Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/6/2008, 21:01  Předmět:  Walter Nowotny Odpovědět s citátemDolůNahoru

Narodil sa 7. decembra roku 1920 v Gmunde v Rakúsku, blízko Československých hraníc ako jeden z troch bratov. Po povinnej ročnej službe v RAD (Reicharbeitsdienst - Národná pracovná služba) vstúpil 1. októbra 1939 do Luftwaffe. Výcvik absolvoval na letisku Schwechat blízko Viedne. 23. februára bol poručík Nowotny prevelený k 9./JG 54 Grünherz. Svoje prvé víťazstvo vo vzdušnom stretnutí získal 19. júla nad ostrovom Osel kde zostrelil dva ruské bombardéry. Sám bol však pri tomto stretnutí zostrelený, núdzovo pristál na hladine a tri dni pádloval na gumovom člne kým dosiahol breh. Údajne premýšlaľ nad tým, že sa zo zúfalstva zabije. V auguste toho roku dosiahol svoj 10. zostrel za čo dostal železný kríž 1. triedy. 11. marca 1942 bol Nowotny prevelený k 3./JG 54. Tu svoje skóre postupne zvyšoval až 2. augusta dosiahol 50. zostrelu. 11. augusta dosiahol naraz 2 zostrely no bol tak poškodený že takmer nepristál.
14. septembra 1942 dostal Nowotny rytiersky kríž za 56 víťazstiev. 20. marca 1943 zostrelil svojho 75. protivníka. V júni toho roku zostrelil dokopy 41 lietadiel a vtedy zaznamenal aj 100. zostrel. 17. júna bol povýšený na nadporučíka a zárove? menovaný na veliteľa 1./JG 54.
Nasledovala dovolenka z ktorej sa vrátil 10. augusta. Už v ten de? začal naplno bojovať a do konca augusta zostrelil 49 lietadiel. Medzi zosrelenými lietadlami sa nachádzal aj jeho 150. zostrel. Nasledoval september - jeho najúspešnejší mesiac čo sa týka vyznamenaní. Hneď prvý de? zostrelil 10 lietadiel. 4. septembra dostal dubové ratolesti za 189. zostrel, 9. septembra dosiahol 200. zostrel a 22. septembra dostal Meče k rytierskemu krížu za 218 zostrelov. Celkové skóre za september - 45 zostrelov. 14. októbra dosiahol 250. zostrel a o 5 dní dostal Brilianty. Nowotny bol prvý stíhač ktorý dosiahol 250 zostrelov a bol v tej dobe na čele nemeckých leteckých es. 15. novembra dosiahol svoj posledný 255. zostrel a nasledoval zákaz bojových letov. Nasledujúce mesiace ho naplno využívala nacistická propaganda ktorá z neho spravila superhviezdu Luftwaffe. 1. apríla bol menovaný za veliteľa školnej eskadry JG 101 vo Francúzsku. Na konci septembra 1944 bol menovaný za veliteľa tzv. Erprobungskommando „Nowotny“ ktorá mala v bojových podmienkach otestovať nové prúdové lietadlá Me 262. Do 7. novembra Nowotny získal 3 zostrely na Me 262. 8. novembra vzlietol spolu so svojimi druhmi do boja proti americkým bombardérom. Za zatiaľ nevyjasnených príčin po vzdušnom boji zahynul. Zrejme sa snažil utiecť mustangom keď mu zlyhal motor a dopadol neďaleko od svojho materského letiska z ktorého vzlietol. Náraz bol tak silný že jediné čo sa po Nowotnom našlo bola jeho ruka a rytiersky kríž s dubovými ratolesťami, mečmi a briliantmi. Nowotny mal štátny pohreb vo Viedni kde je aj pochovaný. Nowotny absolvoval 442 bojových letov a zaznamenal 258 zostrelov.

Image
Image

rudel
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/6/2008, 00:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Chudák Walter ani po smrti nemá klud, neni to tak dávno čo ho chceli presťahovať preč, no žijeme čudnú dobu.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/6/2008, 09:08  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jeho poslední slova zařvaná do vysílačky údajně zněla: "Scheisse, scheisse, meine triebwerke.!" (Hovno, hovno, moje turbína!)

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/6/2008, 09:25  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

presťahovať? jeho pozostatky? šak leží na normálnom cintoríne má aj pomníček tak načo? divné..

rudel
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/6/2008, 12:56  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Proste zas niekoho napadlo, že by sa jeho hrob mohol stať nejakým miestom kde sa budú schádzať nacisti a tak tam nejakých pár šašov robilo demonštrácie, ale ešte aj staré babky ich poslali do... tak sa už prestali predvádzať.

ngosi
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 19/1/2009, 11:55  Předmět:  Re: Walter Nowotny Odpovědět s citátemDolůNahoru

ja si dovolím privat-jokera doplniť - našiel som totiž ešte svoj pôvodný článok Wink

Walter Nowotny

„Bolo krásne, čisté, modré nebo – a bolo plné ruských stíhačiek pokúšajúcich sa napadnúť naše bombardéry. Vybral som si I-18 a po ostrej zatáčke som dostal svoj Me-109 do dobrej pozície. Zopár výbuchov ho poslalo v plame?och k zemi. Zvyšné stíhačky sa snažili utiecť, ale môj stroj bol rýchlejší. Lietajúc nad dokmi v ústí rieky Neva, dostal som pred svoje guľomety zadné lietadlo. Dva výstrely z kanóna a začalo horieť. Náhle sa zo zeme ozval flak. Spravil som 180-stup?ovú otočku a zbadal som štyri I-18, útočiace na naše bombardéry zo zadu. Zdvihol som nos svojho lietadla a jedna ruská stíhačka sa „nabodla“ priamo na moje strely. Úspech ma omráčil. To bolo moje šieste víťazstvo v ten de?. Siedme na seba nedalo dlho čakať. Pri ceste domov som zrazu zo spodu zaregistroval paľbu. Trhol som pákou a o pár sekúnd neskôr nepriateľské lietadlo v špirálach padalo na zem.“

Tento úspech – podaný jeho vlastnými slovami po jeho druhej misii nad Leningradom 4.augusta 1942 – demonštruje skúsenosti aj charakter tohoto mladého rakúskeho stíhacieho pilota Luftwaffe. Walter „Nowi“ Nowotny bol jeden z najtalentovanejších a ambicióznejších expertov nemeckého stíhacieho letectva. Štrnásť mesiacov od 4.augusta 1942 dosiahol 250 potvrdených zostrelov ako prvý pilot v druhej svetovej vojne.

Walter Nowotny mal 17 rokov, keď Hitler priradil Rakúsko k Tretej ríši. Rakúsko bolo rozdelené medzi Hitlerových stúpencov a odporcov. Mladý Walter sa začleníl medzi tých prvých, čo mu umožnilo spraviť v Luftwaffe rýchlu kariéru. V 20.rokoch – mal už hodnosť „Leutnant“ – letel na svoju prvú bojovú misiu s JG54 v júni 1941.

Dychtivá a nebojácna povaha ho veľmi skoro preslávili medzi ostatnými pilotmi JG54. Táto stránka jeho osobnosti ho aj skoro stála život nad zálivom v Rige, krátko po jeho prvých troch víťazstvách 19.júla 1941. Po troch d?och a nociach (počas ktorých neraz uvažoval o samovražde) v gumenom člne na mori, sa konečne dostal na breh. Táto prvá blízkosť smrti zmenila mladého Waltera. Stal sa viac opatrný a poverčivý – vždy a na každú akciu si obliekal nohavice, ktoré mal oblečené pri tomto svojom zostrele.

Image

Počas nasledujúceho roka sa mu podarilo zostreliť ďalších 40 ruských lietadiel, ale všetobecne to boli dosť „ľahké“ víťazstvá, dosiahnuté vo väčšine prípadoch, proti zastaraným lietadlám – oproti jeho Me Bf 109 F a Me Bf 109 G. Nowotného sebadôvera sa pomaly obnovovala až do osudného d?a v auguste 1942, kedy sa vo vzduchu zase začal cítiť absolútne bezpečne. Je pozoruhodné, že vlastne prevažná väčšina jeho víťazstiev je datovaná po „regenerácii“ ruských vzdušných síl, kedy zastarané modely, ako I-16, boli nahradené Jak-9 a La-5, ktoré sa vyrovanli Messerschmittom a Focke-Wulfom a keď sa aj na ruskej strane začali objavovať esá ako napríklad Peter Pokryšev nad Leningradom.

Lietajúc nad Leningradom v rokoch 1942/1943 Nowotný musel stretnúť Pokryševa vo vzduchu určite viac ako raz. Letiac nad Starou Rusou, bol skúsený sovietsky pilot raz veľmi blízko k prerušeniu Nowotného závratnej kariéry.
„Rusi ma zasiahli! Mám diery v krídlach!“ kričal Nowotný do rádia. Zúfalo sme sa striasli nepriateľa rýchlo sme sa snažili zmiznúť v malej výške – povedalo jeho krídlo „Quax“ Schnörrer.
S dymiacim lietadlom Me 109, po zásahu motora, Nowotný rýchlo prístál na letisku Tulebja. Vraziac do zeme pri rýchlosti 100 mph, motor začal horieť. Keď sa rýchlosť znížila na 60 mph, Nowotný vyskočil z lietadla. Horiaci stroj pokračoval po zemi ešte ďalších asi 30 metrov a potom vybuchol.

25.marca 1943 Nowotny stretol prvé sovietske Spitfiry, patriace 26. GvIAP majora Petrova v Leningrade a jeden z nich zostrelil. Jeho 79.viťazstvo. 15.júna zaznamenal svoj 100.zostrel a o deväť dní neskôr zmietol z oblohy počas jediného d?a 10 sovietskych strojov. Tento mesiac Walter Nowotny zvýšil svoje skóre o nie menej ako 41 lietadiel. Bol povýšený na „Oberleutnanta“ a dostal na starosť 1. JG54 „Grünherz“. V auguste 1943 prekonal svoj vlastný rekord a zostrelil 49 sovietskych lietadiel. Keď 18.augusta zaznamenal svoje 150.víťazstvo v rebríčku leteckých es sa dostal na 16.miesto.

Nasledujúci mesiac otvoril 10.zostrelmi. O tri dni neskôr bol vyznamenaný Dubovými ratolesťami k Rytierskemu krížu. 9.septembra 1943 jeho víťazstvá dosiahli hranicu 200. Počas posledných 10 dní na Východnom fronte, končiac 14.októbrom 1943, Walter Nowotny zostrelil 32 ruských lietadiel a jeho skóre sa zastavilo na čísle 255.

22 ročný Hauptmann Walter Nowotny stál na prvom mieste medzi leteckými esami. Zúfalá nacistická propaganda ho pasovala do pozície „superstar“. Mladý Walter dostal všetky najvyššie vojenské vyznamenania: Rytiersky kríž s Dubovými ratolesťami, s Mečmi a Diamantami. Obávajúc sa straty takejto „hviezdy“ najvyššie velenie stiahlo Nowotného z bojových akcií.

Image

Počas nasledujúceho roka jeho hlavnou úlohou vo vojne bolo byť objektom propagandy a zvyšovania morálky. Ale vír vojny donútil najvyššie velenie, aby Nowotného opäť poslalo do akcie. Na jese? roku 1944 dostal pod velenie prvú prúdovú stíhaciu letku, vybavenú s Me-262 – „Kommando Nowotny“. Nedostačujúce schopnosti vodcu skupiny mu zabránili v úspechu. Zranený a rozrušený z oprávnenej kritiky zo strany generála Gallanda sa Nowotný vzniesol do vzduchu v lietadleMe-262, ktoré nebolo este po servisnej prehliadke 8.novembra 1944 proti letke amerických ťažkých bombardérov s eskortou stíhačiek. Bol to posledný let.

Destroyman
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 19/1/2009, 12:04  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tož taky něco dodám. O Nowotnym a hlavně o jeho posledním letu více zde: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2004112101

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma