Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
rudel
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/10/2008, 07:26  Předmět:  Druhé narodeniny Odpovědět s citátemDolůNahoru

Smrť je vo vojne bežná vec a nikto nevie kedy ukáže práve na neho. Verím že už od počiatku vojen sa tradovalo, ako niekoho zachránila od istej smrti šťastná náhoda, božia ruka a podobne. Druhá svetová vojna má tiež svoje známe úteky hrobárovi z lopaty, Hitler utekal vytrvalo a prezidenta Tisa zachránila od istej smrti tiež len náhoda. No smrť si nevyberá a zaujímavé veci sa diali aj obyčajným vojakom a tak som vybral aspom tri z nich.

Semjon Lvovič Arja:
,,Na fronte sme sa najviac báli smrti. Každou minútou, každou hodinou bola smrť blízko. Človek napríklad sedel a v klude popíjal čaj, a zasiahla ho náhodná strela. Na to si nikto nezvykne. Nevravím, že sa všetci neustále báli a len čakali na smrť. Tá proste buď naraz odniekial priletela, alebo vás minula. Velmi nepríjemné boli ťažké nálety. Človeku pripadalo, že mu každá bomba padá priamo na hlavu. To bol príšerný pocit. Spomínam si na jedného vojaka, volal sa Nekrasov, ten z toho skoro zošalel. Po jednom nálete sme ho nemohli nikde nájsť. Nakoniec sme ho objavili v jednom zákope, ale on proste odmietal vyliezť. Mal v očiach hrozný strach!
Niektorí muži pri sebe nosili talizmany, ktoré im mali pomôcť prežiť. Stretol som sa aj s niektorými, ktorí mali dar rozpoznať smrtelné nebezpečenstvo. V jednotke sme napríklad mali jedného Gruzínca, volal sa Kondrat Chubulava. Dvakrát ma zachránil pred smrťou a seba samozrejme tiež. Prvýkrát to bolo, keď nás poslali nadviazať komunikáciu s útvarom pechoty. Šli sme spolu zákopom a on mi naraz povedal: ,,Ďalej proste nejdeme, len sa na chvílu zastav!" Zastavili sme sa a o niekolko sekúnd neskôr pred nami do zákopu dopadla delostrelecká salva! Bola by nás zabila! Druhýkrát sme počas náletu stáli v rozborenom dome. Povedal mi: ,,Poďme sa presunúť do iného rohu." Presunuli sme sa, a v tom momente na miesto, kde sme predtým stáli, dopadla bomba. Takéto divné veci sa mi s ním stali. Ja sám som však nikdy takýto šiesty zmysel nemal."

Jurij Maxovič Poljanovskij:
,,Skoro najar roku 1945 ma poslali k 382. gardovému pluku samohybných diel ako zástupcu velitela údržby batérie samohybných diel SU-100. Prebojovali sme sa cez Alpy a skončili vojnu za Báden -Bádenom. Keď vojna skončila, bola moja 9. brigáda v Linci, kde sa nám podarilo zabaviť velké množstvo nemeckých vozidiel: nákladiaky, autá, všetko možné. Ako dôstojník údržby som bol poverený ísť a vybrať vhodné vozidlá pre náš pluk. Keď som tam 9. mája dorazil, stretol som kamaráta Maxa Ivanova, dôstojníka údržbového práporu. ,,Vykašli sa na autá," povedal mi. ,,Poďme sa radšej napiť s našimi spojencami. Potom si môžeš vziať áut kolko chceš." Už tam boli aj Američania a mali celý sud ukoristeného alkoholu - všetko bolo pripravené na oslavu víťazstva. Ja som povedal: ,,Keď sa teraz opijem, nebudem schopný vybrať žiadne dobré autá. Urobím to radšej hneď a potom sa vrátim a opijem sa s vami." Tak sme šli a odrazu počujem krik a rámus, takže sme sa robehli naspäť. Všetci tam ležali s penou na ústach, niektorí už boli mrtví, iní oslepli. Ukázalo sa, že v sude bola nemrznúca zmes z methylalkoholu. Zomrelo tak osemnásť Američanov a dvadsaťdva našich. V de? víťazstva!"

Werner Wölkner ako mladý vojak Waffen SS skoro doplatil na svoju neopatrnosť:
,,V de?, kedy sme znovu dobyli Charkov, som mal narodeniny. Velitel roty mi poprial všetko najlepšie a priniesol flašu brandy. Napil sa z nej a potom nechal flašu kolovať a poprial nám príjemný de? pred našim odjazdom. Mali sme radosť, že si môžeme trochu užiť, ale len do chvíle, než sme videli, ako sa naše jednotky vracajú z fronty s kopou ranených. Pohlad na zmrzačené telá nás priviedol späť na zem. V pochmúrnej nálade sme nechali pitie pitím a pripravovali sa k odchodu na frontu.
V druhej polovičke marca 1943 - po úspešnom znovudobytí Charkova - počas prenasledovania ruských vojakov som mal namále. Prečesávali sme lesy a dediny a hladali nepriatelov, keď som zrazu objavil ruského vojaka, ktorý bol vážne zranený. Myslím, že mal rozdrvené nohy. Ležal na zemi a okolo neho bol sneh červený od krvy. Bolo mi ho lúto a vybral som z vnútorného vrecka kabátu svoju lekárničku a hodil mu ju, aby si obviazal rany. Potom som išiel ďalej, ale zrazu som sa k nemu otočil. Mieril na m?a zbra?ou a skoro ma postrelil do chrbta. Našťastie jeden z mojich kamarátov, ktorý všetko zpozoroval, bol rýchlejší než on a zastrelil ho. Nikto z nás v tej dobe nemohol tušiť, ako blízko je smrti."

hoblik
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/10/2008, 08:44  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Taky velmi zajímavé téma!
Člověk opravdu neví, co ho může potkat za rohem. Neutral (třeba narazí na pěknou babu, nebo auto narazí do něj)

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/10/2008, 09:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Co píše ten Arja o předtuchách, který zachránily život, to je hodně zajímavý a asi těžko vysvětlitelný - i pro ty lidi samotný.
Vzpomínám, že veterán Jevgenij Bessonov (za války velitel čety) tvrdil, že jednou byl s několika vojáky v jednom domě. Najednou - aniž by si ještě po šedesáti letech dokázal vysvětlit proč - začal řvát "všichni ven, všichni okamžitě pryč"! Tak tedy všichni vypadli a jen co se za posledním vojákem zavřely dveře, do místnosti - kde ještě před chvílí byli - vletěl panzerfaust.
A vojáci se najednou mohli přetrhnout samou ochotou, když jim Bessonov něco přikázal. A nejen to - ti co se vraceli z lazaretů žádali o zařazení k Bessonovově četě, protože si mysleli, že je to čaroděj nebo co... Mr. Green

rudel
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/10/2008, 14:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jo Hoblíku to si dobre povedal, ja mám takú príhodu už zažitú. Bolo to raz v nedelu išiel som sám autom po dialnici, nikde som sa nehnal išiel som len 130 a dialnica bola taká prázdna, že som už asi 5 minút nestretol auto.
Bola noc fajné počasie ale aj tak som mal dialkové svetlá, zrazu pred jednou zátačkou, ktorá nevyzerala nijak prudko ma napadlo, že by som mal ísť radšej do pravého pruhu tak som to urobil a v zatáčke ma teda dosť zamrazilo, v lavom pruhu sa potácal ožratý chlap. Nemal by som šancu ubrzdiť a moholo sa to skončiť všelijako, tak som to po pár kilakoch ohlásil policajtom a do jedného rádia nech si aj ostatní dajú bacha. Ako sa hovorí niekto tam hore ma má rád. Very Happy

sigi
Generalfeldmarschall

Věk: 55
17719.42 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 18/10/2008, 00:08  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No tohle je velmi zajimavý....a stává se to....

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma