Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 08:54  Předmět:  Francouzsko – italská válka 1940 Odpovědět s citátemDolůNahoru

Francouzsko – italská válka 1940


Když v roce 1939 vypukla válka, Itálie se do ní zprvu nezapojila. Na jedné straně Mussolini váhal a nechtěl riskovat porážku a na straně druhé Francouze a Brity ani nenapadlo, aby vyhlášením války ve Středomoří ohrožovali důležitou námořní dopravu se svými koloniemi. Klid ve Středozemním moři dokonce umožnil Anglii, aby na podzim 1939 odvolala některé lodě do Atlantiku.
Situace se začala měnit v prvních měsících roku 1940. Tradičně výkonná britská špionážní služba zjistila, že Mussolini zvažuje vstup do války po boku Německa. A aby si to rozmyslel, rozhodla se londýnská admiralita se souhlasem svých francouzských kolegů ukázat ducemu „tvrdou ruku“ a posílila svou Středomořskou flotilu několika opravárenskými loděmi, z Číny připlulo deset ponorek a z Indie do Egypta přiletěly bombardéry. Leč Mussolini povzbuzen úspěchy německých vojsk v Dánsku a Norsku měl již válečné choutky. A po květnovém německém blitzkriegu, který dokonale zničil francouzskou armádu a letectvo (námořnictvo ne), byl již pevně rozhodnut. A nic na tom už nezměnilo ani další posílení Středomořské flotily o bitevní lodě Royal Sovereign, Malaya, Ramillies a Warspite, letadlovku Eagle, křižníky Orion, Neptune, Gloucester, Sydney a Liverpool, dále o dva protiletadlové křižníky, torpédoborce a dalších plavidla. Přesto se Britové a Francouzi stále snažili válku s Itálií nevyprovokovat – 27. května dokonce přikázali vyhýbat se lodím plujícím pod italskou obchodní vlajkou.
Itálie vyhlásila válku Francii a Británii 10. června 1940. Důvod byl jasný – Francie již byla na kolenou a prostřednictvím Španělska žádala Německo o příměří. A také pád Británie se dal v dané době očekávat do několika měsíců. A pokud by se Mussolini dostal za jednací stůl na vítězné straně, mohl žádat o francouzské a britské kolonie v severní Africe. Hezky by si jimi zacelil prostor mezi Libyí a Habeší a duceho životní sen - ?ímská říše - by byla obnovena.
V prvních dnech toho však Italové moc nenaválčili, pouze letectvo provedlo 12. června sérii náletů na francouzská letiště v jižní Francii, na Korsice a ve Francouzské Severní Africe. Škody nebyly takřka žádné – formace letadel francouzští protiletadlovci celkem snadno rozprášili a nemířené bomby spadly daleko od cílů.
15. června dostal Mussolini z Německa odpověď na otázku stran otevření fronty v Alpách. Byla sice zdvořilá, ale v podstatě odmítavá. Přesněji řečeno: Němci se vyjádřili v tom smyslu, že žádnou pomoc nepotřebují, ale jestli Italové chtějí válčit, je to čistě jejich věc. Mussolini se ale nedal a ještě týž den nařídil maršálu Badogliovi, aby 18. června překročil francouzské hranice. Badoglio se bránil, žádal pro přípravu ofenzívy 25 dní a poukazoval na odmítavé německé stanovisko. Mussolini mu hněvivě odsekl, ať se neplete do politiky, a že přípravy může urychlit tím, že sebou nemusí brát dělostřelectvo.
17. června Hitler informoval Mussoliniho o doručení francouzské žádosti o příměří a pozval ho na druhý den do Mnichova, aby spolu věc projednali. Tam se Mussolini s ostudou musel přiznat, že on žádnou žádost o příměří nedostal. Hitler tedy musel kontaktovat francouzskou vládu, aby byla k jednáním přizvána i Itálie. Bylo to jedno z posledních gest vzdoru, které si pokořená Francie mohla dovolit, což Mussolini dobře věděl a hodlal se pomstít. Po návratu z Mnichova nařídil okamžitý útok na alpskou armádu generála René-Henri Olryho. Proti tomuto rozkazu ostře vystoupil maršál Badoglio a ministr zahraničí Ciano, kteří logicky argumentovali tím, že bojem se zlomeným nepřítelem nemohou získat vůbec nic, a že mezinárodní reputace Itálie spíš klesne. K Mussolinimu se ale připojil náčelník štábu maršál Graziani, který tvrdil, že útok může začít již druhý den ráno. Tím bylo rozhodnuto.
Olryho alpská armáda se skládala z šesti divizí, z toho tří „pevnostních“. Proti nim nasadil Graziani drtivou přesilu – celkem 32 divizí s podporou letectva a dokonce i tanků. Ano i tanky vyrazily - z propagačních důvodů ovšem - do Alp, ačkoli jejich nasazení ve vysokohorském terénu byl samozřejmě nesmysl. Ale bylo to Mussoliniho osobní přání a proti tomu si nikdo nedovolil protestovat.
Záhy se však ukázalo, že si Italové s válčením v Alpách doslova „naběhli na vidle“. Italští vojáci neměli teplé oblečení a omrzliny jich tak vyřadily z bojů víc než Francouzi. Několik jich dokonce zmrzlo. Ani letectvo nemělo bomby, které by si dokázaly poradit s francouzskými pevnůstkami i tanky se nedokázaly vyškrábat ani na ty menší kopce. A tak dále a tak podobně.
To Olryho vojáci byli připraveni daleko lépe. Dělostřelectvo bylo dobře rozmístěné a pokrývalo palbou hlavní průsmyky. Na horských úbočích obratně manévrovala pěchota a způsobovala postupujícím jednotkám značné ztráty. Během pěti dnů bojů sice Italové dobyli několik údolí a třináct horských vesnic, ovšem přišli o více než 1 200 padlých, zmrzlých a nezvěstných, zatímco francouzské ztráty činily 187 mužů. Matematika je v tomto případě jednoduchá a neúprosná. Každá bezvýznamná horská osada o několika salaších stála Itálii takřka stovku mrtvých! Pak italská ofenzíva narazila na Olryho hlavní obrannou linii a po dosavadních zkušenostech si na ni Italové radši netroufli.
Na co si však italští generálové troufali, to byla obojživelná operace. Ale byla to jen další blamáž, žádný „Overlord“ se nekonal. Sice se 23. června bez odporu vylodili u městečka Menton a postupovali k Nice, ale pak narazili na menší bunkr hlídající silniční most. Bunkr hájil jeden poddůstojník se sedmi muži, ti se nedali a celou slavnou invazi dokázali až do vyhlášení příměří zastavit!
Tím pozemní boje prakticky skončily, Francouzům stačilo, že si hlídali své linie a Italové se dalších operací báli. A nakonec musel duce skousnout ještě jednu hořkou pilulku. Když jel Mussolini 30. června (tedy pět dní po příměří) navštívit své vojáky, uviděl na jednom kopci hluboko v italském týlu vlát francouzskou vlajku. Ptal se, co to má znamenat. Bylo mu řečeno, že to jsou obránci obklíčené pevnůstky La Turra, a že si s nimi italská armáda nedokáže poradit. Mussolini zuřil, ale přesto se nakonec ukázal jako frajer. Nařídil, aby byl obráncům umožněn odchod bez jakýchkoli podmínek a dokonce s vojenskými poctami. Jóó, páni generálové se pak nestačili divit, když zjistili, že pevnůstku bránili dva podporučíci (Prudhon a Chandesris), devět poddůstojníků a jedenačtyřicet dělostřelců a horských myslivců…
Současně s pozemními boji se válčilo i na moři. 14. června opustila přístav Toulon eskadra admirála Duplata tvořená těžkými křižníky Foch, Algérie, Dupleix a Colbert a doprovodnými torpédoborci k útoku na Janov. Tahle akce měla původně proběhnout o dva dny dříve, ale protože příměří bylo na spadnutí, Francouzi nechtěli Italy zbytečně naštvat a doufali v přijatelné vyjednávací podmínky. Jenže 12. června proběhl onen výše zmi?ovaný nálet na francouzská letiště a tehdy si admirálové řekli něco jako: „Tak takhlé néé, válka je sice prohraná, ale srát na hlavu nám nikdo nebude, vive La France!“ a vypluli do jedné z posledních větších akcí, které jim byly dopřány. 15. června brzy ráno křižníky Algérie a Foch bombardovaly naftové nádrže a ocelárny u města Vado západně od Janova. Pobřežní baterie se sice ozvaly, ale nezasáhly nic. Do boje vypluly také obávané italské torpédové čluny, dvakrát se pokusily dostat na dostřel, ale francouzská kanonáda je celkem snadno dokázala zahnat pryč. Ve stejné době křižníky Colbert a Dupleix ostřelovaly plynárnu a továrny v okolí janovského přístavu. Tentokrát se pobřežním dělostřelcům podařilo jedním granátem zasáhnout torpédoborec Albatros, ztráty činily čtrnáct mrtvých či raněných námořníků. Na oplátku dostal na frak torpédový člun Catalfini, ale ani ten se nakonec nepotopil. Na Janov zaútočilo také osm bombardérů, smutný to zbytek kdysi pyšné Armée de l´Air. Tehdy ještě silná italská Regia Aeronatica (letectvo), ani Regia Marina (námořnictvo) se naopak neobjevily vůbec. A v poledne se celá francouzská flotila i s poškozeným Albatrosem bez větších dobrodružstvích vrátila do Toulonu.
Ačkoli byl konec války na spadnutí, na moři se stále ještě bojovalo. 17. června napadla u Oranu italská ponorka Provana francouzský konvoj. A to dělat neměla, protože ji taranovala a potopila šalupa La Curieuse, zkázu ponorky nepřežil nikdo. A úplně poslední francouzskou operací proti Italům byl nájezd bitevní lodi Lorraine a čtyř britských křižníků na základnu Bardíja v Libyi, která se uskutečnila 21. června.
Příměří vstoupilo v platnost o čtyři dny později, 25. června 1940. Průběh a výsledky krátké francouzsko – italské války celkem trefně vyjádřil ministr zahraničí hrabě Ciano, který se značnou dávkou úlevy prohlásil: „Příměří přišlo právě včas, jinak by se Francouzi vylodili v ?ímě.“

Generál René-Henri Olry

Image

Maršál Rodolfo Graziani

Image

Pevnůstka La Turra

Image

Image

Image

Památník obráncům La Turry (pevnůstka sama v pozadí)

Image

Křižník Algérie

Image

Ponorka Provana

Image
Naposledy upravil Destroyman dne 13/10/2009, 15:29, celkově upraveno 5 krát
  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 09:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

paráda destroy, Vedel som že nemci velmi nemuseli talianov ale nevedel som že boli az taky falošný psy, pekne im dali ty francuzky vojaci v tom bunkry, to musela byt riadna hanba Laughing


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 10:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavé,to jsem netušil že Italové dostali v Alpách pěkně na frak.No a s tou obojživelnou invazí proti jednomu bunkru z osmi muži ,tak to je síla.Tomu se snad nechce ani věřit a jenom kroutím hlavou. Razz


  
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 10:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Italové to válčení tak nějak nemají v krvi či co. Bezva článek - jde o velmi málo známou historii.


  
degrel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 10:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Italové posraly co mohli,když se spojenci vylodily v jižní Itálii tak jim dokonce pomáhaly vykládat materiál z lodí,řekové je taky hnaly jediný co dokázaly je pizza,špagety a ferrari ,ale zase kdoví jestly to nevymyslel nějakej naturalizovanej němec


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 10:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jo, Marťasi, těch osm chlapů - to máš pravdu, to je fakt síla. Ale na druhou stranu - právě ten den odletěla do ?íma francouzská delegace podepsat příměří. Tak se na to holt Taloši asi zkrátka vykašlali. Nejspíš se jim nechtělo umírat pár hodin před koncem války. Zvlášť když byli na Riviéře, to se jim vážně nelze divit. Wink
Degrel: Jo a taky jsem kdesi četl, že když jednou táhli zajatý italský ženisti Afrikou a viděli anglický dělostřelce jak zakopávaj děla, tak vzali krumpáče, lopaty a pomohli jim. Angláni se divili, a tak jim to jeden Ital narozenej v Pittsburgu vysvětlil: "My Itálii milujeme, ale každej z nás by nejradši zakroutil ducemu krkem. Tak jsme vám rádi píchli, kamarádi..."
Mno a jináč - asi napíšu i o bojích v Somálsku 1940. Tam se Italové taky "předvedli". Very Happy


  
montgomery
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/9/2008, 16:58  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

tak tento clanok kludne moze byt v sekcii Vtipy Laughing hlavne posledna veta je fakt dobra


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 24/11/2008, 21:38  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

téééda...o tomto konflikte som počul ale že až takýto extrém Very Happy aspo? je vidieť aká morálka vtedy panovala v tábore Talianov...ale tak každý to nemá v krvi to válčenie....ale tak hento teda....aspoſ tou početnosťou ich mohli zmazať z mapy Very Happy


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 25/11/2008, 06:06  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kur?a toto som nejako prehliadol, ale pobavil som sa královsky. Laughing


  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/11/2008, 09:58  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je to do placu s talianskou armadou...


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/11/2008, 10:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Charon napsal:
Je to do placu s talianskou armadou...

To sice jo, ale aspo? z toho máme dneska legraci, ne? Wink
Naposledy upravil Destroyman dne 27/1/2009, 09:33, celkově upraveno 1 krát
  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 30/11/2008, 12:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroyman napsal:
Charon napsal:
Je to do placu s talianskou armadou...

To sice jo, ale aspo? z toho máme dneska legraci, ne? Wink


To ano ale ja neviem pochopit ze preco oni proste za 2ww na co siahli tak to domrvili....pritom podla mna mali schopnych generalov


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 30/11/2008, 13:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Charon: Možná to bylo tím, že jaksi neměli za co bojovat. Třeba jim Mussoliniho ideje byly ukradený. Anebo proto, že Italové jsou národ zmrzlinářů, fotbalistů a motycyklovejch závodníků a nic jinýho neuměj - těžko říct. Rolling Eyes


  
David.58
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 30/11/2008, 20:58  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

ale tak ve starověku válčit uměli..to se z nich jen tak nemohlo vytratit..spíš se jim nechtělo


  
Manstein
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/12/2008, 13:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

tak co niekto vie bojovat druhy zase jazdit na motorke xD


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75387 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1747s ][ Queries: 19 (0.0153s) ][ Debug on ]