Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/11/2007, 11:05  Předmět: Otázka Utopené tanky na česko - německé hranici Odpovědět s citátemDolůNahoru

Utopené tanky na česko - německé hranici

Asi nebudu přehánět když řeknu, že každý člověk ve Střední Evropě už někdy v životě zaslechl nějakou tu bájnou zkazku typu „kamarád kamaráda strejdy mýho dědy vyprávěl, že tam a tam v lese (na poli, na louce, v rybníku)… když tudy táhli Němci (Rusové, Švédi, husiti, Avaři, ?ímani, ufoni)… jsou po nich zakopaný zbraně (poklad, město, kosmická loď)“. V drtivé většině případů se jedná o příběh typu Pohádky tisíce a jedné noci - byť jejich základ může být i reálný. Tak se pěkně usaďte, dejte si třeba kafčo a já vám jednu takovou zkazku, která až zas taková volovina být nemusí, povím.
Bylo nebylo, dávno tomu. Za devatero horami a devatero řekami žilo bylo jedno okresní město. Jmenovalo se Děčín. Lidé v něm nebyli ani zlí, ani hodní, ani velcí, ani malí, ani silní, ani slabí, ani chytří, ani blbí - zkrátka tak akorát, jako všude jinde. Ani v době Druhé světové války - kdy do světových dějin vstoupila jména měst, o kterých do té doby nikdy nikdo neslyšel - jméno Děčín vůbec nijak neproslulo. Když válka skončila, naprostá většina jeho obyvatel byla odsunuta kamsi do Bavor a do města se nastěhovali jiní lidé. Třeba moje babička. Padesát let uteklo jak voda v Labi, a potom se začaly dít zajímavé věci.
V devadesátých letech minulého století jeden můj kamarád pracoval v místním okresním muzeu (ten chlapík není bájná postava, přes PM klidně poskytnu jeho mail a můžete se ho přeptat, blondýny s velkým poprsím mají přednost). Už v muzeu nepracuje - bylo tam málo peněz a hodně byrokracie, ale to je teď jedno. Tak tenhle člověk se cca před deseti lety rozhodl, že napíše odborný článek o starých převozech a převoznících na Labi. Kromě toho, že se od rána do noci hrabal v archívu, tak taky chodil s diktafonem po městě a zpovídal kdejakýho dědka, kterej zamlada pracoval jako lodník, anebo měl jinak s řekou cokoli jiného společného. Tak narazil i na jednoho prastarýho geronta, kterej se do města přistěhoval těsně po válce a dlouhá léta se plavil na říčním bagru a čistil labské koryto. Dědek mladíkovi ochotně vyprávěl, co všechno kde na dně našel, co tam všechno ještě je, a co ještě od starých německých lodníků slyšel, že by tam mělo nebo mohlo být.
A až na konci svého vyprávění si ještě vzpomněl: „Jo… a tam u Dolního Žlebu… tam jak je ta hloubka… tak tam jsou ještě… ty tanky…“
Do mladého regionálního historika jako když střelí: „Cože? Jaký tanky? O tom nic nevim!“
A děda se ochotně rozpovídal. Skrz Dolní Žleb už asi 150 let vede hlavní železnice z Prahy do Berlína. Za války v těch místech prý došlo k nehodě - havaroval tam vojenský vlak, několik tanků popadalo z vysokého náspu do Labe a jsou tam údajně dodnes. Tolik popis pamětníka. Nutno podotknout, že tuto událost dědek sám osobně nezažil (přistěhoval se až v roce 1945), ale protože už za války jinde na Labi lodničil (asi jako totálně nasazený), běžně se pracovně setkával s lidmi, kteří u toho tehdy byli. Tolik "pohádka kouzelného dědečka".
Celá causa vyvolá v každé zvídavé mysli několik otázek, zkusím na ně odpovědět.
Otázka první: Jestli tam ty tanky opravdu spadly, tak proč si ty je nevylovili sami Němci? Copak je na frontě nepotřebovali?
Odpověď: Nebylo to technicky možné. Dolní Žleb je totální vystrkov pár metrů od německých hranic, tam ani lišky nedávají dobrou noc, protože nevědí, kde to je. Dopravit tam nějakou těžkou vyprošťovací techniku - to se prostě nedalo. Silnice (na dnešní poměry spíš polní cesta) tam sice vedla, ale její kapacita byla omezena uzounkým viaduktíkem, kterým - i když byl asi před deseti lety zvýšen a rozšířen - se i dnes sotva protáhne náklaďák. Po železnici se tam těžká technika taky dostat nemohla - místní nádražíčko nikdy nemělo vykládací rampu a dokonce ani žádnou vedlejší kolej. A po vodě? Taky těžko. Dolní Žleb sice něco jako přístav měl, ale tvořily ho vlastně jen betonové schody ze svahu a dřevěná lávka spouštěná z lodi. Vypadal vlastně skoro stejně jako ještě dnes vypadá "přístav" v německé Schöně vzdálené od Dolního Žlebu asi čtyři kilometry po proudu.

Image

Dnes funguje v Dolním Žlebu přívoz přes Labe k silnici Děčín - Hřensko - Drážďany (a řekl bych, že nějaký ten jeřáb by asi uvezl), ovšem tato silnice byla dostavěna až po válce. Čili předpokládám, že tam žádný přívoz tenkrát ani nebyl. Zbývala tedy jediná možnost - vytáhnout tanky z bahna kobylama, ale takhle tahat z bahna monstra o váze několika desítek tun - to by nedokázal ani Kutil Tim, ani McGywer, ba i Přemek Podlaha by s tím měl možná menší problém.
Dalším znemož?ujícím faktorem, který ostatně zmi?oval i ten děda, je velká hloubka vody v těch místech. Podél břehu se tenkrát táhla soustava tůní, některé byly hluboké i dvanáct metrů. A každý musí uznat, že do takové hloubky se nedá potápět jen tak v plavkách se šnorchlem a brýlemi.
Otázka druhá: Proč se ty tanky nevylovily někdy po válce?
Odpověď: Díky terénu to stále nebylo technicky možné. Podmínky se navíc ještě zhoršily. O polní cestu se nikdo nestaral, a tak časem zarostla křovím a náletovými dřevinami. Cesta byla obnovena, vyasfaltována a napojena na silniční síť na německé straně hranic teprve v souvislosti se stavbou železničního koridoru Berlín - Praha - Břeclav. A to bylo až někdy v polovině devadesátých let - tedy v době, kdy se na nějaké utopené tanky už dávno zapomnělo.
Podmínky pro eventuální průzkum se dále těžce zhoršily i tím, že někdy v 50. - 60. letech byly ty nejhlubší tůně zasypány štěrkem, a to na standartní labskou hloubku 8 metrů. A jestli jsou v tom štěrku pohřbeny i ty tanky - to nikdo neví.
Otázka třetí a nejdůležitější: Nedělal si ten děda šprťouchlata? A nedá se to jeho vyprávění nějak ověřit?
Ověřit se to samozřejmě dá. Ale těžko. Hódně těžko. V místním archívu asi nemá cenu pátrat, protože vojenský transport zcela jistě podléhal nějakému stupni utajení a dá se jen těžko počítat s tím, že by nějaké dobové regionální noviny či cokoli jiného o nehodě informovaly. Něco by se možná našlo v archívech Deutsches Reichsbahn. Anebo ve starých soudních spisech (počítám, že za tu nehodu někoho určitě zavřeli). Jenže - kdo by to hledal? A jsou ty archívy vůbec úplné? Nezničili je nacisti na konci války? Toť otázka... Kdepak, daleko jednodušší je vzít si skafandr a ponořit se do hlubin jako Jacques Cousteau. Mr. Green
Ale abych se vrátil k příběhu. Mladý regionální historik se smířil s tím, že o utopených tancích bude leda tak vykládat po hospodách a krapet mezitím zestárnul. Starý lodník zemřel, ale nahrávka s jeho vyprávěním stále existuje. A tanky - jsou-li tam vůbec - dál vesele reznou. Jenže letos v létě onen bývalý mladý regionální historik celou bajku povyprávěl u lahvinky žernoseckého vínka svému kamarádovi - náruživému amatérskému potápěči (ta osoba také existuje, prsatým blondýnám kontakt opět dám). A ten se rozhodl, že jestli tam ty tanky jsou, tak je taky najde! Jako jako Schliemann Tróju! Celá věc je momentálně ve stadiu shánění financí a administrativně - byrokratických prací. O tom, že to potápěč myslí opravdu vážně svědčí i to, že poměrně značnou částku dokázal vydyndat od tak seriózní instituce, jakou bezesporu je Český rozhlas. Na jaře by rád zahájil průzkum, a pokud ty tanky objeví, tak taky udělá všechno pro to, aby je vylovil. Technicky to dnes už totiž možné je. Jak jsem se už zmínil, ona silnička byla prodloužena a napojena na německou silniční síť, takže - byť s čtyřicetilikometrovou oklikou - se do Dolního Žlebu dá dopravit víceméně cokoli.
Jestli tenhle příběh bude mít nějaké pokračování - to nevím. To přirozeně neví nikdo. Třeba tam ani nic není, a třeba se to ten potápěč vzdá a vykašle se na to. Ale slibuju, že jestli se v téhle věci něco dít bude, tak samozřejmě další pokračování dodám.
Jestli chcete, můžete diskutovat, jakého typu by ty tanky mohly být. Já si myslím, že by to mohly být Hetzery. Ty se vyráběly v Praze, a tak se mi zdá, že železnice Praha - Berlín by pro ně byla jen logickou trasou na cestě k některé jednotce v Německu. Ale kdo ví? Třeba tam leží nějakej ten legendární jedničkovej tygřík… a těch se na celým světě do dnešních časů dochovalo jen asi pět…
P.S.: Potápěč už sehnal peníze na pořádný podvodní detektor.

Tak tady někde to možná bude. Z fotky je patrná jak železnice, tak násep, odkud se ty tanky měly kutálet do vody.

Image

Kdo se chce o Dolním Žlebu a okolí dozvědět něco víc, dám sem odkaz, kde je o týhle malebný díře napsáno vlastně všechno. Je tam i parádní fotogalerie, vynikající jsou zejména staré pohlednice. Pro zajímavost dodám, že ty parohy visej v hospodě Hubertus dodnes.
http://dolnizleb.webpark.cz/indexalles.htm

Že je v Labi dodnes spousta zajímavých a nebezpečných věcí, o tom svědčí mj. i tento článek:
http://www.decin.cz/labe-mezi-kameny-ukryvalo-mimo-jine-i-pancerovou-pest

Naposledy upravil Destroyman dne 27/5/2008, 11:27, celkově upraveno 2 krát

sigi
Generalfeldmarschall

Věk: 55
17719.42 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 14/11/2007, 11:41  Předmět: Skvělý ! (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ježiš to je nádhera...ani jsem nevěděl že je to u nás... a článek je super mooc hezky napsané,mohl bys psát knihy s tím slohem jaký máš,prostě super!!!!!

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/11/2007, 13:00  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ejejej, to je chvály... až se z toho červenám... Embarassed
Jinak - tenhle článek jsem dal ještě na starý fórum ještě ve chvíli, když to zrovna šlo. Pak jsem odkaz přeposlal tomu "bývalému mladému regionálnímu historikovi" (já ho prásknu: jmenuje se Ing. Vlastimil Pažourek a je to místní zastupitel) a ten se nejen smál, až se za monitor popadal, ale přeposlal ho dál. Kam všude, to nevím, ale volali mi z novin, jestli bych o tom nechtěl pro ně něco napsat.
Já ještě nevím, jestli tu nabídku vezmu, ale jestli se kolem té záležitosti bude něco dít, určitě popadnu foťák a sepíšu exkluzivní reportáž pro vojna.net!!!
Jo, Sigi, jestli tě zaujala krajina, tak ta fotka nekecá, takovýhle panorámata jsou tady celkem běžný. ?íká se tomu "České Švýcarsko" nebo taky "Česko - Saské Švýcarsko..." Kdybys nevěděl, kam na dovolenou, klidně přijeď. Na kolo nebo pro pěší turistiku je tu dobrej terén, a kdyby pršelo, zajedeme za Degrelem na pivko Wink
a ještě jedna fotka toho místa:

Image

Naposledy upravil Destroyman dne 14/11/2007, 13:13, celkově upraveno 1 krát

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/11/2007, 13:10  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

destroy paráda myslím že by si sa ako novinár v nejakom plátku uživil Wink dobrý článok ja som tiež počul o podobnom prípade tu v okolí mojho bydliska....údajne má byť ruské téčko ležať v nejakej dosť hlbokej jame ktorú že vraj vykopali nemci.....téčko tam malo spadnúť v roku 1945 a odvtedy ten tank nikto nenašiel že sa nevie kde tá jama je....podľa niektorých je tá jama zakopaná podľa druhých je tá jama stále otvorená.....moj názor je že keď to niekto hovoril tak už mal niečo vypité Wink

sigi
Generalfeldmarschall

Věk: 55
17719.42 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 14/11/2007, 13:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No asi přijedu.... je to nádhera

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
S.I.Gorgij
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/11/2007, 20:42  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

krásny článok Destroymane Shocked ... vyborne napísany fakt, a ta ponuka z novin Twisted Evil šikovnej chlapec ... inak čo sa týka takýchto poviedok pri nás , nedaleko dedinky Cerová mal kedysi spadnuť Albatros, kopec ludí tam už bolo aj kvoli tomu a priznám sa že neviem či nakoniec z neho niečo našli ale inšpiroval si ma k tomu aby som sa potom popýtal Wink

degrel
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/11/2007, 10:24  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

to se ti povedlo takhle krásně to napsat Smile

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/4/2008, 12:24  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Půl roku jsem o projektu neměl žádné zprávy, ale jak to tak vypadá, začíná se to docela rozjíždět! Hurá!
http://www.rozhlas.cz/tank/portal/

mbbb1
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/4/2008, 15:30  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

podobné přběhy "myslivecké latiny" jsem již též slyšel, ale byly ze Šumavy. Dobře se to však čte potažmo poslouchá.

Když jsme u toho Dolního Žlebu a čarokrásné tamní krajiny - na turistickém přechodu v Dolním Žlebu, hned vedle uváděné železniční trati, stojí dodnes prvorepublikový hraniční sloup. O jeho historii je něco známé? Místní a krajané o něm něco vědí? Mě by to docela zajímalo.

Je to ten sloup na snímku.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/4/2008, 15:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Vzhledem k tomu, že v roce 1930 žilo v Dolním Žlebu úředně 667 Němců a 31 Čechů (většinou železničářů, poštovních a lesních úředníků), kteří v r. 1938 samozřejmě zmizeli, tak pamětníci jaksi nejsou Mr. Green . Anebo jsou, ale musel bys je hledat úplně někde jinde. Konkrétně v Neidlingenu v Bádensku Wüttembersku. Tam mají svůj krajanský spolek, kde jsou registrovaný.

mbbb1
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/4/2008, 16:00  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Já taky nehledám pamětníky, ten sloup je udržovanej a co jsem ho prohlížel a porovnával s dobovejma fotkama, tak nestojí na původním místě.

Slyšel jsem, že byl postavenej až po převratu někdy v 90. letech, ale je to jen jedna paní poudala.

Myslel jsem, že když ty, nebo jiní máte takové známé v tom kraji a takové znalosti o tom kraji, že budete třeba něco vědět.

Já se na to příležitostně chystám, zjistit historii toho sloupu. Není u nás zdaleka jediný, jeden je třebav Potůčkách a ten má též zajímavou historii a byl znovuosazen poměrně nedávno.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/4/2008, 16:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

mbbb1 napsal:

Slyšel jsem, že byl postavenej až po převratu někdy v 90. letech, ale je to jen jedna paní poudala.

Tak to je dost dobře možný. Shodou okolností jsem ve Žlebu vyrůstal (babička - prázdniny - víkendy - klukoviny atd., každej zná), takže moc dobře vím, jak až do půlky devadesátejch vypadala místa, kde ten sloup teď stojí. Samá náletová křovina, kopřivy, lopuchy, ostružiny, lebeda - prostě děs běs. Nikdo tam nechodil a nikdo nevěděl, co tam je. Teprve s rekonstrukcí železnice se to tam zkultivovalo a udělal se hraniční přechod pro pěší. Takže jestli sloup povalili v třicátým osmým sudeťáci, a jestli třeba v šedesátým třetím si ho chtěl nějakej Vojta Lívanců odvýzt na zahrádku, ale cestou se mu rozpadl trakař - to už dneska nikdo neví...

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/5/2008, 10:24  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak na webu - http://www.rozhlas.cz/tank/portal/ - přibyly nějaký další informace. Zatím to jsou nic moc, ale snad tam toho brzy bude víc.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma