Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/1/2011, 18:27  Předmět:  Slovenský vojak a jeho "spojenci" Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dopredu chcem upozorniť, že článok zostavujem z toho čo si pamätám z internetových informácií, ktoré som mal možnosť prečíťať. Článok sa skladá z výpovedí priamych účastníkov vojny, ktorý boli svedkami či aktérmi rôznych situácií. Je na vás, ako príjmete tieto informácie, či im priložíte veľký alebo malý význam.

Ako je už dnes známe, proti Sovietskemu zväzu v rokoch 2. svetovej vojny, nebojovalo len Nemecko, ale aj jeho spojenci – Slovensko, Maďarsko, Fínsko či Rumunsko.
Aké boli vzťahy slovenských vojakov k týmto ostatným „spojencom“ ?
Slováci sa ako jediný, spolu s Nemcami, zúčastnili už poľskej kampane v roku 1939. Vzťahy medzi obomi krajinami boli dobré. Tie sa začali zhoršovať až v rokoch 1942-43. Vtedy bolo jasné, že neporaziteľnosť Nemecka je obyčajný žvást. Bolo to obdobie po stalingradskej bitke, dlhotrvajúca služba bez možnosti výmeny, rast brutality nemeckých jednotiek voči odboju a civilnému obyvateľstvu. Z Kaukazu sa musela stiahnuť celá slovenská Rýchla divízia. Inak by skončila podobne ako 6. armáda pri Stalinovom meste. Preto sa aj vzťah vojakov z Rýchlej divízie prudko ochladil smerom k Nemecku.
So Zaisťovacou divíziou to bolo ešte o niečo horšie. Tá stratila priaze? Nemcov už v roku 1942 kedy začala nadväzovať priateľské styky s partyzánmi a miestnym obyvateľstvom, hromadili sa dezercie k partyzánom čo sa Nemcom pochopiteľne nepáčilo.
Priamy účastníci nemeckého ťaženia do ZSSR spomínajú, že Nemci sa chovali skutočne ako „ubermensch“. Boli neuveriteľne arogantní. Na tom sa zhodol každý, kto s nimi ,zo Slovákov, prišiel do styku. Úplne im bolo proti srsti sa nejako spriateliť s civilným obyvateľstvom, slovne napádali a urážali maďarských, rumunských alebo slovenských vojakov. Množstvo vojakov Slovenského štátu prebehlo na stranu partyzánov aj preto, že nezniesli pohľad na zverstvá a popravy, ktoré Nemci páchali.
Jeden pamätník spomínal, ako napríklad išiel spolu so svojim kamarátom na tancovačku do sovietskej dediny kde mali harmoniku a boli dievčatá, a vraj Nemci ich streľbou odhá?ali aby išli preč aby sa nebratríčkovali. Údajne Nemcom vadilo to, že Slováci ako Slovania sa vedeli s Rusmi dohovoriť a preto nikomu neverili. (čo je v podstate pochopiteľné)
Na druhej strane, musím napísať aj to, že každá minca má dve strany. Preto nie všetky spomienky slovenských vojakov na Nemcom sú vyložene negatívne. Slováci mali Nemcov za vzory vojaka. Vraj do prvej línie chodili oholení a pomerne aj upravení. (pozn. autora – Opäť Nemci aj Slováci svorne nadávali na Maďarov, ktorí vraj boli večne neupravení a špinaví.)
Napríklad príslušník pozemného personálu 13. letky spomínal, že Nemci s ktorými sa stretol vraj popili so Slovákmi, hrali na harmoniku a celkovo sa chovali priateľsky. Ďalší, príslušník Rýchlej divízie spomína ako Nemci Slovákov rešpektovali a mali veľmi dobré vzťahy. Vraj najlepší boli Sudeťáci a Poliaci v nemeckých uniformách. Nuž, zrejme aj tu platí zásada, že iný kraj iný mrav.
Dostávam sa k ďalšiemu faktoru.
Opäť sa pamätníci svorne zhodli, že iný boli Nemci keď sa postupovalo a iný keď sa ustupovalo. Keď sa postupovalo, boli priateľskí a vraj keď jeden proviantný slovenský dôstojník išiel do nemeckého skladu pre potraviny pre 50 mužov, tak Nemci mu tam dali zásoby na 3 dni. Niečo čo mu zvýšilo rozdal medzi civilistov a ani to Nemcom nevadilo. Ale keď sa ustupovalo, to ste mohli mať povolenie aj od najvyššieho generála a vraj by vám nedali potraviny pre 50 mužov ani na pol d?a. Zárove?, pri ústupe, Nemci nazývali všetkých svojich spojencov „Alles partisanen“.
Zrejme záležalo aj na tom, aká slovenská jednotka bola v styku s Nemcami. Myslím si, že keď to bola nejaká prvosledová, bojová jednotka, ktorá keď stratila záujem bojovať po boku Nemcov a vojaci prebehli k partyzánom, tak nemohli čakať nejaké dobré či korektné správanie.
Dokazuje to aj to, že technické či týlové jednotky Slovenskej armády boli u Nemcov cenené.
To dokazuje aj výpoveď istého veliteľa železničnej stavebnej roty, ktorý hovoril, že Nemci ich dokonca strážili keď spali, že čo potrebovali to im Nemci priviezli a vedeli byť aj vďační.


Postupne sa dostávame k ďalšiemu „spojencovi“ – Maďarsku.
Maďarsko bolo „spojencom“, s ktorým malo Slovensko veľmi napäté vzájomné vzťahy už od roku 1918. S maďarmi sme si stihli aj dvakrát aktívne zabojovať proti sebe. Boli sme na tom podobne ako Rumuni – aj oni mali problémy s prílišnými územnými chúťkami Maďarov. Nedá sa teda hovoriť o bohvieakom spojenectve.
Dvaja bývalý príslušníci Zaisťovacej divízie vo svojej knihe uverejnil rozhovor s maďarskými vojakmi. Pýtali sa ich za čo bojujú. Maďari povedali, že bojujú za to, že keď Nemci porazia Sovietov tak potom sa Maďari vrhnú na Slovensko, lebo pripojenie Košíc a južného Slovenska im nestačí.
V období 1942-1943 prichádzali do styku s Maďarmi príslušníci Zaisťovacej divízie, ktorá sa presúvala do Bieloruska, zatiaľ čo na ich miesto mali prísť práve maďari.
(pozn. autora – niečo málo o Slovákoch v maďarskej armáde som citoval s inom topicu, no aj tu spomeniem, že Slováci, ktorí prišli do styku so Slovákmi v maďarskej armáde hovorili, že naši v maďarských uniformách boli takisto naladení proti Hitlerovi a Nemcom. Keď naše vojská, pri presune do ZSSR prechádzali cez Košice, tam ich obyvatelia vítali ako nejakú nádej či podobne.)
Keď som vyššie písal, že Slováci pozerali na nemeckého vojaka ako na vzor, to nemôžem povedať o maďarskom či rumunskom vojakovi. A plne tento pohlaď chápem.
Pamätníci sa svorne zhodli, že hoci sme mali malú armádu tak sme boli zrejme najlepšie vybavený čo sa týka zimy i leta.
Vtedajší názor Slovenského vojaka na jeho „spojencov“ asi takýto: „Maďari boli krutí k civilistom, boli špinaví, večne im bola zima, Rumun bol negramotný, hladný a bol na neho žalostný pohľad. Obidve armády boli biedne. Ich oblečenie bolo biedne.“
Pamätníkom utkvelo v pamäti aj trestanie v maďarskej armáde. Maďarskí velitelia ešte k tomu jednali so svojimi podriadenými veľmi surovo. Bežným trestom pre Maďarov bolo zviazanie rúk za chrbát a následné vyvešanie. Odsúdený tak trpel neuveriteľnou bolesťou. Keď odsúdený omdlel, polievali ho vodou aby sa prebral. Pre našich vojakov to bolo niečo nepochopiteľné. V našej armáde sa takéto tresty skončili s pádom R-U monarchie.
Ďalšou, pre našich vojakov nepochopiteľnou skutočnosťou bola obrovská neúcta vojakov a dôstojníkov k pánovi Bohovi, nadávanie na neho a prílišná vulgarita Maďarov. Takisto dôstojníci neustále urážali svojich podriadených a úplne sa od nich separovali.
Aj vzťah Maďarov k civilistom bol všeobecne známy. Boli hrubí a vo veľkom kradli za čo boli často terčmi útokov partyzánov. Aj medzi sebou sa okrádali a dokonca sa medzi sebou aj bili a pamätník spomínal prípad, keď jeden druhého pichol bodákom. Taký bol teda pohľad slovenského vojaka na svojho maďarského „spolubojovníka“.

Ako videl Slovák Rumuna?
Už som to naznačil o pár riadkov vyššie. Slováci sa mali možnosť s Rumunmi stretnúť hlavne na Kryme v roku 1943. Aj tak sa Slovák s Rumunom stretal iba sporadicky.
Pre Slovákov, ktorý mali zásobovanie na slušnej úrovni, oblečenie ich zahrialo a delá či zbrane im ťahali autá, u Rumunov to bolo väčšinou naopak. Biedna výstroj, zbrane ťahané volmi, tresty ako bitie, kopance, pohŕdanie zo strany dôstojníkov. Zlé zásobovanie. Rumuni príliš moc kradli, viac ako Maďari. Keď Slováci zo Zaisťovacej divízie prišli do sovietskej dedine po Rumunoch, vraj ludí nikde, všetci schovaný doma. Potom sa Slováci dozvedeli, že tu pred nimi rekvirovali Rumuni.
Spomienky veteránov zahŕ?ajú také informácie a skutočnosti, ako videli Rumunov bosích, starí, povolaní vojaci nemali ani ešusy a celkový výzor vojaka bol na zaplakanie.
Ale čo sa týka ďalších spojencov, Fínov, tak tu sa Slováci, ktorí s nimi prišli do styku znova zhodli, že to boli najlepší a najodvážnejší vojaci akých videli. Boli vraj veľmi odhodlaní, v zime sa vedeli pohybovať ticho a zima im nevadila. Veľa slovenských vojakov chcela byť ako Fíni.
A dostávame sa k poslednému spojencovi – Talianom. S tými sa Slováci takisto príliš do styku nedostali. A keď tak len sporadicky. Spomienky pamätníkov sú také, že takisto, ako aj Maďari to neboli vojaci. Vraj by za chleba predali aj delo aj pušku.
Čo im však išlo, bolo chytanie kureniec. To vraj vedeli dobehnúť tromi skokmi a jedným kúsnutím odkúsnuť hlavu.

Taký bol teda pohľad slovenského vojaka na jeho „spojencov“ počas ťaženia v ZSSR. Dal som však pohľad len z jednej strany. Otázne je, ako naši vojaci vyzerali pred inými armády, či boli takisto kritizovaní a boli opovrhnutia hodní.
Naposledy upravil private_joker dne 26/1/2011, 18:51, celkově upraveno 1 krát
  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/1/2011, 18:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavé,podle mě byla Slovenská armáda z těchto armád co jsi jmenoval(teda kromě Finů) asi nejlepší.Zvlášt na počátku války,velký úspěch měla například v bitvě o Lipovec ,kde Sověty porazila.S postupem času a událostí však přehodnotila své spojenectví k Německu a dopadlo to jak to dopadlo


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 26/1/2011, 18:56  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak mali sme dobrý základ ešte z predvojnovej československej armády. Pomerne slušný výcvik, motorizácia, dobrá výzbroj. Aj tak si myslím, že sme sa zachovali správne a otočili sa napokon k Nemcom chrbtom...


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75400 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2207s ][ Queries: 19 (0.0431s) ][ Debug on ]