Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Herbert
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/3/2009, 21:05  Předmět:  Bombardovanie Apollky 16. júna 1944. Odpovědět s citátemDolůNahoru

Bombardovanie Apollky 16. júna 1944.
Priemyselná špiónka Trixi.

Trixi v Bratislave 1942.

Beatrix Čelková, rodená Pospíšilová, v blízkom kruhu volaná TRIXI, bola podľa Švajčiarskych novín najmladšou špiónkou Európy.
Narodila sa 16. júla 1925 v Bratislave, kde jej rodičia pracovali. Po rozpade ČSR sa jej rodičia rozviedli. Otec Jan Pospíšil musel ako Čech zo Slovenska odísť a do Prahy si zobral aj pätnásť ročnú dcéru Trixi. V Prahe nastúpila na gymnáziu.

Jej teta Hrubišková prezývaná, v Slovenských ilegálnych kruhoch, Biela pani, pomohla Trixi dospieť v mysliacu dievčinu.
Trixi pochopila, že teta riskuje krk, lebo do Prahe prichádza ilegálne a bez dokladov. Priepustku na malý pohraničný styk jej síce umožňovalo cestu do protektorátu, ale tá platila iba u jej príbuzných na Morave a navyše s úradným potvrdením dokázala dodržať predpísané dva dni a tri noci. Biela pani dokázala nemožné, lebo stihla prísť do Prahy, odovzdať odkazy, prebrať ilegálne informácie a na hranice sa vrátiť v stanovenom termíne. Ak by ju Nemci chytili v Prahe bez dokladov, za mrežami by sa ihneď ocitol aj Pospíšil s dcérou Trixi.

Neskoršie začala Trixi pracovať na Barrandove. Trixi bola varovaná na to, že okolo filmu sa točia aj prominentný dôstojníci Wehrmachtu a na Barrandove má svoju konšpiračnú miestnosť aj gestapo.
Na Barrandove sa zoznámila so všetkými známymi hercami ako Oldřich Nový, Vlasta Burian …
Počas Heydrichiády zatkli aj Trixi. Na vlastnej koži spoznala precíznu mašinériu gestapa, vrátane vyšetrovateľa hovoriaceho perfektne po Česky. Po týchto incidentoch Trixi vďaka falošnému pasu prišla na Slovensko. V Bratislave sa jej ujala jej dobrá teta. Odvážna Trixi sa stala pravou rukou Bielej pani. Spoznala zámožnejších ľudí, dostala sa do vyšších kruhov a pokračovala v tajných akciách.

,,Bratislava koncom roku 1938 stratila Petržalku, Devín aj Devínsku Kobylu s priľahlým lesom. Žitný ostrov bol pridelený Maďarom a mesto ostalo vtlačené medzi Malé Karpaty a Dunaj, ale ani ten nebol Slovenský.“

Apollka:
V roku 1895 vzniká v Bratislave čudný a neznámi závod Apollo. Zásluhu na mene a závode má Arpád Spitz, bankár z Budapešti. Požiadal mestskú radu v Bratislave o vyše sedem hektárový pozemok na výstavbu rafinérie minerálnych olejov. Bratislava má strategicky ideálne miesto. Po rieke a železnici mala spojenie s Viedňou a Budapešťou, ale aj Brno a Praha neboli ďaleko. Rafinéria Apollo už o dva roky začala vyrábať benzín, oleje, petrolej a asfalt. Zároveň s rafinériou postavili na dunajskom ramene prístav na vykladanie ropných člnov.

Po vzniku Slovenského štátu si Nemci do firmy dosadili hlavného riaditeľa Dr. Ing. Erhard Willing. Zo Slovákov pribudol do vedenia Dr. Vojtech Hudec a vďaka nemu Trixi vnikla medzi vrchnosť v Apollke.
Kvôli vojne zmodernizovali rafináciu motorovej nafty a olejov, vybudovali sa ďalšie rozsiahle objekty, najmä zimný prístav a ďalšie zásobníky ropy. Keďže výroba pracovala pre vojnu, Nemci dosadili do závodu direktora, militantného, Dr. Rudolf Prokscha. Dozeral na výrobu, ale aj na osemstotrinásť zamestnancov. Výroba klapala plynule aj začiatkom roka 1944. Prísun ropy bol aj napriek vojne dostačujúci. Nemci očakávali že v roku 1944 padne v závode rekord a spracujú 190- tisíc ton ropy. Apollka zásobovala najmä Nemecké jednotky na východnom fronte.

Personálny direktor Dr. Hudec umiestnil Beatrix Pospíšilovú v oddelení technickej a finančnej kontroly. Tam mala prehlad o dodávkach a množstve spracovanej ropy. Mala šťastie, lebo jej perfektné nemecké výkazy a skvelá Nemčina sa pozdávali aj ríšskej kontrole. Už po dvoch mesiacoch podávala špionážne správy o množstve ropy dovážanej z Rumunska, Maďarska, Zistendorfu… aj o množstve vyrobeného benzínu. Zistila že najväčšie dodávky ropy prichádzali do Apollky po Dunaji v cisternových tankeroch. Svoje špionážne správy odovzdávala Dr. Barbaričovi na fakulte, alebo v kníhkupectve občianskeho odboja Justícija na námestí. Dôležitejšie správy a fotografie skladov odbojári exportovali pomocou firmy Dovus a Slovcukor cez Budapešť a Balkán do Turecka. V Istanbule ich prebrala spravodajská služba usmerňovaná Československou emigrantskou vládou v Londýne. Zásluhou týchto správ spojenci bombardovali na Dunaji viacero cisternových tankerov s ropou smerujúcich do Apollky.

Generálny riaditeľ Apollky Dr. Willing a Trixi.

Image


Na jar 1944 sa nad Bratislavou objavilo osamotené lietadlo F- 5 Lightning 154, priletelo z Talianskej základne v Bari. Špeciálnymi kamerami zaznamenalo každý štvorcový meter Apollky a mesta. Vďaka špionážnemu lietadlu a odbojárov už o mesiac malo velenie amerického strategického letectva na stole mapu Apollky a ďalšie strategické snímky a údaje získané aj zásluhou mladej špiónky Trixi.

Letecká snímka Apollky.

Image


16. júna 1944, krátko pred desiatou hodinou sa z juhu približovali bombardéry. Vtedy už občania hľadeli na formácie lietadiel. Lietadlá krúžili nad mestom a poplachové sirény stále mlčali, až keď na Apollku začali dopadať prvé bomby zahučali sirény. Tridsaťosem Liberátorov prvej útočnej vlny zhodilo svoj náklad presne. Bomby zasiahli strojovňu, termálny krak, destiláciu, sklady a administratívnu budovu. Rafinériu zahalil obrovský požiar. Ďalšie bomby roztrhali prístavné žeriavy, koľajnice, v prístave potopili 15 lodí a tankerov. Ďalšia vlna nevedela zamerať objekt rafinérie, lebo nad Apollkou sa vznášal čierny dusivý dym a preto veľké množstvo bômb dopadlo aj na okolité ulice. Až z Viedne bolo vidno, podľa hustého mraku dymu, kde stála Apollka. Ďalšie vlny bombardérov zasiahli dunajske nábrežie, múzeum, plynáreň, elektráreň, pekáreň, kasárne, ale aj domy na Drevenej a Vysokej ulici, tak tiež ulicu Vuka Karadiča a Grösslingovej. Silný úder dostala budova ministerstva dopravy a verejných prác a Dunajské veľtrhy. Otriaslo statikou Národného divadla a zasiahnuté bolo aj nové rádiové štúdio na Jakubovom námestí. Bombám sa nevyhla ani Petržalka- Engera patriaca Nemecku.

Apollka pred bombardovaním.

Image


Štvrtú vlnu tvorilo dvadsaťštyri Liberátorov, ktoré dokončili dielo skazy a Apollka bola zrovnaná zo zemou. Výsledok bombardovania bolo 118 mŕtvych, 585 ťažko zranených, 711 nezvestných. V Apollke zaznamenali 74 mŕtvych zamestnancov.
Skaza bola hrozivá, lebo na Apollku dopadli bomby trhavé aj fosforové a po nálete vybuchovali požiare vďaka časovaných bômb. Zrovnaná Apollka teraz už nedá Nemcom ani kvapku benzínu.

V septembri sa konali ešte ďalšie dva spojenecké nálety na zničenú Apollku. Posledný nálet prebehol v strede marca 1945 Rusmi, ale ničiť už nebolo čo.
4. apríla 1945 vstúpila Červená armáda do Bratislavy a aj do závodu, o jej produkty mali veľký záujem, ale Apollka už nemala nič. Po vojne nebola rafinéria už vybudovaná, ale vznikla jej sestra: Slovnaft. Na mieste kde stála Apollka teraz stojí, cez Dunaj, most Apollo od roku 2005.

Trixi sa nejaký čas po nálete nemohla spamätať, veď to aj vďaka nej nastalo peklo v podobe bombardovania. Časom sa odsťahovala do Trenčína a vydala sa za JUDr. Vojtecha Čelka. Pracovala ako zdravotná sestra a zomiera v roku 1997.

Apollka horí


Image


Image


Image


Apollka v troskách


Image


Image


Image


Image


Aj Bratislava v troskách


Image


Slovenské národné múzeum

Image

Špitálska ulica
Naposledy upravil Herbert dne 23/2/2011, 11:15, celkově upraveno 1 krát
  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/3/2009, 21:31  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No Herbert dik za zaujimave info o tej Apolke som ešte vôbec nepočul


  
degrel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/3/2009, 08:42  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Paráda tak o tomto jsem ještě ani neslyšel


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/3/2009, 10:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Chachacha, nojo, to jsou amíci. Když neviděj rafinérku, zbombardujou muzeum a pekárnu. Mr. Green
Co že to říkal velitel pilotům ve filmu Žhavé výstřely?
"Primární cíl - továrna na atomové bomby. Sekundární cíl - střední škola a spojené mlékárny." Very Happy
Ale Trixi byla hezká holka, to zas jo.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/3/2009, 13:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tento nálet provedla 376.Bombardment Group ,která měla ve výzbroji Liberátory( mimo jiné ,o jednom liberátoru právě z této bombardovací grupy jsem psal ,jmenoval se Lady Be Good).Byla to 276mise této bombardovací skupiny.Při tomto náletu ,který trval 31 minut shodili američani 1506 bomb a o život přišlo 717 osob,z toho 6 vojáků a 711 civilistů.Právě tento americký útok byl poslední kapkou trpělivosti pro Slovenské vzdušné síly ,nebot jim bylo pořád předhazováno od němců ,že jsou zbabělci.Při dalším náletu dne 26.června odstartovala celá 13.letka na strojích Me 109 G 6 a byla v leteckém boji zmasakrována.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/3/2009, 17:49  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

jojo o tomto som počul ale že to zasiahli aj civilné budovy to som nevedel...diky za zaujímavý článok....


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2009, 14:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas no pohotovostná letka si ozaj moc nezastrielala ak nepočítam ten Me 110 čo poslali do šrotu, ale niekde som čítal, že to bolo nejaké tajné nariadenie aby sa boju vyhýbali. No ale ješitnosť zapracovala a dopadlo to ozaj neslávne.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2009, 18:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to máš pravdu rudel,opravdu bylo takové nařízení.Protože chtěli uchovat 13.letku ,která byla vyzbrojena nejmodernějšími Me 109 G6 pro povstání.Jenomže tu šlo o věc osobní cti ,slovenským pilotům bylo pořád předhazováno od němců že jsou zbabělci a proto slovenská 13.letka musela vzlétnout proti několika násobné přesile mustangů.Zbabělci to rozhodně nebyli,ale škoda že nevydrželi do povstání ,to by němcům v rámci kombinované letky si myslím zatopili.Já osobně si myslím že ,jste měli vynikající piloty,jejich bojové výsledky byly dobré jak na východní frontě,tak později v Ostravské operaci při osvobozování republiky.

esa 13.letky
http://sturmovik.webzdarma.cz/svz_aces.html


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/3/2009, 10:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Neni to najhorší námet na článok, o slovenskom letectve tu toho vela neni, no v poslednom čase furt len spím a chodím do práce, neviem sa k písaniu donútiť ani za ... No chalani dajte nejakú radu ako to prekonať, ja ozaj neviem, jedine že dám zbohom práci.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/3/2009, 10:27  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

K ničemu se nenuť. Radši bojuj prací proti ekonomické krizi, však ono to člověka časem samo omrzí a inspirace a chuť do psaní přijde sama. Neboj. Wink


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/3/2009, 10:54  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Máš pravdu treba vyčkať ono to príde. Ožerem sa dobre bude zas. Laughing


  
miracles
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/3/2009, 17:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

rudel napsal:
Neni to najhorší námet na článok, o slovenskom letectve tu toho vela neni, no v poslednom čase furt len spím a chodím do práce, neviem sa k písaniu donútiť ani za ... No chalani dajte nejakú radu ako to prekonať, ja ozaj neviem, jedine že dám zbohom práci.Smer na tom rovnako praca furt dokola


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

68512 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2142s ][ Queries: 19 (0.0624s) ][ Debug on ]