Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Herbert
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/9/2011, 21:29  Předmět:  Tank T-34 ,,Žižka" na Dukle Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tank T-34 ,,Žižka" na Dukle

Image

(ilustračné foto)


Stredný tank T-34 ,,Žižka“ nositeľom kanóna 76mm a dvomi guľometmi prevzali v Kiverciach veliteľ Jiří Porazík a vodič Vladimír Palička. Tank najskôr slúžil ako výcvikové vozidlo a do bojov vôbec nemal zasiahnuť. Ale situácia na Dukle si to vyžiadala.

Posádka tanku počas bojov na Dukle:
Veliteľ a strelec- Jiří Porazík
Vodič- Vladimír Palička
Radista a guľometčík- Jiří Prošek
Nabíjač- Antonín Ardelán.

Prvá bojová akcia tanku nastala v septembri 1944. Do boja zasiahli pri Kobylanoch a na severozápadnom okraji kóty 534., kde podporovali útok vojakov Antonína Sochora s ďalšími tankami.
Počas bojov tank uviazol v mokrine na úpätí svahu. Ženisti zoťali pár stromov, rozrezali na klády a kládli ich pod pásy tankov. Počas vyprosťovania zaútočil messerschmit. Útočil za asistencie svojich palubných zbraní. Ženisti používali tank ako krytie a keď paľba ustala pokračujú v práci. Porazík odmontoval jeden guľomet a opätoval paľbu. Nakoniec je tank vyprostený a pokračuje v boji.

Rusi nasadili tankové jednotky do útoku na mesto Dukla, mali zachrániť z obkľúčenia gardový zbor generála Baranova. Dobitia Dukly absolvovala aj posádka tanku Žižka. Počas útoku sa tank niekoľko krát otriasol po zásahoch, ale pokračoval v jazde a v paľbe. V boji o mesto poškodili Nemci tanku kryt. Po oslobodení mesta prišiel k tanku veliteľ 1. Československej tankovej brigády Vladimír Janko a nad mapou vyšli rozkazy a to smer ďalšieho útoku. Po oprave kolesa naložili na tank, za vežu, debny a granáty. Pri presune, bola na tank zahájená paľba mínometov . Jedna z mín zasiahla debny a výbuch granty rozmetal, zostalo z debien len zopár triesok, ale tank sa iba zachvel. Tank sa zúčastnil aj bojov o Hyrowu horu.

Tank Žiška sa blížil do Zyndranowej. Prieskum hlásil, že dedina je naša. Posádke tanku nepridelili ani samopalníkov. Tank tak vošiel do dediny s otvoreným poklopom. Valil sa po širokej ceste. Šiel po už vyjazdených koľajach, keď sa za tankom pripojili dva ľahké tanky a jedno samohybné delo ich posádky nedbali na vyjazdené koľaje a všetky tri stroje nabehli na mínu. Počas presunu do stredu Zyndranowej nastal za tankom podozrivý pohyb. Ako prvý zaregistroval pohyb nabíjač a neskôr aj veliteľ tanku. Nemci sa rozbehli za tankom s pancierovými päsťami. Jiří Porazík otáča vežou a páli. Zo stromu za potokom zoskočil Nemecký prieskumník a vypálil z panzerfaustu. Prvý zásah dopadol mimo tanku, ale druhá zasiahla koleso a vypálila v ňom dieru. Z panzerfaustníka zostala len krvavá škvrna. Ďalej do križovatky vbehlo dievčatko v kroji a máva, že sa po ceste valí motocykel. Porazík zneškodňuje motocykel aj prieskumné vozidlo postupujúc za motocyklom. Delo tanku pokračuje v paľbe do stodoly, kde sa ukrývali Nemecký vojaci. Po úplnom obsadení Zyndranowej zaujali tankisti v noci z 30. septembra na 1. októbra 1944 kruhovú obranu na sever od obce, smerom k Československým hraniciam. Kvôli utajeniu bol rádiový kľud, do tanku Žižka bola natiahnutá poľná telefónna linka zo štábu.

V tú noc prišiel medzi tankistov osvetový dôstojník 1. Československej tankovej brigády poručík Čeněk Hruška. Priniesol štátne vlajky a rozdal ich posádkam tankov. Vlajku mala vztýčiť posádka, ktorá ako prvá vstúpi na územie Československa. Pri krátkom prejave poručíka Hrušku zrazu zahvízdali streli Nemeckých mínometov. Posádka tanku Žiška sa spolu s poručíkom Hruškom skryli pod tank.

Ráno 1. októbra 1944 tanky, už len zvyšky po predchádzajúcich bojoch zostalo asi desať tankov, vyrážajú z kruhovej obrany do útoku smer štátna hranica. Zoraďujú sa do kolóny za sebou, musia najskôr prekonať potok, niektoré stroje tam musia byť vyslobodené z bahna. Po prekročení potoka sa tanky zoraďujú do bojového útvaru. Pod ochranou hustej hmli sú chránený pred Nemeckou protitankovou paľbou, ktorá je riadená a páli podľa hluku tankových motorov. Počas hmli si Porazík dáva na chrbát bielu šatku a tak postupuje pred tankom. Palička vedie podľa toho stroj, šatka je jeden z dohovorených signálov. Hmla, ktorá doposiaľ poskytovala ochranu tankov sa dvíha nad lesom, je slnko a Nemci majú tanky ako na dlani. Od hranice na nich útočia. Dym s výbuchov zakrýva slnečné paprsky. Porazík páli, hlaveň dela je rozžhavená, nabíjač je v plnom bojovom nasadení. Vodič spozoruje horiaci susedný tank, posádka ďalšieho vyskakuje z horiaceho tanku a váľaním sa po zemi snažia udusiť horiace kombinézy. Tanková sila sa zmenšuje, a čím je ich menej, tým je Nemecká paľba prudkejšia a sústredená na tie zostávajúce tanky. Medzi ne patrí aj tank Žiška, ktorého sa doterajšia Nemecká paľba akoby netýkala. Tank dostal zásah do predného panciera a sklá v priezore sú zničené. Palička vedie stroj na slepo, pridáva plyn, vpred k hraniciam.
Nemecké protitankové kanóny čo sa nachádzali vpredu Palička vyradil z boja. Nakoniec dostáva tank Žižka zásah do boku a priamo do motora, ktorý zhasína. V tanku zavládla tma, štartér nereaguje. Odzadu sa šíria plamene, tank sedí hlboko v zemi. Príklop vodiča a veliteľská vežička sú zaseknuté, ale posádke sa aj tak podarí nakoniec tank Žižka opustiť. Nabíjač Ardelán je zranený na nohe. Zranený je aj radista Prošek. Palička, ktorého zasiahla črepina do nohy, odnáša na chrbte nabíjača Ardelána. Veliteľ Porazík opúšťa tank ako posledný, vytrháva z plameňov štátnu vlajku, granáty a samopal. Nastala detonácia streliva v tanku až veža vyletela do vzduchu. Tankisti padajú do blízkeho zákopu, granáty vybuchujú na vôkol. Blížiaci sa Nemci chcú posádku dostať živú, ale oni sa nevzdávajú. Vyskakujú zo zákopu do blízkych kráterov a hádžu granáty. Zachraňujúc sa a za chrbtom im horí tank Žižka.

Posádka tanku Žižka sa 1. októbra dostala k hraniciam najbližšie, ale vlajku sa im nepodarilo vztýčiť.


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/9/2011, 21:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Aký bol osud posádky tanku? Je to známe?


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/9/2011, 21:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nojo, slavnej Buršíkův tank Žižka, co dobyl Kyjev... Matně si vzpomínám, že Buršík na Janka a ztrátu Žižky ve svých pamětech dost nadával.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 10/9/2011, 09:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

private_joker napsal:
Aký bol osud posádky tanku? Je to známe?


No Jiří Porazík a Vladimír Palička myslím bojovali v Ostravské operaci.Jiří Porazík určitě ,mám i jeho fotku.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

68512 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2059s ][ Queries: 19 (0.0576s) ][ Debug on ]