Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 18:35  Předmět:  Fang Paj-čchien Odpovědět s citátemDolůNahoru

Fang Paj-čchien-Popravený admirál

Image


Fang Paj-čchien se narodil v r. 1854 na území provincie Fu-ťien v rodině učitele a měl čtyři bratry. Jeho finančně zajištěná rodina vlastnila ve Fu-čou pěkný dům, který se zachoval až do dnešních dnů. Do řad čínského válečného námořnictva vstoupil už jako 13letý mladík, když se přihlásil do námořní školy ve Fu-čou, kde pod dohledem francouzských inženýrů (Giquel, d´Aiguebelle) vybudovali i velký námořní arsenál a loděnici. Absolventi zdejší akademie tvořili elitu čínského důstojnického sboru a po čtyřletém kurzu je čekala ještě pětiletá výuka na školních lodích.

Poprvé vyplul na moře jako kadet v r. 1871 a v následujících letech navštívil nejenom množství čínských přístavů, ale zavítal i do vzdáleného Singapuru. O tři roky později jej po složení závěrečné zkoušky vyřadili a mladý důstojník (obrázek č. 1) postupně prošel službou na několika jednotkách zdejší eskadry včetně vlajkové lodě JANG-WU. Až do svých třiadvaceti svědomitě plnil uložené úkoly, ale nezdálo se, že by jej čekala zářná kariéra. Jenomže tehdy se zdejší mocipáni rozhodli vyslat do Evropy na zkušenou skupinku perspektivních důstojníků a on se vešel mezi tucet vyvolených.

Mladíci nasedli na parník a odpluli do Anglie, kde si se zájmem prohlíželi výdobytky moderního průmyslu. Číňané sice svoji domovinu nazývali Říše středu, jenomže skutečný pupek světa ležel na druhé straně zeměkoule a Velká Británie byla finančním i průmyslovým centrem obrovského impéria rozkládajícího se na pěti kontinentech. Mládenci měli zasednout do lavic námořního učiliště v Greenvichi, ale přijímací zkouška oddělila zrno od plev a náročnou selekcí jich prošla pouze polovina, zatímco ostatní si museli sbalit námořnické pytle a vrátit se do vlasti. Fang uspěl a v následujících několika letech bez potíží zvládl jak teoretickou výuku, tak výcvikové plavby na lodích SPARTAN a EURYALUS. Jeho nadřízené znepokojovala pouze jeho výbušná povaha, takže při znalosti věci příštích, můžeme ironicky poznamenat, že už tehdy ztrácel hlavu.

Image
Dům Fangů ve Fu-čou

Po návratu do vlasti jej převeleli k Severnímu loďstvu, jež si hýčkal místodržící Li Hung-čchang, a pro začátek mu svěřili dělový člun. Protože se osvědčil, jmenovali jej velitelem křižníku WEJ-JÜEN, sloužícímu jako školní loď pro budoucí důstojníky. V této funkci jej v r. 1884 zastihla francouzsko-čínská válka a Fang mohl děkovat prozřetelnosti, že nezůstal ve Fu-čou, neboť tamější formaci Francouzi smetli z mořské hladiny, zatímco Severní loďstvo stálo stranou konfliktu. Začátkem prosince 1884 sice přišel z Pekingu rozkaz odvelet na jih dva křižníky, jenomže ty nedopluly dále než do Šanghaje, odkud je Li Hung-čchang odvolal zpět, s odůvodněním, že kvůli státnímu převratu v Koreji hrozí válka s Japonskem a lodě musí zůstat na Žlutém moři.

Následujícího roku převzal zbrusu nový chráněný křižník ČCH-JÜEN o výtlaku 2355 tun a podílel se i na vytváření služebního řádu Severního loďstva, za což byl povýšen na kontradmirála. V osobním životě tolik štěstí neměl, jelikož obě jeho dcery zemřely při porodu a vytouženého dědice se nedočkal. Fang sice zatím neprošel zkouškou ohněm, ale přesto patřil mezi přední osobnosti čínské floty, o čemž svědčí fakt, že byl krátce před vypuknutím čínsko-japonské války pověřen úkolem vypracovat memorandum o stavu Severního loďstva, ve kterém horoval pro spěšné přezbrojení rychlopalnými děly a doporučoval netříštit síly a držet loďstvo pohromadě. Bohužel se stal i důležitou, byť postradatelnou, figurkou na politické šachovnici, a jedna palácová frakce jej údajně hodlala použít k oslabení Li Hung-čchangovy pozice. Na mocného místodržícího si nepřátelé netroufli, ale věřili, že jeho postavení podkopou rošádou ve velení „jeho“ Severního loďstva, a proto chtěli statečného, leč námořní vzdělání postrádajícího admirála Ťing Džu-čchanga, nahradit odborně způsobilým Fang Paj-čchienem. Není zřejmé zda se Li o této špinavé hře dozvěděl, ale je možné, že právě zde vězí příčina Fangova pádu.

Image
Křižník Čch-jüen

Ťing se doporučením nerozptylovat síly neřídil a lehkomyslně posílal do Koreje transportní parníky kryté pouze několika válečnými plavidly. ČCH-JÜEN, WEJ-JÜEN a KUANG-JI doprovodily 23. července 1894 do Asanu transporty AJ-JEN a FEJ-ČCHENG, jenomže téhož dne provedli Japonci v Soulu státní převrat, takže znepokojený Fang odeslal WEJ-JÜAN a oba parníky do Wej-haj-weje a Ta-ku. Sám vyplul s ČCH-JÜEN a KUANG-JI ráno 25. července na moře, aby dohlédl na poslední transport. Jenomže při vyplouvání z Asanského zálivu, na jeho formaci ještě před vyhlášením války zaútočily tři japonské křižníky, které zahnaly KUANG-JI na mělčinu, zatímco poškozený ČCH-JÜEN se probil na volné moře.

Při útěku potkal parník KAO-ŠENG a dělový člun ČCHAO-ŤIANG, ale Fang se je nepokusil varovat, takže Japonci první loď poslali ke dnu a druhou zajali. Ztráty na životech byly obrovské a kontradmirál vytušil, že se bude muset ze svých činů zodpovídat a podnikl náležitá protiopatření. Nařídil neodstraňovat následky bitvy, takže křižník připlul na základnu s palubou pokrytou krví a rozervanými lidskými těly, čímž chtěl demonstroval tíhu boje, kterým on a jeho muži prošli. Nadřízeným dokonce bezostyšně lhal, že s přesilou svedl čtyřhodinovou bitvu a těžce poškodil nepřátelskou vlajkovou loď, na níž padlo 28 mužů včetně velícího admirála.

Image
Fang Paj-čchien

Co si Ťing o jeho obhajobě myslel nevíme, ale při udělování odměn a vyznamenání za prodělanou bitvu jej opomenul a nechal Fangovo počínání přešetřit zvláštní komisí. Za svého nadřízeného se však postavil německý strojní inženýr Hoffman, jenž v bitvě u Asanu svoji pohotovostí přispěl k záchraně ČCH-JÜENU, takže Fangl svoji hlavu uhájil, i když musel cítit, že už nesedí na krku stejně pevně jako dřív. Poškozený křižník odplul do Lü-šunu k opravám, jež skončily právě včas, aby se mohl 17. září zúčastnit velké bitvy u ústí řeky Ja-lu. ČCH-JÜEN se ocitl na levém křídle čínské sestavy připomínající tupý klín, jehož hrot tvořily obrněnce ŤING-JÜEN a ČCHEN-JÜEN. Admirál Ťing vydal rozkaz, aby velitelé dodržovali určená místa ve formaci a bojovali v párech, přičemž Fangův křižník měl spolupracovat s jemu podřízeným torpédovým dělovým člunem KUANG-ČCHIA.

Boj vzplál ve 12:20 a Fang od začátku dokazoval, že patří k velitelům, jimž zápach spáleného střelného prachu nedělá dobře. Jeho lodě bezdůvodně zpomalily, čímž narušily bojovou sestavu, a později se držely co nejdále od epicentra dění. Ve 14:15 kontradmirál úplně ztratil hlavu a plnou parou zamířil k Lü-šunu. KUANG-ČCHIA se držel v jeho kýlové linii a pohled na prchající lodě přivedl k zuřivosti posádky ostatních čínských lodí. Fang později tvrdil, že křižník měl velký otvor v přídi a nemohl střílet, jenomže i tentokrát popustil uzdu fantazii a škody zveličil. Granáty se jeho lodi samozřejmě nevyhýbaly a ČCH-JÜEN inkasoval patnáct zásahů, přičemž o život přišlo sedm mužů a třináct utrpělo zranění. Jenomže mimo provoz bylo pouze záďové dělo (zasažené až při útěku) a ona trhlina (ve skutečnosti nevelká) vznikla až poté, co prchající loď bezohledně taranovala hořící křižník JANG-WEJ, jenž se následkem kolize potopil. Fang jeho zkáze přihlížel, aniž by hnul brvou, a pro záchranu tonoucích krajanů neučinil vůbec nic. Neštěstí si vyžádalo 125 životů a korunovalo jeho nepochopitelné počínání. K dovršení smůly najel KUANG-ČCHIA na mělčinu a je snad zbytečné dodávat, že Fang jej ponechal napospas osudu.

Image
Kontradmirál Fang Paj-čchien

ČCH-JÜEN shodil kotvy v Lü-šunu brzy ráno 18. září a teprve mnohem později na základnu dorazil i admirál Ťing, jehož zbývající lodě připomínaly plující vraky. Číňané v boji přišli o čtyři křižníky a KUANG-ČCHIA musela později zničit vlastní posádka, aby nepadl do rukou nepřátel. Přesto se Ťing považoval za vítěze, jelikož úkol ochránit transportní parníky splnil a Japonci opustili bojiště jako první. Admirál vyslal Fanga na moře s úkolem zachránit výzbroj ze zničeného KUANG-ČCHIA, což svérázný velitel opět nesplnil. Přesto se zdálo, že mu skandální chování projde bez trestu, neboť dny míjely a on zůstával ve funkci. Teprve 24. záři zaslal Li Hung-čchang Ťingovi následující volně přeložený telegram, jenž se rovnal rozsudku smrti: „V posledním boji (...) velitel křižníku ČCH-JÜEN, kontradmirál Fang Po-čchien, jako první opustil bojiště, čímž narušil bojovou formaci a spáchal trestný čin.“

Potom události nabraly rychlý spád. Fang byl ještě téhož dne vsazen pod zámek a nedostal ani možnost předstoupit před vojenský tribunál, protože se jej už 25. záři ráno chopila eskorta a polonahého odvlekla na prostranství před Zlatou horou. Zalesklo se tasené ostří a Fangova hlava se skutálela do písku. Jeho příznivci v Pekingu od něj dali ruce pryč a jediný, kdo se postavil na jeho stranu, byl mechanik Hoffman, jenž poté na svoji funkci rezignoval a odcestoval do Německa. Je možné, že v pozadí místodržitelova chování mohla být snaha předhodit odpůrcům obětního beránka a odvést pozornost od osoby velitele Severního loďstva, jenž za své počínání čelil od počátku války kritice, ale neoddiskutovatelným faktem zůstává, že Fangova zbabělost bila do očí a je s podivem, že s ním velící admirál nezúčtoval ihned po prohrané bitvě.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.Naposledy upravil jarl dne 20/2/2016, 19:00, celkově upraveno 7 krát
Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 19:06  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak Fang asi dostal, co si zasloužil. A v kterém že to roce zemřel?


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 20:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Stuka napsal:
Tak Fang asi dostal, co si zasloužil.


Jojo, v Číně určitě a dá se říci, že to byl na místní zvyklosti ještě dost mírnej trest. V r. 1905 ztroskotal jeden čínský křižník v mlze a prý za to usekli hlavu nejen kapitánovi, ale celé jeho rodině a dokonce i vesnici, kde se kapitán narodil!


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 21:12  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dnes rodina obdrží dárky a popravu zacvaká.
Údajně po popravě rodina popraveného obdrží úřední dopis, ve kterém je provaz, jímž byly ruce dotyčného při exekuci svázány, kulka ze střelné zbraně použité při popravě a do třetice příkaz k úhradě nákladů exekuce.Mr. Green


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 4/2/2015, 22:24  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Fang byl popraven 25. září 1894. Podle mě se na něm poznamenala biva u Asanu, kterou podrobně popíši v dalším článku. Pro něj to musel být hrozný šok. Japonci začali bez varování pálit ještě před vyhlášením války (zřejmě místní tradice) a hned první salvou zasáhli velitelskou věž na Čch-jüenu. Fangova zástupce a dalšího důstojníka to rozervalo na kusy a to s člověkem, který se znenadání ocitne poprvé v boji musí hodně otřást. Přidávám obrázek zničené velitelské věže na Čch-jüenu, kde je dobře vidět i kaluž krve na palubě.

Image

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.Naposledy upravil jarl dne 25/11/2015, 16:40, celkově upraveno 1 krát
Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2015, 07:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Největší čínský obrněnce z týhle války dělá Bronco 1/350 (jeden čeká v kitníku na slepení), asi komplet sestavu dělá firma S-model v sedmistovce včetně lodě výše popsaného admirála.
http://www.plasticplanet.cz/cs/1-700/10637-the-imperial-chinese-navy-tsi-yuen.html
http://www.plasticplanet.cz/cs/1-700/10636-the-imperial-chinese-navy-ching-yuen.html
Zmíněný modely byly patrně použitý pro výrobu filmu z uvedený války, kterej je naporcovanej na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=zzJlFplTNNw a následující


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 5/2/2015, 11:43  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Mrknul jsem se na tu filmovou bitvu u Asanu a je tam dobře vidět jaké pěkné uniformy musili důstojníci Severní eskadry. Na černobílých fotkách to zdaleka tak nevynikne.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2015, 13:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkné počtení. Ale stejně se divím, že to celé skončilo rychlou dekapitací a nedošlo na jejich bezbřehou fantazii z oblasti útrpného práva.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 5/2/2015, 14:27  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak on k nějakému mučení ani nebyl důvod. Jinak máš ale pravdu, že Číňané byli v tomto ohledu velmi vynalézaví.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/2/2015, 15:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Mě překvapuje, že vyklouzl jen s useknutou hlavou - vzhledem k tomu, že čínský obecný lid má všelijaké vychytávky při popravách velice v oblibě:

"Hned na začátku trhání kat oběti šikovně rozřízl hrtan, aby nemohla křičet. Zprávy o veřejném čtvrcení v Číně pocházejí ještě ze začátku 20. Století. V roce 1926 byl německý kriminolog Robert Heindl přítomen veřejnému trhání odsouzence v Kantonu při němž, jak napsal, „se diváci bavili, smáli, kouřili a jedli ovoce“. Jiné svědectví, jen o několik let starší, pochází od Henriho Normana: „Lidé se brodí po kotníky v krvi, křičí radostí a nadšením, useknuté hlavy vypadají jako míče na trávníku… Kat je rudý krví až po kolena a z rukou mu skapává krev.“

A je tomu tak dodnes:

http://zpravy.idnes.cz/hitem-cinske-televize-jsou-rozhovory-s-odsouzenci-pred-popravou-p91-/zahranicni.aspx?c=A120314_151817_zahranicni_aha


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/2/2015, 08:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kruan napsal:
Mě překvapuje, že vyklouzl jen s useknutou hlavou - vzhledem k tomu, že čínský obecný lid má všelijaké vychytávky při popravách velice v oblibě:

"Hned na začátku trhání kat oběti šikovně rozřízl hrtan, aby nemohla křičet. Zprávy o veřejném čtvrcení v Číně pocházejí ještě ze začátku 20. Století. V roce 1926 byl německý kriminolog Robert Heindl přítomen veřejnému trhání odsouzence v Kantonu při němž, jak napsal, „se diváci bavili, smáli, kouřili a jedli ovoce“. Jiné svědectví, jen o několik let starší, pochází od Henriho Normana: „Lidé se brodí po kotníky v krvi, křičí radostí a nadšením, useknuté hlavy vypadají jako míče na trávníku… Kat je rudý krví až po kolena a z rukou mu skapává krev.“

A je tomu tak dodnes:

http://zpravy.idnes.cz/hitem-cinske-televize-jsou-rozhovory-s-odsouzenci-pred-popravou-p91-/zahranicni.aspx?c=A120314_151817_zahranicni_aha

U nás sa hovorí, iný kraj iný mrav. Myslím, že vo Vietname v rokoch hneď po vojne s Francúzmi (50. roky 20. storočia) bolo zvykom miestnych vidieckych kulakov predhodiť davu na lynčovanie čím sa vlastne vykonal rozsudok.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 20/2/2016, 18:58  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Trošku jsem článek upravil a přidal nové obrázky místo těch, co zmizely v propadlišti času.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1902s ][ Queries: 19 (0.0321s) ][ Debug on ]