto nemal nikdy vedieť, kde Lidice boli, kde stáli a kde zanikli. Práce pokračovali celý zvyšok roku 1942 ako aj celú jar roku 1943.
Likvidácia pokračovala aj v roku 1943 a celkovo stála Nemcov asi 3. mil. korún, kt. však Nemci čerpali z rozpočtu českého pozemkového fondu.

Čísla
Lidická tragédia je vďaka povestnej nemeckej byrokracii a obľube v dokumentoch veľmi dobre zdokumentovaná. Vrátanie mien a počtu obetí. A preto dnes vieme, že priamo v Lidiciach bolo popravených 172 mužov zistenej identity a jeden nešťastník, kt. nebol policajne prihlásený. Išlo však zrejme o kočího, kt. sa do Lidíc presťahoval za prácou iba deň pred tragédiou.
Nemci z dediny odvliekli 184 žien, kt. zobrali 94 detí. K obetiam musíme pripočítať aj 8 mužských členov rodín Stříbrných a Horákových popravených v Prahe. 11 robotníkov, kt. Nemci pochytali keď sa vracali z nočnej zmeny v Poldovke a 7 žien z rodu Horákových a Stříbrných, kt. boli tiež popravené v Prahe.
Z právneho hladiska sa teda jedná o:
1. hromadnú vraždu 192 mužov a 7 žien
2. obmedzovanie osobnej slobody a nakladanie s človekom ako s otrokom 195 žien a dievčat
3. únos 100 detí do 15 rokov

Koniec Lidíc?
Informácie o osude Lidíc sa dozvedeli aj vo svete. Samotný Nemci už 10. Júna 1942 vydali zvláštne komuniké o Lidiciach.
Na túto nacistickú beštialitu reagoval napr. americký štátnik Wilkie, na popud kt. sa americké mestečko Stern Park Garden premenovali na Lidice. Takisto aj v Mexiku ako prejav súdržnosti premenovali tiež jednu obec neďaleko Mexico City na Lidice.
Okrem Wilkieho sa k Lidiciam vyjadril aj prezident Roosevelt, americký minister Gordell Hull, americký minister námorníctva Knox a britský minister zahraničí Eden.
Najviac aktivít ohladom Lidíc vyvinuli v Británii. Tak napríklad baníci z britského Staffordshire vytvorili hnutie Lidice budú žiť. Okolo 60 tisíc ludí manifestovalo a vedúci tohto hnutia sa zaviazali nazbierať milión libier na vybudovanie nových Lidíc. Okrem zbierok vznikli aj plány ako budú nové Lidice vyzerať.
Veľká akcia sa uskutočnila v Stoke on Trent, kde sa za účasti Dr. E. Beneša, všetkých ministerských predsedov spojeneckých vlád Belgicka, Holandska, Francúzska, Juhoslávie, Nórska, Polska, Grécka, vysokých komisárov britských domínií a velvyslanci britský, sovietsky a americký.
O Lidiciach vznikla v USA dramatická práca, v Británii báseň a v New Yorku socha. V Británii bol dokonca natočený film Utíšená dedina, o udalostiach v Lidiciach.
Svet sa o Lidiciach dozvedel a nezabudol na to, čo nacisti v tej obci vykonali. Až do konca vojny sa téma Lidíc ako aj Ležiakov objavovala v svetových novinách.
10. júna 1945 sa uskutočnila na mieste vyhladených Lidíc obrovská tryzna za prítomnosti 150 tisíc ludí. Prítomný bol nielen E. Beneš ale aj rôzny predstavitelia čs. vlády a verejného života ako aj zástupci a vojaci ZSSR.
Poslednou informáciou touto článku je to, že obec Lidice existuje aj dnes. Nachádza sa v okrese Kladno, k 1.1.2014 mala 489 obyvateľov a obecný úrad sa nachádza na adrese 10. Júna 1942 161.
Dnes stojí na mieste starých Lidíc obrovský pamätník, postavený roku 1962, teda na 20. výročie tragédie. Neďaleko neho sa nachádza súsošie, postavené na počesť 82 lidickým deťom, kt. zomreli v koncentračnom tábore.
Samotný pamätník sa nachádza na mieste pôvodných Lidíc a aj dnes je možné objaviť základy kostola, školy a Horákovho statku. Tieto zvyšky starých Lidíc sú súčasťou Pietneho územia Lidice.
Okrem pamätníka sa tu nachádza aj múzeum a galéria, kt. sa nachádza v nových Lidiciach.


ZÁVEREČNÁ ČASŤ (Lidice IV): http://vojna.net/portal/viewtopic.php?t=2425
Naposledy upravil private_joker dne 7/3/2015, 01:18, celkově upraveno 1 krát
  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2015, 14:51  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Image

Image
(Socha truchliacej ženy sa nachádza pri stene Horákovho statku, kde boli popravení lidickí muži.)

Image

Image

Image


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2015, 15:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Byl jsem v tom památníku jako kluk a koukám, že se to za ty léta moc nezměnilo. Je to pořád dost depresivní. Škoda, že na fotkách není vidět, že zpoza stromů vykukují střechy nových Lidic. To zase člověku dělá tak trochu radost a - jak říkají ezoterici - nabíjí pozitivní energií.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 6/3/2015, 17:02  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dá se někde dohledat, jak to dopadlo s tou finanční sbírkou britských horníků na stavbu nových Lidic? Milión liber byla tehdy obrovská suma, ze kterou by se toho dalo hodně vybudovat.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75366 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1739s ][ Queries: 19 (0.0242s) ][ Debug on ]