Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 21/10/2009, 18:01  Předmět:  Richard Husmann Odpovědět s citátemDolůNahoru

Byl to jeden z nejlepších palubních střelců u 311.bombardovací perutě v Anglii a později u 3.bitevního leteckého pluku ,který bojoval v Ostravské operaci .Určitě ho znáte pod literárním pseudonymem Filip Jánský a film Nebeští jezdci zde určitě nemusím představovat.

Narodil se 4.září 1922 a republiku opustil v pouhých 17 letech .Zajímavostí určitě je ,že zatímco ostatní vojáci a lidé ,kteří se nesmířili z okupací Československé republiky opouštěli vlast buď přes Polsko nebo Slovensko a Jugoslávii,tak Richard si to namířil rovnou přes Německo do Belgie a potom do Francie.A vyšlo mu to!Republiku opustil v červnu 1939.

Jelikož byl mladý a měl by problémy s nástupem na vojnu ,tak trochu obelhal úřady a přidal si dva roky.Vstoupil do cizinecké legie jako většina Československých vojáků v té době a jako ostatní si prošel v Marseille pevností St.Jean.

S vypuknutím války jeho závazek v Cizinecké legii skončil a mladý Richard Husmann vstoupil do Československé zahraniční armády v městečku Agde,kde se formovali naši vojáci.
Po pádu Francie odplul lodí Apapa do Anglie.

I v Británii musel zalhat a uvedl své datum narození jako 4. září 1921 a složil vojenskou přísahu králi ,kde se zavazoval že bude věrně sloužit koruně kdekoliv na světě a na kterém koliv typu letadla.
Byl zařazen na kurz palubních střelců do Skotska a stal se nejmladším palubním střelcem u 311. bombardovací perutě.Prodělal spoustu bojových letů nad Říší a později i nad Biskajským zálivem.
Richard Husmann rozhodně nebyl vzorným vojákem.Měl nějaké ty průsery,vesměs kázenské.Takže hodnostně moc nepostupoval.Měl také takový zvláštní dar- intuici.Poznal a dokonce si vybíral posádky se kterýma poletí ,jelikož věřil že se právě s touto posádkou vrátí.
A to mu také vycházelo.Byl i nesmírně odvážný a zaskakoval i za ostatní palubní střelce,kteří z nějakého důvodu nemohli.Dokonce létal i takzvaně načerno,kdy se tajně schoval do wellingtonu a později se ve vzduchu posádce ukázal.Velitel jednoho wellingtonu,jméno si ted nevzpomenu ,z toho málem dostal šok.

Byl uspěšný i v soubojích.V listopadu roku 1941 letěl jako palubní střelec wellingtonu s označením KX-Z č.1458 seržanta Šebely.Už při nástupu se Richardovi nedařilo ,jelikož si otevřel padák o nějakou páčku v letadle ,takže letěl bez padáku.V tomto bojovém letu měli bombardovat Mannheim.Při letu je napadl noční stíhač Messerschmidt Me 110,ale Husmann byl v tomto souboji úspěšnější a stodesítce zasáhl levý motor .Přední střelec Sobotka sestřel potvrzuje –hlásí že vidí hořící stroj.Bylo to někde v prostoru Roubaix,což je asi někde na belgicko-francouzských hranicích.Sestřel ovšem nebyl Richardovi uznán.

Později se Husman přihlásil k právě rodící se 1.Československé letecké divizi do Sovětského Svazu,jejiž součástí byl i 3.bitevní letecký pluk ,který létal na známých šturmovicích IL 2.
Divize zasáhla do bojů v rámci Ostravské operace.
Husmann byl na tuto jednotku velice hrdý a zejména velice obdivoval jejího velitele Mikuláše Guljaniče,ke kterému choval respekt a úctu a velice si sním rozuměl ,což se nedá říct o velitelích v Anglii.Tato náklonnost byla vzájemná a vydržela i po válce.

Uspěšný a zároveň kritický den v Husmannově životě byl 16.duben 1945 ,kdy bitevníci 3.pluku startovali na cíle v prostoru Olzy a Husmann při něm sestřelil německou stíhačku či spíše „bitevní stíhačku“ Focke Wulf 190 ,kterou pilotovalo německé eso vyznamenané Rytířským křížem.
Zde budu citovat vzpomínky přímo velitele 3.blp Mikuláše Guljaniče –

---------------------------------------------------------------------------------------
Pro výkon ošidné funkce palubních střelců jsme brali výhradně dobrovolníky. Dávali jsme přednost účastníkům bojů ve Slovenském národním povstání, partyzánům, výsadkářům, měli jsme i ,snajpera' z Karelské šíje, samé zarputilé nátury. Richard měl hodnost rotného, ze střelců byl služebně nejstarší, byl jejich instruktor a ,šéf', jak mu někdy říkali. V pondělí 16. dubna 1945 bitevníci startovali k novým ztečím. V poslední chvíli Richard rozhodl, že místo mladého, dosud nezkušeného střelce poletí on sám. Služebně podléhal pouze mně, nebyl bych s jeho nápadem souhlasil. Navíc před startem učinil cosi neobvyklého. Odpáral si medailové stužky na blůze a vypůjčil si od jiného střelce padák, který si hned na stojánce připnul na prsa. Jinak si jej dával většinou, pokud si jej vůbec vyzvedl, pod nohy, prý aby se mohl při vybírání přízemních ztečí lépe zapírat ..."


Při tomto letu byli bitevníci
napadeni skupinou nepřátelských stíhačů letících na obávaných Focke-Wulfech Fw 190. Richardovi se podařilo napadeného šturmovika ubránit, ba dokonce nepřítele poškodit do té míry, že musel nouzově přistát a padl do zajetí. Richard ovšem utrpěl těžká zranění v obličeji, na rukou i na nohou, a nemít onen padák na prsou, byl by zabit střepinou - ta se zaryla hluboko do jeho hedvábí. Kdyby na Richardově místě seděl méně zkušený střelec, nebyl by souboj přežil. Richardovo náhlé rozhodnutí letět místo něj mu zachránilo život.
----------------------------------------------------------------------------------------

Tolik ze vzpomínek.

Toho dne jak tvrdí Husmann ve svých vzpomínkách letěl spolu s pilotem Josefem Videršpánem na ilu s trupovým označením 35 ,ale na netu se prezentuje šturmovik č.14.Dokonce i na ruském servru.Obětí Husmannova kulometu se stal pravděpodobně
FW 190 od I./ SG 4 nebo III./SG 4.( byly to jednotky bitevních FW 190,v dubnu 1945 působily na letištích severní Moravy a vyzbrojena FW 190 verze F 8

Údajně to mohli být tito piloti -
- Fw 190F-8, W.Nr.583220, 'černá 2', pilot Oblt. Willi Osterburg, 2./SG 4,
- Fw 190F-8, W.Nr.583592, 'žlutá 3', pilot Lt. Rudolf Dietmar, 3./SG 4,
- Fw 190F-8, W.Nr.584540, 'černá 3', pilot Fw. Karl-Heinz Boy, 3./SG 4,
- Fw 190F-8, W.Nr.586683, '<1', pilot Oblt. Willi Osterburg, 2./SG 4

I když podle jiných informací to měl být pilot s hodností major nebo podplukovník ,jelikož měl silně propletené výložky.Každopádně to bylo německé eso.

Tento určitě vyjímečný voják byl za války 2 krát těžce raněn,zažil 8 nouzových přistání a na kontě má 2 sestřelené letouny.

Byl dvakrát vyznamenán Československým válečným křížem 1939.
Díky tomuto vojákovi vznikl později film Nebeští jezdci ,ale napsal i jiné knihy.

Richard Husmann alias Filip Jánský


Image

Jako nejmladší střelec v Anglii....

Image


Vickers Wellington

Image

IL 2 m3 č.14 na kterém Husmann s Videršpánem ůdajně absolvovali souboj.

Image


Podle knihy- Vzpomínky nebeského jezdce by to mě být ale stroj s označením 35.

Zdroje - http://wp.scn.ru/ru/forum/in_focus/264-1-65

http://www.rafiger.de/Homepage/FBMuseum/Info-LOC/Info-LOC-SG4.htm

http://www.reflex.cz/Clanek29562.html
http://aces.safarikovi.org/victories/victories-czech-sssr.html
Kniha -Vzpomínky Nebeského Jezdce-Jindřich Drebota
Naposledy upravil Martas2411 dne 1/4/2015, 10:53, celkově upraveno 4 krát
  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/10/2009, 09:35  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak tenhle chlápek tady vyloženě chyběl - Marťasi jako vždy bezva. Jen si prosím prav tu fotku Il-2, ať je tvoje práce dokonalá, jo? Wink


  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/10/2009, 10:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Marťas super článok ako vždy um?a máš za 1 Wink


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/2/2011, 12:58  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak doplňuji tento článek o další zjištěné skutečnosti ohledně sestřelu Richarda Husmana.Tento dotaz je můj a ptal jsem se ještě dřív než jsem tento článek napsal.
Náhodou jem na něj dnes přišel Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
http://www.fronta.cz/dotaz/vzdusne-boje-1-ceskoslovenske-smisene-letecke-divize
Naposledy upravil Martas2411 dne 13/2/2017, 23:40, celkově upraveno 1 krát
  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 9/2/2011, 13:56  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

O Husmanovo "čuchu" existuje řada legend, letedla, ve kterých letěl, se vracela z misí bez vážného poškození. Padák na poslední zmíněnou misi si podle lidového podání také vzal na základě tušení. Podle jiné verze měl podezření na sabotéry v řadách 311. perutě a tak občas stroje na letišti hlídal - LOS (Liga obranné střelby) na to téma pořádala loni speciální závod, kde byly navozené možné střelecké situace právě na základě této možnosti.
Jeho legendu dost zveličil Petr Radosta ve své publikaci o našich letcích ze začátku 90. let


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/2/2017, 22:51  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
Toho dne jak tvrdí Husmann ve svých vzpomínkách letěl spolu s pilotem Josefem Videršpánem na ilu s trupovým označením 35 ,ale na netu se prezentuje šturmovik č.14.Dokonce i na ruském servru.Obětí Husmannova kulometu se stal pravděpodobně
FW 190 od I./ SG 4 nebo III./SG 4.( byly to jednotky bitevních FW 190,v dubnu 1945 působily na letištích severní Moravy a vyzbrojena FW 190 verze F 8


Tak pro upřesnění této informace se budu držet pana Rajlicha.Podle jeho zjištění letěl tehdy Husman spolu s Jozefem Videršpánem na ilu č.14,výrobního čísla 12470.

citace:
Uspěšný a zároveň kritický den v Husmannově životě byl 16.duben 1945 ,kdy bitevníci 3.pluku startovali na cíle v prostoru Olzy a Husmann při něm sestřelil německou stíhačku či spíše „bitevní stíhačku“ Focke Wulf 190 ,kterou pilotovalo německé eso vyznamenané Rytířským křížem.
Zde budu citovat vzpomínky přímo velitele 3.blp Mikuláše Guljaniče –


Tohleto se pravděpodobně nezakládá na pravdě,jelikož eskadra SG/4 tento den ztratila 13 letadel.At už vinou sestřelení sovětskými stíhači,nebo protiletadlovou palbou či nouzovými přistánimi.Pan Rajlich vylučovací metodou pravděpodobně objasnil onoho Husmanova soupeře.Nebylo to žádné německé eso,ale příslušník štábní letky III.skupiny SG 4 Feldwebel Max Rahofer.Četl jsem o tom velice zajímavý článek a asi se o to podělím


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

68512 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1808s ][ Queries: 19 (0.0347s) ][ Debug on ]