Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/6/2011, 23:49  Předmět:  Stravovanie v armáde Odpovědět s citátemDolůNahoru

Túto diskusiu som chcel založiť už dlhšie. Sme ludia a ako vieme, ludia potrebujú jedlo aby prežili. To isté platí pre armádu. Vedel to aj Napoleon a jeho povestný citát "Armáda pochoduje na svojom žalúdku." je určite založený na pravde. Vždy som sa o toto téme tak nejako zaujímal, vždy som pýtal tých čo boli na vojne, ako to fungovalo so zásobovaním a jedlom. Patrím ku generácii, ktorá povinnú brannú povinosť nezažila a preto sa z vlastných skúseností nedokážem vyjadriť k tejto téme, maximálne len sprostredkovane cez spomienky mojich príbuzných mužského pokolenia, ktoré v armáde ČSLA slúžilo. Nechcel by som sa však venovať len armáde ČSLA, veď je to tu fórum o 2. svetovej vojne, preto na Vás apelujem, ak máte nejaké vedomosti, fotky, spomienky (tí starší ich majú určite z čias ČSLA) tabulkové normy, recepty....uverejnite ich sem nech sa či už zasmejeme alebo povzdychneme. Na začiatok teda pár skromných informácií, ktoré som našiel na internete:

Tabulková norma pre sovietskeho pešiaka, vlastne výpis toho na čo mal nárok.

citace:
Rudoarmějec - pěšák - od 12.09.1941 - denní dávka:
Vše v gramech:
chleba -léto/zima - 800/900
mouka pšeň. - 20
kroupy - 140
těstoviny - 30
maso - 150
ryba - 100
sádlo a špek - 30
máslo - 20
cukr -20
čaj -1
sůl -30
zelenina - 820
různé koření - cca 20

machorka - 20 (pro ty co neznají - sovětský černý velmi silný tabák)
sirky - 3krabičky/měsíc
kuřácký papírek - 7 "knížek"/měsíc
mýdlo - 200g/měsíc

Podle normy se měl Ruský voják nejlépe za 1.sv
Chleba - 2254
maso - 716

Je tam i pro srovnání norma vojáků Wermachtu v 2.sv:
Chleba - 750
maso - 118
klobása - 42
brambory - 1500
fazole - 356
sýr - 21

A navíc norma pro Německé válečné zajatce:
chleba - 600
maso - 40
ryba - 120
zelenina - 500

ti co se vzdali dobrovolně,o 100g chleba navíc. Norma se v průběhu války měnila a hlavní rozdíl byl,zda zajatec pracoval či nikoliv. Navíc jsou to NORMY - je otázkou, zda to taky opravdu dostali.

Tady je norma pro Sovětské válečné zajatce:
Je to na 28dní - pracující/nepracující:
chleba - 9kg/6kg
maso - 800g/ 0
sádlo - 440/42
cukr - 600/66


Ako však vidíte, sú to len tabulkové normy, kto vie či sa to v reále aj dodržovalo.
Naposledy upravil private_joker dne 14/6/2011, 22:32, celkově upraveno 1 krát
  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/6/2011, 23:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

pre ilustráciu nejaké fotky:

Image
Image
Image


  
Werwolfin
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/6/2011, 19:41  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Čo sa týka tejto témy, informácie nemám, ale mám takú milú fotku z Afriky - vojaci DAK pri prídele ovocia myslím tam stálo.
Ináč celkovo obrázok sa volá Fresh_fruit Cool Mne sa to strašne páči.

Image

A ešte ďalšie dve fotky tu mám také náhodné, čo som hľadala kvôli uniforme a nie kvôli jedlu Cool

Image

Image


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/6/2011, 07:26  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Co se týče Afrikakorpsu, kdysi jsem četl článek od jednoho americkýho novináře, kterýho tahle otázka zajímala taky. Takže chlapík prošmejdil rozbitej německej tank a našel tam chleba, norský sardinky, konzervy s máslem a sýrem a vajíčka - patrně vykšeftovaný od Arabů. S nimi koneckonců obchodovaly obě strany a každý arabský obchodník s vejci byl prý na obou stranách fronty velice vážená, respektovaná a bohatá osobnost. Nu a kdyby Werwolfin chtěla pít stejný pivo jako chlapi z DAKu, pak si snad i na Slovensku může koupit Březňák 12. To se do Afriky vozilo a pivovar ve Velkém Březně u Ústí nad Labem je na to dodnes tak pyšnej, že se tím chlubí na svých internetových stránkách!
Nu a dám sem jednu zajímavůstku od kamaráda Tomáše, kdysi kuchaře v ČSLA. Jednou měli vařit k obědu meruňkový knedlíky. Jenže - znáte to. Meruňky byly za Komančéros nedostatkový zboží a podle toho to taky dopadlo. Vojáci v civilním velkoskladu nakoupili na fakturu předpisovou váhu meruněk, dovezli je do kasáren a už to jelo. Na hromadu meruněk se vrhli lampasáci a brali je po taškách domů, přidali se i vojáci-skladníci, prodávali je po hospodách štamgastům a utržený peníz okamžitě směnili za pivo. Kuchaři si určitě taky přišli na svý a víte jak to dopadlo? Do knedlíků se dávaly meruňky, když meruňky došly, dávaly se do nich rajčata a když došly rajčata, dával se do nich česnek. A vojáci to snědli. Kdo měl štěstí, pochutnal si na meruňkových knedlíkách, kdo štěstí neměl, získal aspoň nezapomenutelný kulinářský zážitek. Mr. Green


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/6/2011, 13:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

dobré informácie Mr. Green Ja len pridám niečo málo čo som našiel na internete, citujem:

citace:
ak se tedy uchovávala jídlo? Vojáci Alexandra Velikého používali kozí kůže a keramické nádoby.... Po dlouhou dobu se v armádě jedli suchary (prý je to nekvašený chleba) a solené maso. To je ale hrozná kombinace, jíst tuto kombinaci delší dobu asi znamenalo zemřít na kurděje.... Našel jsem několik příkladů „stravování“ u britské armády v době Krymské války (1853-1856).

V březnu 1855 byli vysláni na Krym vysocí komisaři k prozkoumání problémů výživy britské armády. jejich zpráva vyvolala v Anglii šok, neboť konstatovala … „mezi říjnem 1854 a dubnem 1855 činí počet úmrtí v armádě 35 % průměrného stavu a tato úmrtí lze připisovat přepracování, vystavení vlhku a chladu, NEVHODNÉ STRAVĚ a nestatečnému oblečení“... Vojáci často dostávali poloviční příděly a někdy dokonce vůbec nic. Když bylo vydáno čerstvé maso, nebylo na čem tepelně upravit (uvařit). Jako strava vylo vydáváno solené maso (slanina) a suchary, oboje s malou výživnou hodnotou. Vojáci trpěli při stálé stejné stravě průjmy a solené maso se ve velkém vyhazovalo. Britská armáda si na rozdíl od francouzských spojenců nepostavila pekárny a nezásobovala své vojáky čerstvým chlebem. Výživná hodnota námořníkova přídělu byla cca 940 gramů, vojáka na Krymu jen cca 776 gramů a to jen soleného masa a sucharů. I trestanec ve skotském vězení měl větší příděl, cca 830 gramů stravy včetně zeleniny, chleba, ryb a mléka. Britský voják proto přežíval na rumu a sucharech....
Komisariát chtěl vylepšit stravu vojákům, proto byla do Balaklavy vyslána loď s 150 tunami zeleniny. Kvůli chybě v administrativě však nikdo nechtěl náklad převzít, celý náklad hnil a byl posléze vyhozen přes palubu. Podobný problém byl i s cca 10 tunami citrusového džusu, který měl být vydáván jako prevence proti kurdějím. Skoro 2 měsíce byl tento náklad zadržován v přístavu.
Největší poprask však vzbudila kauza okolo kávy. Ta byla na příkaz generálního komisaře Fildera posílána na Krym nepražená aby se předešlo vlhnutí a plesnivění během cesty! Na místě samém však vojáci neměli žádné prostředky jak si kávu upražit a rozemlít. Vojáci používali solené maso jako palivo pro pražení kávy... Přitom ve skladech u Balaklavy leželo asi 2700 liber čaje který nikdo nevydal! Tolik k problému stravování v britské armádě...

To jsem trochu odběhl od tématu uchovávání potravin. Napoleon vypsal v roce 1795 odměnu 12000 franků každému kdo najde efektivní způsob uchování jídla pro vojsko. Ten nalezl Nicholas Apper který dokázal uzavřít jídlo do vzduchotěsného obalu a poté jej dostatečně prohrát. To vydrželo v moři 130 dní a odměnu mu předal samotný Napoleon.

V roce 1810 obdržel angličan Peter Durand od krále patent na výroby konzerv. První konzervárna byla založena v roce 1813 a již o rok později byli první konzervy dodány na vyzkoušení námořnictvu a armádě. Od té doby se do plechovek cpalo kde co, od másla až po nakládané bažanty (pamatujete na MASH?). Konzerva se stala nedílnou součástí stravování vojáků v poli, v dnešní době ji nahradili dehydrované potraviny.


a niečo z praxe - spomínam si na príhodu od Morybundusa, ktorý hovoril o tom ako na vojne musel ešte s jedným kolegom navariť mazákovi puding, ale ten mazák chcel plný kýbel pudingu, tak mu ho uvarili a ten mazák si z neho dal asi len tri lyžičky a potom sa ho už ani nedotkol. Mr. Green

Inak máte niekto skúsenosti s KDčkami alebo americkými MRE? MRE sa dajú kúpiť v každom lepšom armyshope, a KDčka údajne boli veľmi dobré, no opäť info mám len z počutia...Aká bola realita?


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/6/2011, 13:58  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Americký dávky jsem nejedl, ale našel jsem na ně recenzi od Hanky Michopolu a Zdeňka Pohlreicha: http://www.lidovky.cz/hanka-michopulu-s-pohlreichem-uprostred-valecne-vravy-p1h-/dobra-chut.asp?c=A090911_153457_dobra-chut_glu
Kádéčko ochutnat můžeš i dneska. Byla tam hovězí konzerva, vepřovka, paštika a lančmít - to se dá pořídit vlastně všude. Bohužel především kvalita lančmítu šla v posledních letech hodně dolů. Starý lančmít měl konzistenci přibližně měkkého salámu a dal se vytlačit z konzervy, nakrájet na kolečka a opéct na pánvi. Dneska je to jakási sádelnato-rosolovitá smradlavá hmota podobná pudinku, do který když se zařízne nůž, tak se to za ním zase zavře.


  
Werwolfin
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/6/2011, 15:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroyman napsal:
. Dneska je to jakási sádelnato-rosolovitá smradlavá hmota podobná pudinku, do který když se zařízne nůž, tak se to za ním zase zavře.


Ouch! Twisted Evil
Ináč ja pivo nepijem, takže asi neochutnám povestné pivo Afrikakorpsu Very Happy


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/6/2011, 16:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

KDčko sa dá zohnať aj dneska? Myslím tým, okrem armády..


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 05:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kádéčka za socialismu - bylo jich několik druhů a velikostí (včetně balení pro polní kuchyně), lišily se obsahem. Kvalita byla všeobecně velmi vysoká (málo sádla, víc jak 80% masa). Paragánský byly v 70 letech v plechový krabici, vedle konzerv obsahovaly hrachovou polívku v kostce, hroznovej cukr, sušenky či suchary, nějakej papír (dalo se na něj psát, ale i utřít prdel) a mam pocit, že i pytlíkovej čaj. Ostatní fasovali sestavu piksel v igelitu, které měly různý obsah. Mohla to bejt kombinace lančmít - propriety á la paragán, nejčastěji výše zmíněná kombinace paštika, vepřové, hovězí. Někdy k tomu přibyl ještě dezert - tvaroh s ovocem. pro polní kuchyně byly kádéčka v papírovejch krabicích, kde byla "sada" na oběd či jiné jídlo pro cca 25 lidí, například piksla jako od okurek, obsahující 25 hovězích plátků na houbách + odpovídající množství předvařený rejže (nasypat do vody a ohřát - slušně nabyla na objemu a nemusela se vařit dlouho) a materiál na odpovídající množství čaje...
Podle veselé historky spisovatele V. R. (jeho otec byl tou dobou údajně generál provianťáků) existovaly na přelomu 50.-60. let speciální generálský kádéčka, ke kterým patřil i kompoty a koňak v cca litrové(?) plechovce. Pro lepší trvanlivost prý tyhle pixly údajně nebyly zevnitř cínované, ale zlacené - ale mám tuhle informaci jen jako lidovou pověst.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 07:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Na tom koňaku možná něco bude, to se asi tehdá v generalitě chlastalo fest. Táta byl v šedesátých letech na vojně a jednou měli při cvičení přeložit jakoby rozbitou Tatru 111 plnou dělostřelecký munice na druhou - jakoby pojízdnou. Norma na to byla asi dvacet minut (nebo tak nějak, už nevím přesně). A co čert nechtěl, zrovna jel kolem nějakej generál, tak se zastavil a koukal. Kluci se vybičovali k nadlidskýmu výkonu a zvládli to snad ani ne za polovinu normy. Tož generál uznale pokýval hlavou, vytáhl z auta flašku koňaku a dal jim ji. Ale v plechovce koňak určitě nebyl, na to by táta nezapomněl.
Nu a pak mi taky táta vyprávěl o jednom cvičení na slovenskejch horách. Bylo to obrovský, v síle několika divizí a z kasáren vyjela dokonce i kompletní arma. Takže kdo měl štěstí, že byl někde poblíž, mohl si koupit třeba lahvovou desítku. A jak tam bylo hodně lidí, byl tam samozřejmě velkej bordel, na jednu rotu zakopanou někde na kopci se zapomnělo a tři dny nedostala ani suchou kůrku. Pak si na ni kdosi vzpomněl a táta jim měl dovýzt guláš a chleba. Jasně že se bál, že dostane do držky, ale nestalo se. Rota se během těch tří dnů dala na nucený vegetariánství a vždycky jedna půlka seděla v zákopech, zatímco druhá hledala v lese maliny a houby. Není divu, že po tak strašný dietě si vojáci poctivej gulášek nemohli vynachválit!


  
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 14:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Na KDéčka vzpomínám v tom nejlepším (vojna v letech 1992 - 1993) Dostávali jsme je na cvičeních a do stráží - tedy prakticky obden - a stejně jsem se jich nepřejedl. Kvalita se z dnešníma konzervama nedá srovnat - to, co se prodává dnes je prostě nastavovanej humus. Já osobně si dokážu hovězí nebo vepřovou konzervu vychutnat a dle mého názoru kvalitní kupuji v Kauflandu za cenu přes 50,-Kč. Mají na sobě čínský a český nápisy, barva konzervy červenobílá. Á i když je to z Číny, mě moc chutná, protože je tam opravdu hodně masa... Co se týká luncheomeatu, tak ten mi taky strašně chutná (opečenej s kečupem...), ovšem vzhledem k dnešní kvalitě jsem ho již několik let neměl a nehodlám to zkoušet... Pouze kdyby někdo doporučil??!!


  
degrel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 14:52  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

KDčka byl luxus a ta dnešní je již jen nepovedená replika.S hoblíkem nutno souhlasit že kvalitní vepřovka pouze ta čínská (dělají se kousek od Mostu v Hrobčicích firmou Shangai Mailing a občas se tam dají výhodně nakoupit konzervy potlučené.) Nesmí se taky zapomínat na vojenskou omáčku zvanou UHO univerzální hnědá omáčka.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 15:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Neviete ako to chodilo so stravovaní priamo na fronte? Napríklad bojujem celý deň, vbehnem do nejakého domu a pol dňa strávim v dome. Zrazu príde odniekiaľ zásobovač, naleje mi teplú kávu či čaj, dá mi povedzme teplú polievku a zase odbehne preč? Či je takto to je len moja zromantizovaná predstava?


  
degrel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 15:17  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to je opravdu romantická představa a hodně zkreslená,voják se zpravidla stravoval tím co měl u sebe on a jeho kolegové.Samozřejmě že v německé armádě byl předpis který nařizoval že voják má dostat každý den teplé jídlo ale ne vždy se to podařilo a tak na teplou stravu se voják mohl spolehnou jen pokud byl stažen do týlu nebo se fronta zrovna nehýbala a oni se ,,flákali v zákopech"


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/6/2011, 15:32  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Diky za odpoveď, skutočne som v tomto mal medzery a ešte stále aj mám, no priučil som sa niečomu novému. Dávnejšie som počul skutočnosť, že ku koncu vojny dávali nemeckým vojakom peniaze, aby si zohnali proviant pretože armáda už takmer ničím nedisponovala. To už je však velmi divoká skutočnosť, že na konci vojny keď sa z peňazí stávajú bezcenné papierky, tak tie im mali naplniť bruchá Very Happy


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75396 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 1.4485s ][ Queries: 19 (1.2611s) ][ Debug on ]