Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/2/2015, 10:09  Předmět:  Lauri Törni alias Larry Thorne Odpovědět s citátemDolůNahoru

Môj dnešný článok nebude žiadnou náročnou prácou . Bude to krátky text o živote jedného vojaka, dobrodruha. Takže príjemné čítanie.

Vďaka záujmu o históriu a vojenstvo som už bol mnohokrát svedkom, že vojna dokáže zamávať s osudom človeka viac, než čokolvek iné. To čo sa predtým zdalo nelogické je vo vojne normálne a ničím výnimočné. Ani v tých najdivokejších snoch by som si nepredstavil, že sa dočítam, že nejaký fínsky dôstojník z 2. svetovej vojny slúžil ako zelený baret vo Vietname.
Ale poporiadku.
28. mája 1919 sa vo fínskom Viipuri narodil Lauri Allan Törni. Viipuri sa dnes volá Vyborg a je súčasťou Ruskej Federácie. V 19tich rokoch vstúpil do fínskej armády. V novembri 1939 vypukla Zimná vojna, do kt. Lauri aktívne zasiahol. Zo zimnej vojny sa Fínsko plynule zapojilo do 2. svetovej vojny po boku Nemecka. Lauri slúžil v špeciálnej lyžiarskej jednotke, kt. pôsobila hlboko v týle sovietskej armády a rozsievala tu skazu a smrť. Lauriho nadanie a schopnosti si všimli aj jeho nadriadený, kt. ho po skončení Zimnej vojny poslali na dôstojnícky výcvik, z kt. sa vrátil v hodnosti poručíka. Dokonca tesne pred napadnutím ZSSR v júni 1941 Lauri podstúpil špeciálny výcvik SS vo Viedni a SS mu priznali hodnosť poručíka (Untersturmführer).
Počas pokračovacej vojny sa Lauri postupne vypracoval na veliteľa tejto špeciálnej partizánskej jednotky, kt. ďalej pokračovala vo svojej taktike hlbokých prepadov v týle sovietskej armády.
Neoficiálne sa jednotka volala “Detachment Törni” a mala okolo 60 až 70 mužov vycvičených na prieskum a sabotáže. Ako rástla známosť Lauriho a jeho jednotky, tak rástla aj jeho hodnosť. V marci 1942 bol nadporučíkom a v auguste 1944 bol už kapitánom fínskej armády. Okrem toho sa Lauri stal v júli 1944 držitelom Mannerheimovho kríža, kt. bol najvyšším fínskym vyznamenaním pre vojaka. A ani Nemci neostali pozadu a udelili Laurimu za jeho odvahu a statočnosť železný kríž 2. triedy. Situácia zašla až tak ďaleko, že Sovieti vypísali na Lauriho hlavu rovné 3 mil. fínskych mariek.
V septembri 1944 Fínsko podpísalo so ZSSR mier, súčasťou kt. bol aj odsun nemeckých vojsk z Fínska a rozpustenie armády. Od novembra 1944 do januára 1945 bol Lauri oficiálne bez práce. V januári ho zlanárili do svojich služieb fínski pronemeckí sympatizanti. Lauri odišiel do Nemecka, kde podstúpil sabotážny výcvik, kt. mal využiť v prípade sovietskej okupácie Fínska. Takže taký fínsky Wehrwolf?
Výcvik skončil v marci, no Lauri sa nemal ako dostať späť do svojej vlasti.
Sovietov zrejme neznášal viac než čokolvek iné takže Lauri vstúpil do SS. Slúžil v Sondercommande Nord až do apríla 1945 v hodnosti Hauptsturmführera. O Lauriho pohybe na konci vojny nie sú jasné správy. Údajne bol v spojeneckom zajatí a už v júni 1945 sa mu podarilo utiecť z Britského POW tábora v Lübecku. Následne zamieril do Fínska. Ako sa ukáže, Lauri bol šikovný čo sa týka útekov. Vo Fínsku ho krátko po jeho návrate zatkli, no polícii dokázal utiecť. Keď ho polícia chytila druhýkrát, súd ho odsúdil na 6 rokov nepodmienečného trestu odňatia slobody za službu v Nemeckej armáde. V júni 1947 však po necelom pol roku utiekol z väzenia. Opäť ho fínska polícia chytila a poslala späť za katr.
V decembri 1948 sa však dočkal prezidentského pardonu a ocitol sa legálne na slobode.
V 1949 Lauri utiekol do Švédska, kde sa skrýval. Tu sa zamiloval, oženil a zamestnal sa na falošný švédsky pas ako obchodný námorník na lodi SS Bolivia, kt. plula do Venezuely. Tu sa Lauri stretol so svojim bývalým nadriadeným plukovníkom Aarniom. Následne sa Lauri nechal v Caracase najať na švédsku loď MS Skagen, kt. plula do USA.
Bol rok 1950, MS Skagen sa nachádzala v mexickom zálive neďaleko mesta Mobile v Alabame. Lauri Törni náhle skočil do vody cez palubu a plával na pobrežie.
Lauri sa potom dostal do New Yorku kde žil medzi fínskom komunitou v tzv. Finntowne. Pracoval tu ako tesár a čistič.
V roku 1954 Lauri Törni vstúpil do americkej armády. Prijal anglické meno Larry Thorne a spriatelil sa s fínsko-americkými dôstojníkmi slúžiacimi v americkej armáde. Aj vďaka ich podpore sa teraz už Larry dostal do Special Forces, kde vyučoval lyžovanie, prežitie, horolezectvo a hlavne partizánsky boj. Okrem toho podstúpil paragánsky výcvik v roku 1957 mu bola priznaná hodnosť poručíka. V roku 1960 bol povýšený na kapitána. Od roku 1958 do roku 1962 Larry slúžil v Západnom Nemecku.
A teraz pre mňa najzaujímavejšia časť jeho vojenskej kariéry.
V novembri 1963 Larry odišiel do Južného Vietnamu. Slúžil v provincii Tịnh Biên neďaleko Kambodžských hraníc, kde jeho jednotka spolupracovala pri programe CIDG a pri podpore jednotiek ARVN. Larry získal počas svojej prvej túry vo Vietname 2 Purpurové srdcia a Bronzovú hviezdu za odvahu, kt. preukázal pri útoku Vietcongu na tábor SF v Tịnh Biên.
Počas svojej druhej túry vo Vietname, kt. začala vo Februári 1965 bol Larry prevelený do 5. skupiny SF aby bol následne pridelený k americkému veliteľstvu v Saigone k tzv. MACV, kde slúžil ako poradca v jednotkách SOG, kt. sa zaoberali nekonvenčným spôsobom boja teda napr. jemu známa partizánska taktika.
Smrť si na Larry Thorna počkala 18. októbra 1965. Larry letel vo vrtulníku CH-34. Z ničoho nič vrtulník narazil do kopcov asi 40 km od Da Nangu, neďaleko Phuoc Son v provincii Quảng Nam.
Záchranné tímy neboli schopné lokalizovať pozíciu trosiek a tiel a preto bol Larry vedený ako nezvestný v boji (Missing in action, MIA). Krátko po svojej smrti bol povýšený na majora. Ostatky Larryho Thorna boli objavené až v roku 1999, kedy boli prevezené do USA po ich identifikácii v roku 2003 bol Larry Thorne pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne.
O tom, že Larry bol velmi schopným vojakom svedčí aj to, že Larry Thorne slúžil ako predobraz postave kapitána Svena Kornieho v knihe Zelené Bareti, kt. bola neskôr aj sfilmovaná a postavu Kornieho hral John Wayne. Vo Fínsku sa dodnes na Thorna pozerajú ako na hrdinu, dočkal sa aj výstavy v Helsinskom vojenskom múzeu. Jednotka, v kt. slúžil pred odchodom do Vietnamu, 10. skupina SF postavila pamätník pred svoje veliteľstvo vo Fort Carson. Okrem toho americké SF každoročne udelujú tzv. cenu Larryho Thorna pre najúspešnejší detachment Zelených baretov.
O jeho zmiznutí kolovali rôzne historky. Vraj fingoval smrť aby odišiel za rodinou, iný zase prišli s tým, že ho dostali Sovieti a držali niekde v Gulagu.


Image
Lauri, v strede ako poručík
Image
Image
(Larry úplne vľavo)
Image


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/2/2015, 11:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavý příběh,o tom vojákovi slyším prvně.Ten film s Waynem jsem viděl,celkem pěkný film.Ještě by mě zajímalo jaké škody způsobil Sovětům,když na něho vypsali takovou odměnu.Můžeš být konkrétnější?


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/2/2015, 12:17  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Aha. Takže Elvis a Larry Thorn žijí?


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 8/2/2015, 13:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ešte nejaké doplňujúce informácie:
V roku 1959 vyšiel americký inštruktážny film Big Picture, kt. ukazoval 10. skupinu SF, kt. bola v čase natáčania umiestnená v nemeckom Bad Tolz. Jedným z vojakov, kt. sú tu zobrazovaný bol aj Larry Thorne:
https://www.youtube.com/watch?v=yv04zcD7hlo&feature=r

Znak tzv. Detachmentu Törni
Image

Marťasi k tým konkrétnym činom ti neviem nič konkrétne povedať. Všetko čo som aj v anglicky hovoriacich zdrojoch našiel bolo: sabotáže, hĺbkový prieskum, guerilla warfare čiže partizánsky spôsob boja v týle nepriateľa.
Ďalej viem, že vyšla knižka od H.A. Gilla - Soldier under three flags a v roku 2008 vyšla knižka od J. Michael Cleverley - Lauri Törni: Born a Soldier. Bohužial ani jednu som nečítal, lebo som vychádzal len z internetových zdrojov.
Okrem toho dosť kníh o ňom je originál vo fínskom jazyku, takže zrejme u nás nezohnateľné. Tam je Lauri Törni braný ako velký hrdina, niečo ako Simo Häyhä.


  
Kruan
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 11/2/2015, 22:51  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Díky za zajímavý příběh. Podle mne ho jen uvláčely dějiny. Pro Finsko svoji práci jistě odvedl dobře.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 25/3/2016, 18:43  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkný článek o tomto chlapíkovi si můžete přečíst na tomto odkaze: http://www.radiodixie.cz/clanek/larry-thorne-finsky-hrdina-dustojnik-ss-a-clen-americkych-specialnich-sil-drzitel-valecnych-medaili-i-kriminalnik

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/3/2016, 20:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Já jsem tušil,že ten borec je tady i u nás Cool


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.3959s ][ Queries: 19 (0.2527s) ][ Debug on ]