Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 2/6/2013, 17:52  Předmět:  Bitva u Ko Čangu Odpovědět s citátemDolůNahoru

Bitva u ostrova Ko Čang
Image


Turisté trávící dovolenou na jižním pobřeží thajského ostrova Ko Čang si mohou povšimnout červených bójí pohupujících se na hladině asi 200 m od břehu. Pokud se rozhodnou zapůjčit si člun a potápěčskou výstroj, můžou pod nánosy bahna v hloubce 15 m spatřit vraky dvou válečných lodí. Jejich jména jim pravděpodobně nic neřeknou, ale pokud pozvou na sklenku vína některou z místních šikmookých krásek, možná se dozvědí zajímavý příběh o bitvě, jež se tu odehrála před více než 70 roky.

Francouzsko-thajské soupeření

Francouzští kolonisté začali do jihovýchodní Asie ve větší míře pronikat v průběhu 19. stol. a na jeho konci už byli pevně usazení v Indočíně a silné pozice měli i v dalších zemích. Tehdy vrcholila éra koloniální expanze a Evropané byli přesvědčení, že údělem bílého muže je přinášet dobrodiní západní civilizace národům na všech kontinentech. Jejich pozornosti neuniklo ani Thajské království (do r. 1939 Siam), které se sice dokázalo ubránit přímé anexi, ale Francie a Velká Británie si jeho území rozdělily na sféry svého vlivu a Thajsko se v podstatě stalo polokolonií závislou na evropských mocnostech. Nejsilnější pozice si tu vybudovali Francouzi, kteří přinutili zdejšího krále k odstoupení některých pohraničních oblastí a bezohledně zasahovali i do thajských vnitřních záležitostí.

Ke změně došlo teprve po první světové válce, kdy se oslabení Britové a Francouzi soustředili na hájení dosavadních pozic a neměli už zájem na dalších koloniálních výbojích. Thajsko začalo budovat moderní ozbrojené síly podle západního vzoru a v zemi sílily hlasy požadující navrácení ztracených území. I z tohoto důvodu docházelo od 20. let k postupnému posilování válečného loďstva, které muselo střežit dlouhé pobřeží Siamského zálivu a přilehlé ostrovy. Námořnictvo se postupně rozrostlo v reálnou bojovou sílu a tento trend ještě zesílil po politickém převratu v r. 1932, po němž se země de facto změnila ve vojenskou diktaturu ovládanou generálem Phibunsongkhramem. Došlo k navýšení rozpočtu tehdejší Kongthap Ruea Siam (Siamské královské námořnictvo) a do zahraničí stále častěji směřovaly zakázky na nová válečné plavidla. Vrcholem tohoto úsilí se stal námořní program přijatý v r. 1935, v jehož intencích byly postaveny dva pobřežní obrněnce (stály 5 727 000 bahtů), čtyři ponorky (3 280 000 bahtů), deset torpédovek a řada menších a pomocných plavidel. Rozšířená flotila také mohla začít využívat novou základnu v Sattahipu.

Image
Torpédovka Songkla

Naopak Francouzi udržovali v Indočíně relativně malé vojenské síly, které však mohli v případě potřeby doplnit z Evropy a nebo z dalších kolonií. Situaci radikálně změnilo vypuknutí druhé světové války a francouzská porážka na jaře 1940. Úřad guvernéra Indočíny zastával admirál Decoux, jenž zůstal věrný vládě ve Vichy, ale ta byla zaneprázdněna hájením svých pozic ve Středomoří a západní Africe a pro obranu asijských držav nemohla učinit téměř nic. Toho využili Japonci, kteří si v létě 1940 vynutili povolení k užívání některých vojenských základen v severní Indočíně. Japonský příklad dodal Thajcům odvahu k vznešení požadavku na navrácení rozsáhlých oblastí na pravém břehu Mekongu v dnešním Laosu a Kambodži. Tentokrát Francouzi odmítli, načež vládnoucí junta usoudila, že co se nepodařilo dojednat diplomatům, dokáží dobýt vojáci a 28. listopadu thajská armáda zahájila bojové operace.

Poměr sil na moři

Hlavní úlohu na obou stranách sice sehrály pozemní síly, ale bojovalo se i na moři. Organizačně se thajské loďstvo dělilo na tři uskupení a v čele nejsilnější I. flotily stál námořní kapitán Luang Sangwornyuttakij. Ruský publicista Barabanov napsal, že „začátkem války Thajsko disponovalo nevelkým, ale moderním a vyváženým loďstvem, jež sestávalo ze dvou v Japonsku postavených pobřežních obrněnců s 200mm děly, dvou pancéřových dělových člunů, jednoho starého torpédoborce, dvanácti torpédovek, čtyř ponorek, tří šalup, dvou minonosek, sedmnácti torpédových a tří hlídkových člunů, a více než deseti transportních a pomocných plavidel.“ Snad jediný větší handicap představovala absence křižníků, protože jednotky TAKSIN a NARESUAN objednané v r. 1938 v Itálii byly teprve ve stavbě. Je zajímavé, že právě Italové se významně podíleli na formování moderního thajského námořnictva a řada zdejších důstojníků absolvovala námořní akademii v Livornu, třebaže thajským vzorem bylo japonské námořnictvo. Přesto byla odborná zdatnost důstojníků a námořníků ve srovnání s evropským standardem nízká, což se mělo brzy projevit, protože boj není jenom soubojem lodí, ale i mužů, kteří na nich slouží.

Image
Thajští kadeti na palubě japonské bitevní lodě Mikasa

Naproti tomu Francouzi sice měli v Indočíně několik admirálů, ale válečných lodí se jim naopak nedostávalo. Velitelem námořních sil určených k hájení této ztracené varty se stal kontradmirál Terraux, jenž v listopadu 1940 přikázal sestavit uskupení zvané „Groupe Occasionnel No 7“, do jehož čela jmenoval námořního kapitána Bérengera, jemuž však mohl přidělit toliko lehký křižník LAMOTTE-PICQUET a avísa AMIRAL CHARNER, DUMONT D´URVILLE, MARNE a TAHURE. Nesourodé uskupení tedy tvořil jeden patnáct let starý křižník, dvě o pět let mladší koloniální avisa třídy BOUGAINVILLE a dvě obstarožní jednotky vhodné nanejvýš k obraně pobřeží.

Francouzští důstojníci a námořníci naštěstí prodělali řádný výcvik a mohli se považovat za profesionály znalé svého řemesla. Před nedávnem se však museli vyrovnat s pokořující porážkou své vlasti a v Británii navíc působili Svobodní Francouzi lákající do svých řad i krajany v koloniích. Proto velitelé jednotlivých lodí řešili dilema, zda zůstanou věrní loutkové vládě ve Vichy a nebo vyvěsí vlajku s lotrínským křížem a přeběhnou k de Gaullovi. I přes všechny problémy si loďstvo zachovalo bojeschopnost, což v září 1940 prokázalo při obraně Dakaru, kde se střetlo nejen s Brity ale i Svobodnými Francouzi, a dalo se předpokládat, že si stejně povedou i v boji s Thajci.

Bitva

Ani jeden z protivníků se zpočátku na moři neodhodlal k žádné větší aktivitě. Francouzi neopouštěli základnu v zátoce Camranh, takže nepřátelské ponorky patrolující podél kambodžského pobřeží žádné cíle nenašly, ale Thajci si na ostrově Ko Čang (Sloní ostrov) poblíž hranic s Kambodžou zřídili provizorní základnu. Tady pravidelně kotvily jejich válečné lodě, ale posádky se nechaly ukolébat francouzskou nečinností, což se jim brzy ošklivě vymstilo, neboť právě zde měla proběhnout jediná námořní bitva této oficiálně nevyhlášené války.

Francouzi už delší čas chystali útok buďto na Ko Čang a nebo přímo na námořní základnu v Sattahipu. Koncem roku 1940 se upřesňovaly detaily a loďstvo provádělo nácvik riskantní operace. Teprve 13. ledna vydal admirál Decoux rozkaz k výpadu do Siamského zálivu s cílem podpořit pozemní ofenzívu naplánovanou na 16. leden. Námořní kapitán Bérenger proto ještě téhož dne vyslal na moře jednotky AMIRAL CHARNER (vel. Le Calvez), DUMONT D´URVILLE (de Quievrecourt), MARNE (Marc) a TAHURE (Mercadier), které v nočních hodinách se zhasnutými světly tajně opustily přístav a zamířily k odlehlé zátoce severně od ostrova Poulo Condore, kam dorazily 14. ledna a čekaly na připlutí vlajkového křižníku.

Image
Námořní kapitán Bérenger

Bérenger byl mezitím pozván na poradu velení pozemních a námořních sil, kde se dozvěděl, že jeho úkolem bude zaútočit 17. ledna na thajské pobřeží a zaměstnat nepřátelskou obranu. Proto LAMOTTE-PICQUET zvedl kotvy teprve 14. ledna a další den se setkal se zbytkem eskadry. Tehdy byl Bérengerovi doručen rozkaz zničit nepřátelské lodě v prostoru mezi Sattahipem a Kambodžou. Proto neprodleně svolal velitelskou poradu a seznámil podřízené se záměrem velitelství a nařídil, že všechny lodě se během přesunu musí v zájmu utajení držet dostatečně daleko od pobřeží, nepoužívat radiostanice a komunikovat výhradně za pomoci vizuálních signálů.

Večer 15. ledna svaz opustil dočasné útočiště a vyplul na moře. Noc byla klidná a následující den už francouzské lodě udržující rychlost 13,5 uzle brázdily hladinu Siamského zálivu. O dislokaci nepřátel se Bérenger zatím mohl pouze dohadovat, ale ještě téhož dne vyslali Francouzi do vzduchu dva létající čluny Loire 130, které provedly průzkumné lety jak nad Sattahipem, tak nad Ko Čangem. Po návratu aviatici ohlásili, že u Sloního ostrova kotví jeden pobřežní obrněnec a tři torpédovky, zatímco v Sattahipu pancéřový dělový člun, čtyři torpédovky, dvě ponorky a několik menších plavidel. Velitelství tyto informace předalo kolem čtrnácté hodiny Bérengerovi, jenž se rozhodl zaútočit plnou silou na Ko Čang a vzdálenější thajskou základnu ponechat bez povšimnutí. Jeho rozhodnutí nepostrádalo logiku, protože útok na nechráněné ostrovní kotviště sliboval snadný úspěch, zatímco v opevněném Sattahipu se dal očekávat tuhý odpor.

Image
Obrněnec Thonburi

Bérenger ovšem nevěděl, že získané informace jsou nepřesné, a že u ostrova ve skutečnosti kotví dva pobřežní obrněnce, šest torpédovek, minonoska a hlídkový člun, což bylo sousto, na němž si snadno mohl vylámat zuby. Štěstěna však stála na francouzské straně, jelikož obrněnec SRI AYUDHYA zvedl večer 16. ledna kotvy a v doprovodu několika torpédovek odplul do Sattahipu, což zásadním způsobem změnilo poměr sil v následující bitvě. U jižního pobřeží Ko Čangu proto Francouzi druhého dne narazili pouze na torpédovky SONGKLA (vel. Chan Singhachan) a CHONBURI (Pratin Chaipanya), zatímco u východního pobřežní kotvil obrněnec THONBURI (Luang Phromveerapan) minonoska NHON SARHAI (Daoreung Petchart) a hlídkový člun TEO UTOK..

Útok měl začít za úsvitu 17. ledna 1941 a cílem bylo uskupení kotvící u jižního pobřeží ostrova. Důležitý byl moment překvapení, protože bezstarostní Thajci nechali vyhasnout ohně pod kotly torpédovek, čímž z nich učinili snadné cíle pro francouzské dělostřelce. Ani jedno ze zdejších kotvišť nechránily žádné dělostřelecké baterie a nikoho dokonce ani nenapadlo položit minová pole, třebaže k dispozici byla plně naložená minonoska. Za této situace představovaly pro útočníka největší nebezpečí špatně zmapované mělčiny mezi zdejšími ostrůvky.

K ránu se Francouzi od jihozápadu přiblížili ke Ko Čangu a v 5:45 Bérenger rozdělil své síly na tři skupiny (A,B,C), aby mohl nepříteli zablokovat všechny ústupové trasy a zároveň jej přinutil rozptýlit palbu. Toto řešení také umožňovalo použít veškeré dělostřelectvo, protože francouzské lodě manévrující v úzkých kanálech si vzájemně nepřekážely. V první skupině byl osamocený LAMOTTE-PICQUET, ve druhé AMIRAL CHARNER a DUMONT D´URVILLE, zatímco třetí sestávala z nejslabších jednotek MARNE a TAHURE. Moře bylo klidné, a třebaže doposud panovala noc, měsíční svit zajišťoval dobrou viditelnost, i když u pobřeží se později objevila řídká mlha. Ještě před rozdělením formace nechal Bérenger velitelům ostatních plavidel předat signál: „Volnost jednání pro splnění obdržených rozkazů. Hodně štěstí“ a zhruba tisícovka námořníků se začala připravovat k boji.

Image
Lehký křižník Lamotte-Picquet

Thajce probudil v 5:50 hluk leteckých motorů, protože nad ostrovem zakroužil francouzský Loire 130. Velitelé torpédovek okamžitě poznali kolik uhodilo a nahnali strojníky do podpalubí, aby zatopili pod kotly. Jenomže už bylo pozdě, protože k uvedení turbín do chodu potřebovali nejméně hodinu a tu jim nepřátelé nehodlali poskytnout. Hydroplán brzy odletěl k východnímu pobřeží Ko Čangu a několik minut po šesté hodině už dostal Bérenger nepřesné hlášení, že se tu nacházejí dva pobřežní obrněnci. Stroj s francouzskými výsostnými znaky se ještě jednou vrátil k zakotveným torpédovkám, které jej tentokrát přivítaly hustou palbou, a vrátil se zpět na základnu v Reamu (Thajci tvrdí, že jej sestřelili).

Francouzský velitel mohl jenom odevzdaně pokrčit rameny, neboť jeho pečlivě promyšlený plán právě dostal povážlivou trhlinu. Zdálo se, že „Groupe Occasionnel No 7“ udeří v podstatě do prázdna a zničí jen několik torpédovek, zatímco hlavní síly uniknou. Začínalo svítat, ale thajské lodě zakotvené u břehu stále ještě skrývala tma, kdežto francouzské se zřetelně rýsovaly na horizontu. Proto boj zahájily krátce po šesté hodině thajské torpédovky, střílející ze vzdálenosti asi 12 000 m na LAMOTTE-PICQUET, jenomže palba z jejich 76mm kanónů mohla možná pozvednout morálku posádek, ale pro nepřítele nepředstavovala přílišnou hrozbu a na křižníku jí zpočátku ani nezaznamenali. Kromě toho nervózní Thajci údajně použili stejnou munici jakou před chvílí stříleli po průzkumném letounu, takže granáty určené k palbě na vzdušné cíle, explodovaly v předen nastavené vzdálenosti a nikoliv až v okamžiku dopadu.

Image
Amiral Charner

Na francouzské straně jako první odpověděl v 6:15 DUMONT D´URVILLE, jenž si vzal na mušku CHONBURI vzdálený 5000 m, na nějž zahájil palbu i AMIRAL CHARNER. Zbývající avisa ze skupiny C střílela na torpédovku SONGKLA a na nešťastné čluny se sneslo ocelové krupobití, jež je přimělo přenést palbu na DUMONT D´URVILLE a AMIRAL CHARNER. Do boje se brzy ze vzdálenosti 10 000 m zapojil i LAMOTTE-PICQUET a Thajci se ocitli v křížové palbě, která ještě zesílila, když v 6:30 konečně vyšlo slunce a Francouzi zřetelně rozeznávali dopady granátů. Ještě předtím však první nepřesná salva z LAMOTTE-PICQUET dopadla na pobřeží, kde přerušila telefonické spojení s letištěm v Chantaburi, což útočníky prozatím uchránilo před zásahem letectva.

Největší škody thajským lodím působily zásahy ze 155mm děl francouzského křižníku, jenž však musel palbu v 6:37 přerušit, protože mu cíle zakryl jeden ze zdejších ostrůvků. Ještě předtím však Bérenger nechal odpálit salvu tři torpéd, ale ta minula, i když Francouzi byli přesvědčeni o opaku. Svým dílem zkázy přispěla i všechna čtyři avisa, která se k torpédovkám přiblížila na zhruba 3 km a pálila do nich z děl kalibru 138 a 100 mm jednu salvu za druhou.

Thajci z neznámých důvodů nepoužili torpéda, ale v duchu námořních tradic pokračovali v beznadějném boji, i když žádný úspěch nezaznamenali, třebaže na LAMOTTE-PICQUET dopadlo několik střepin. Zato CHONBURI utrpěl řadu průstřelů trupu, zlomený stožár se zřítil na velitelský můstek, po zásahu do palivové nádrže vyšlehly plameny a podobně si vedl i SONGKLA. Nad hořícími torpédovkami stoupal dým do výše několika set metrů, do podpalubí se hrnula voda a množící se počty mrtvých a zraněných přiměly oba velitele boj ukončit a lodě vyklidit. Rozstřílené torpédovky se potopily krátce před sedmou hodinou, přičemž SONGKLA se převrátil kýlem vzhůru. Tehdy i Francouzi zastavili palbu a všechna čtyři avisa vytvořila kýlovou linii a odplula jihovýchodním kurzem, nechávajíce za sebou smrt a zkázu.

Image
Hořící thajské lodě

První fázi bitvy tedy jasně vyhráli námořníci země Galského kohouta, kteří zúročili svoji převahu a nepříteli nedali šanci. Je zajímavé, že Francouzi později tvrdili, že brzy po zahájení boje zničili i torpédovku označenou na boku č. 11, což Thajské prameny vyvracejí. Uvedené označení nesla torpédovka TRAD (CHONBURI měl č. 32 a SONGKLA 33), která však tehdy kotvila v Sattahipu a válku přežila bez úhony. Tento dodnes široce rozšířený omyl se dá snadno vysvětlit špatnou viditelností panující u Ko Čangu v první půlhodině boje. Thajci naproti tomu tvrdí, že zasáhli LAMOTTE-PICQUET a jedno aviso, což je velmi nepravděpodobné a Francouzi to popírají.

Bérenger nemohl být s dosavadním výsledkem spokojen, neboť cílem operace bylo zničení podstatné části nepřátelského loďstva, a zatím v pečlivě zatažené sítí uvázly jenom malé ryby. Jenomže ještě předtím, než se naplnil osud obou torpédovek, už k místu střetu připlouval mnohem větší úlovek. Přelet průzkumného letounu zaznamenaly i hlídky na lodích kotvících u východního pobřeží Ko Čangu a kapitán Phromveerapan nařídil vyhlásit krátce po šesté hodině bojovou pohotovost a ve chvíli, kdy zaslechl dělostřeleckou palbu, přikázal nahodit dieselové motory a v 6:20 vyplul napadeným lodím na pomoc. Předtím ještě nařídil ostatním plavidlům zůstat na místě a odvysílal žádost o leteckou podporu, kterou však nikdo nezachytil. Sotva zvedl THONBURI kotvy, spatřily hlídky stožáry lehkého křižníku a odvážnému kapitánovi muselo být jasné, že pluje vstříc hlavním silám nepřátelského loďstva.

Image
Luang Phromveerapan

Válečnická čest mu nedovolila změnit kurz a obrněnec plul rychlostí čtrnácti uzlů za zvukem děl, zatímco radista odvysílal jeho lakonicky stručnou poslední depeši: „LAMOTTE-PICQUET útočí na thajské torpédovky jižně od Ko Čangu.“ Depeši zachytili v Sattahipu, odkud neprodleně vyplul obrněnec SRI AYUDHYA a jedna ponorka, jenomže od THONBURI je dělilo 90 mil a naděje, že ještě zasáhnou do boje byla pramalá.

Východně od ostatních francouzských lodí vysunutý LAMOTTE-PICQUET zaznamenal v 6:38 blížící se nebezpečí a i Bérenger se začal chystat k boji. Oba soupeře oddělovaly malé ostrůvky a pozorování ztěžovala i ranní mlha, a proto byli Francouzi (patrně na základě hlášení z leteckého průzkumu) přesvědčeni, že vidí nástavby nikoliv jednoho, ale dvou obrněnců! Za normálních okolností by THONBURI mohl svést s LAMOTTE-PICQUETEM vyrovnaný souboj, protože mnohem větší křižník představoval snadný cíl a solidními pancíři disponující obrněnec se mohl snažit držet mimo účinný dostřel nepřátelských zbraní. Další výhodou byla čtveřice respekt budících děl ráže 200 (?) mm (boční salva 440 kg) zatímco protivník měl osm 155mm kanónů (boční salva 452 kg). Vzhledem k specifickým podmínkám však Francouzi mohli zúročit lepší dělostřelecký výcvik a jak píší otec a syn Hrbkové „boj byl vlastně hrou na schovávanou v bludišti ostrovů a mělčin, kde se nepřítel objevoval jen na okamžik a zase mizel“

Oba protivníci zahájili boj asi v 6:45, když je od sebe dělilo přes 10 km. Thajci pálili oddělenými salvami z každé věže zvlášť, zatímco Francouzi se snažili střílet ze všech osmi hlavní současně. Do bitvy se na obou stranách zapojilo i sekundární dělostřelectvo, ale jeho vliv na průběh boje byl zanedbatelný. Okamžitě se projevil rozdíl v kvalitě dělostřelců, jelikož na THONBURI špatně odhadli vzdálenost a jejich první salva minula o celých 2000 m! Přesto byl výsledek boje nejistý, neboť jeden náhodný zásah 110kg projektilem by dokázal slabě pancéřovaný křižník vážně poškodit. Naproti tomu první francouzské granáty přeletěly jenom o 300 m; další dvě salvy byly krátké, jenomže na LAMOTTE-PICQUET se brzy zastříleli, a čtvrtá už našla svůj cíl, což byl slušný výkon.

Image
Hořící Thonburi

Na THONBURI v 6:48 dopadly dva 155mm projektily; první nezpůsobil přílišné škody, ale druhý explodoval pod velitelským můstkem, kde zabil několik důstojníků včetně kapitána Phromveerapana. Výbuch rovněž vyřadil z činnosti ovládání kormidla a zničil centrální systém řízení palby, takže každá dělová věž musela být zaměřována samostatně. Hořící obrněnec opsal čtyři kružnice, než posádka dokázala přejít na ruční ovládání kormidla a dostat loď pod kontrolu, přičemž inkasoval několik dalších zásahů. Poškozený THONBURI zamířil na východ a na několik minut zmizel nepříteli z dohledu. Když se znovu vynořil, domnívali se Francouzi, že se jedná o sesterské plavidlo, čímž položili základ tvrzení, že v bitvě u Ko Čangu zničili dva pobřežní obrněnce.

Naštěstí pro Thajce se LAMOTTE-PICQUET přiblížil k okraji zdejších mělčin, o čemž svědčilo bahno zvířené lodními vrtulemi, takže Bérenger nařídil provést obrat o 180 stupňů a od svého protivníka se začal vzdalovat. Křižník zvýšil rychlost na 27 uzlů, od západu obeplul ostrůvek Ko Bidang a v 7:22 se znovu zapojil do boje. Ani Thajci se nevzdávali a loď stále odpovídala z těžkých kanónů, ale zasáhnout rychlý křižník se jim nepodařilo. V té době se na scéně objevila francouzská avisa a ze vzdálenosti 10 000 m zahájila palbu. Garros uvádí, že „jeden za druhým probíjely jejich granáty pancíře THONBURI“, což je nutné drát s nadsázkou, ale přesto tato rychlopalba přiměla Thajce přenést palbu na ADMIRAL CHARNER. V té době už byla jejich situace kritická. Na několika místech hořící obrněnec měl zřetelný náklon na příď a pravý bok, z boje byla vyřazena zadní dělová věž, podpalubí se plnilo vodou a dusivým dýmem a posádka se musela věnovat hašení a ošetřování zraněných spolubojovníků.

Za této situace se velící důstojník v 7:20 rozhodl zastavit palbu, změnit kurz na severovýchod a pokusit se uniknout. LAMOTTE-PICQUET naštěstí právě znovu zastavila mělčina, ale Bérenger nařídil avisum AMIRAL CHARNER a DUMONT D´URVILLE s menším ponorem obrněnec pronásledovat, jenomže jejich velitelé signál přehlédli a v 7:40 palbu zastavili. Vlajkový křižník ještě za prchajícím nepřítelem vyslal tři torpéda, ale svůj díl štěstí si už Francouzi toho dne vybrali, takže ani jedno nezasáhlo. Bérenger tedy nechal těžce poškozeného protivníka uniknout a s celou „Groupe Occasionnel No 7“ odplul na západ. Pomalá avisa zůstala v kýlovém tvaru, ale vlajkový křižník se držel mimo formaci.

Image
Schéma bitvy u Ko Čangu

Bitva však ještě nebyla u konce a její výsledek mohli zvrátit thajští letci s americkými stroji Vougt V 93S Corsair, kteří se konečně přihnali ke Ko Čangu, aby pomstili poražené námořníky. Jenomže podle Barabanova a Patjanina se piloti v zápalu boje vrhli na první válečnou loď, kterou spatřili, a jejich obětí se stal nešťastný THONBURI. Svržená puma (podle Thajců francouzská) pronikla do podpalubí a exploze přivodila smrt několika námořníků a založila další požár. Obrněnec se přesto udržel na hladině a pomalu se ploužil do bezpečí.

Náletu neunikly ani francouzské lodě a vzdušní mstitelé se soustředili hlavně na LAMOTTE-PICQUET, jenž udržoval rychlost 25 uzlů a každá hlaveň, kterou bylo možné zvednout k obloze, střílela na útočící letouny. Jedna puma dopadla do těsné blízkosti křižníku, ale ten vyvázl bez poškození, stejně jako později napadený AMIRAL CHARNER, a v 9:40 se thajské stroje vrátili na letiště v Chantaburi. Francouzi si mohli ulehčeně oddechnout a v povznesené náladě zamířit k Saigonu, kam triumfálně připluli 18. ledna. Celkem vystřelili 454 granátů ráže 155mm, 509 kalibru 138mm, 54 ráže 100 mm a 280 lehkých projektilů.

Image
Převrácený Thonburi

Na THONBURI se posádka snažila zachránit těžce poškozené plavidlo, ale dostat pod kontrolu hučící plameny se nepodařilo a větrem rozdmýchávaný oheň se neustále šířil. Thajci již dříve preventivně zaplavili muniční sklady, ale obrněnci přesto bezprostředně hrozila zkáza. Naštěstí připlula pomocná loď CHANG, jenž jej odtáhla k Laem Ngob, kde jej námořníci v 9:50 zakotvili v ústí řeky Čantabum. Jenomže THOMBURI již nebylo pomoci; posádka obrněnec opustila a on se kolem jedenácté hodiny převrátil a zmizel pod hladinou. Teprve o několik hodin později připlulo sesterské plavidlo SRI AYUDHYA.

Dozvuky bitvy

Boj u Ko Čangu skončil přesvědčivým Bérengerovým vítězstvím a Hrbkové mohli právem napsat, že tato bitva „znamenala (…) značné upevnění morálky francouzského loďstva v období, kdy na Francii těžce doléhaly okupace a podmínky kapitulace.“ Přísně vzato se jedná o jedno z mála vítězství, které námořnictvo země Galského kohouta v moderní éře dosáhlo, a není tedy divu, že si je Francouzi dodnes rádi připomínají. Thajci přišli o dvě torpédovky a jeden pobřežní obrněnec, zatímco Bérengerovy lodě s největší pravděpodobností nijak neutrpěly, třebaže Thajci tvrdí, že zasáhli jedno aviso a citelně poškodili i LAMOTTE-PICQUET. Počet padlých nepřátel Francouzi odhadli na 300, což ovšem připomíná pověstné věštění z křišťálové koule, a thajské zdroje uvádějí, že ztratili pouze 36 mužů.

Image
Zachránění námořníci z torpédovky Songkla

Výsledek bitvy ovšem nelze přeceňovat, protože Bérenger využil situace a zvítězil nejen díky správně zvolené taktice, ale hlavně kvůli koncentraci všech dostupných sil. Je třeba dodat, že se na jeho stranu několikrát přiklonila štěstěna, která však jak známo přeje připraveným. Naopak Thajci trestuhodně rozptýlili vlastní loďstvo a tím si porážku do jisté míry přivodili sami. Je třeba připomenout, že u Ko Čangu zanechali pouze pět válečných lodí, které navíc nijak nezajistili před útokem z moře. Pokud by zdejší kotviště chránily miny, a nebo na moři hlídkovala alespoň jedna ponorka, mohlo vše dopadnout jinak. Naopak v samotném boji projevili thajští námořníci nevšední odvahu, kterou ocenila i rozhlasová stanice v Saigonu, která 19. ledna poněkud pokrytecky velebila jejich statečnost a litovala zmařených životů.

Image
Vyznamenaní členové posádky Thonburi

Kromě toho je třeba si uvědomit, že hlavním cílem výpadu byla podpora ofenzívy pozemních sil a Bérenger toto zadání nesplnil, takže Thajci výsledek bitvy prezentují jako odražení nepřátelského útoku, což je svým způsobem pravda. Francouzi navíc nechali uniknout těžce poškozený THONBURI, údajně „proděravěný jako řešeto“, takže mohl být později vyzvednout. Ve svém hlášení Bérenger také uvedl, že zničili tři torpédovky a dva obrněnce. Tuto mylnou informaci zpravodajské agentury vzápětí vytroubily do světa, a protože pozornost světové veřejnosti byla tehdy upřena k sledování průběhu druhé světové války, nebyla tu přílišná snaha o její ověření. Dlouho se zdálo, že stokrát opakovaná lež se nakonec stane pravdou, takže Barabanov mohl později napsat, že „toto tvrzení bez konfrontace s thajskými prameny zakořenilo nejen ve francouzské, ale i v další západní literatuře a dodnes se objevuje v mnoha publikacích, včetně těch ruských (české samozřejmě nevyjímaje). Teprve v poslední době bylo díky rozšíření internetu možné porovnat tvrzení obou stran a jak už bylo uvedeno, ani obrněnec SRI AYUDHYA ani torpédovka TRAD se bitvy u Ko Čangu nezúčastnily a proto v ní nemohly být potopeny.“

Image
Thonburi jako památník

Bérenger jako odměnu obdržel řád Čestné legie a brzy se dočkal i povýšení na kontradmirála, třebaže jeho vítězství nijak neovlivnilo průběh války. Francouzská ofenzíva neměla úspěch a vláda ve Vichy musela přijmout Japonci zprostředkovanou mírovou dohodu, podle které získalo sporná území Thajsko. Odměňovalo se i na opačné straně: Luang Phromveerapan byl posmrtně povýšen o jeden stupeň a vyznamenáni dostali i mnozí důstojníci a námořníci. Opravený THONBURI sloužil pod thajskou vlajkou až do 60. let a jeho nástavby, stožár a přední dělová věž jsou dodnes zachovány jako památník v areálu námořní akademie v Paknamu, aby posluchačům připomínaly hrdinství jejich předchůdců.

Použité zdroje:
Морская Кампания 1/2007.
Сергей Патянин: Французские крейсера Второй Мировой . Moskva 2012.
Л. Гаррос: Военно-морской флот Франции во Второй мировой войне. Petrohrad 1997.
Морская Кампания 4/2008.
Okrety Wejenne; numer specjainy 41.
Ivan Hrbek, Jaroslav Hrbek: Salvy nad vlnami. Vydalo nakladatelství Naše Vojsko 1997.
http://thaigunship.blogspot.cz/search/label/Battle%20of%20Koh%20Chang
http://www.netmarine.net/bat/croiseur/lamotte/kohchang/
http://www.navy.mi.th/newwww/document/history/history_rtn/content4_3.php
http://www.battleships.spb.ru/KO/0196/Chang.html
http://thaiarmedforce.com/taf-article/67-nyenava/235-70th-year-of-htms-thonburi-part-i.html
http://www.bloggang.com/viewdiary.php?id=hummel&group=3&month=05-2007&date=27&gblog=1
http://www.thaiarmedforce.com/taf-article/67-nyenava/236-70th-year-of-htms-thonburi-part-ii.html
http://www.wikipedia.org/

Dosti podrobný článek o bitvě u Ko Čangu je i na webu Fronta.cz, ale jeho autor vycházel z úplně jiných zdrojů, a proto se faktograficky značně odlišuje: http://www.fronta.cz/bitva-u-ko-chang

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.Naposledy upravil jarl dne 26/6/2013, 09:13, celkově upraveno 5 krát
Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 2/6/2013, 20:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

"Ruský publicista Barabanov naspal"... "Hrbové mohli právem napsat"... to jsou tak nádherný překlepy! Idea
Ale jinak smekám, tu zmatenou bitvu jsi popsal fakt parádně, já bych na to asi neměl.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 2/6/2013, 21:12  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No, to jsem tedy opravdu zaperlil!. Někdy mi příjde, že čím více se to snažím vychytat, tím víc překlepů přitom nasekám.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 5/6/2013, 17:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Žabožrouti si mohli připsat na své konto aspoň jedno vítězství.
Dobrý Jarle. Opět něco nového.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 5/6/2013, 18:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

V této bitvě to Francouzům vyšlo znamenitě, ale pokud by bojovali třeba proti Japoncům, kdoví, jak by to dopadlo. Podle francouzských údajů vypálil Thonburi asi 100 dvouranných salv, a pokud by lépe mířili, měli by Francouzi vážný problém. Ale podotýkám, že skoro všechny údaje o této bitvě jsou dost nejisté a rozhodně bych za ně nedal ruku do ohně.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/6/2013, 20:33  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

To su pohodaci, vyhlasia niekomu vojnu a idu chrapat.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 5/6/2013, 20:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Přísně vzato ani tu válku nevyhlašovali. Na Vichystickou Francii pořád někdo útočil, ale válku jím nepřátelé nevyhlašovali, takže Thajci nebyli žádnou výjimkou.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/6/2013, 19:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jarl - Vseobecne vzate frantici ak maju svoj den tak dokazu aj bojovat.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 1/11/2015, 11:43  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Bitvu u Ko Čangu rozhodla francouzská 155mm děla takže přidám některé jejich parametry:

Délka hlavně: 7,750 m.
Hmotnost hlavně 8870 kg.
Hmotnost střely: 56,5 až 59 kg.
Úsťová rychlost 850 m/s.
Rychlost palby: maximálně 5 výstřelů za minutu.
Dostřel při maximální 40stupňové elevaci: 26 100 m.

P.S.
Koukám, že mi z článku zmizely všechny obrázky.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 1/11/2015, 19:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

jarl napsal:


Koukám, že mi z článku zmizely všechny obrázky.


Jak je to možné?Když jsem používal imageshack,tak mi taky vše zmizlo,to chápu.Ale tenhle článek není tak starý,jak to že to zmizlo? Confused


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 1/11/2015, 22:14  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Imageshack asi s neplatícími klienty definitivně skoncoval. Je to k vzteku, jelikož teď všechny články, kde jsem měl obrázky z tohoto úložiště, vypadají příšerně, ale předělávat to nebudu. To by mohla být zbytečná práce.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 24/3/2017, 10:09  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkné obrázky thajského pobřežního obrněnce Thonburi:

Image

Image

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 27/4/2017, 14:43  Předmět:  Re: Bitva u Ko Čangu Odpovědět s citátemDolůNahoru

jarl napsal:
Thajci přišli o dvě torpédovky a jeden pobřežní obrněnec, zatímco Bérengerovy lodě s největší pravděpodobností nijak neutrpěly, třebaže Thajci tvrdí, že zasáhli jedno aviso a citelně poškodili i LAMOTTE-PICQUET. Počet padlých nepřátel Francouzi odhadli na 300, což ovšem připomíná pověstné věštění z křišťálové koule, a thajské zdroje uvádějí, že ztratili pouze 36 mužů.


Mezi padlými námořníky z torpédovek bylo údajně i několik japonských instruktorů, i když thajské zdroje to nepotvrzují a tvrdí, že u Ko Čangu zemřelo jenom těch 36 Thajců.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2043s ][ Queries: 19 (0.0149s) ][ Debug on ]