Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 19/1/2012, 11:10  Předmět:  Vietnam a 2. svetová vojna I. Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pacifické bojisko je pre mňa stále bohatým zdrojom noviniek a zaujímavých tém. Preto aj tento článok venujem pre Európana ďalekej krajine a to Vietnamu.
Hoci by som sa rád rozpísal o povojnovej situácii vo Vietname, na toto fórum to nepatrí. Preto sa skúsim pozrieť na Vietnam v období 2. svetovej vojny.
Než sa vrhneme na 40. roky 20. storočia, je treba zabŕdnuť do 19. storočia. Vietnam bol v októbri roku 1887 zaradený do Francúzskej Indočíny. Tá zahŕňala okrem Vietnamu (ten sa delil na 3 časti, Annam, Tonkin a Kočinčínu) aj Kambodžu a Laos. Nutno dodať, že tento proces netrval jeden rok, Francúzi sa do oblasti dostali už v 17. storočí vďaka jezuitom a neskôr sa vzťahy s Vietnamom nadviazali vďaka misionárom. Francúzi začali mať na Vietnam dobyvačné chute. Od roku 1858 začali postupne s vojenským dobývaním krajiny. Obsadili Da Nang, Saigon a zriadili protektorát nad Kambodžou. V čínsko – francúzskej vojne ovládli severný Vietnam a v ďalšej vojne ovládli aj Laos. Francúzska Indočína bola dotvorená.
Nutno dodať, že Vietnamci sa s takouto nadvládou nezmierili a v podstate hneď sa začali vytvárať odbojárske hnutia. Prvým, legendárnym, vodcom bol Phan Đình Phùng, jeho socha stojí dodnes v Ho Či Minovom meste (bývalý Saigon). Vietnamský odpor bol najaktívnejší počas 1. a po 1. svetovej vojne, no výraznejší úspech si na svoje konto vietnamský ľud nepripísal, francúzske okupačné jednotky boli stále pri moci. Zlom mohol nastať 10. februára 1930, keď sa vietnamskí vojaci francúzskej armády spolu s civilistami z Vietnamskej nacionálnej strany spojili a spoločne zaútočili na francúzsky vojenský tábor v Yen Bai. Výsledkom bol neznámy počet mŕtvych Vietnamcov (celkovo zaútočila asi stovka Vietnamcov na 600 francúzov) a 13 neskôr popravených vietnamských vodcov povstania. Na francúzskej strane padlo 5 vojakov a 3 zranený. Francúzska reakcia bola taká, že zvyšok Vietnamskej nacionálnej strany (niečo ako čínsky Kuomintang) utiekol do exilu do Číny a Francúzi iba pritvrdili v správe provincie.
Nutno dodať, že okrem nacionálnej strany tu existovali aj komunisti, vedený slávnym Ho Či Minom, ktorý tiež len tak nesedel so založenými rukami a organizoval odboj.
A tu sa niekde dostávame do 2. svetovej vojny, do roku 1940. Bol september, Francúzsko bolo porazené Nemeckom a vzniklo Vichistické Francúzsko, ako nástupca Francúzska. Samozrejme táto situácia neobišla ani Francúzsku Indočínu, teraz to bola kolónia verná maršálovi Petainovi a Vichy.
22. septembra 1940 do Francúzskej Indočíny vtrhli japonské vojská. Samotnému vpádu však predchádzali diplomatické udalosti. Po tom, čo padlo Francúzsko sa Vichystické francúzsko stalo spojencom Nemecka a teda malo byť priateľsky naklonené aj Japonsku. To viedlo druhú vojnu v Číne. Japonsku robili vrásky na čele to, že z Vietnamu, z prístavu Haiphong a cez Hanoi viedla železnica až do čínskej provincie Yunnan. Sem sa dovážala pre čínske vojská ropa. Japonci sa samozrejme snažili toto zásobovanie prerušiť. Najprv sa rozhodli trať bombardovať, no vlaky stále premávali. Preto sa Japonci obrátili na francúzsku správu Indočíny s tým, aby trať uzavrela. Francúzi to rezolútne odmietli.
Japonci teda Francúzov chceli ešte raz postrašiť tým, že na čínskych hraniciach zhromaždili asi 30 tisíc dobre vyzbrojených vojakov s podporou lietadiel, diel, tankov a lodí. Francúzi pochopili, že musia sadnúť k zelenému stolu a aj sa tak stalo. Francúzi a Japonci uzavreli 22. septembra 1940 dohodu o tom, že bude povolená prítomnosť 6 tisíc japonských vojakov na území Indočíny, dostali tranzitné povolenia a Francúzi súhlasili z uzavretím železnice do Číny. Naopak však požadovali aby sa na území Indočíny nezdržovali žiadne nepovolené jednotky, či už pozemné, letecké alebo námorné, ak to nebolo výslovne dané v dohode.
Japonci však dohodu v ten istý deň porušili. 5. pešia divízia prešla hranice v plnej sile a smerovala na Lang Son, na severe Vietnamu. Proti nim stálo a tu sa zdroje líšia, 3-5 tisíc vichystických vojakov. Bitka o Lang Son trvala tri dni a dopadla víťazstvom japonských vojsk. Lang Son padlo 25. septembra, čím sa Japonsku otvorila cesta na Hanoi a Haiphong.
Samozrejme, že 23. septembra Vichystická vláda podala protest proti vpádu japonských vojsk samotnej japonskej vláde, no to nezabránilo postupu Japoncov do vnútrozemia. 24. septembra Japonci ostrelovali a bombardovali Indočínske pobrežie. Poobede 26. septembra obsadili Japonci Haiphong a večer obsadili aj Hanoi. Obsadili všetky dôležité body ako letiská a železničné stanice v týchto dvoch mestách, prerušili železničnú trať do Yunnanu tak ako chceli. Japonská vojenská prítomnosť v Indočíne ostala od tohto okamžiku prakticky až do konca vojny. 29. septembra bol za japonského veliteľa v Indočíne menovaný generál Sumita. 5. pešia armáda, ktorá sa zúčastnila obsadenia Hanoia, bitky pri Lang Sone a obsadenia Haiphongu sa neskôr zúčastnila ťaženia v Malajzii a Singapuru v rokoch 1941-1942.
Situáciu využili vietnamskí rebeli či už komunisti alebo nacionalisti. Tí začali vytvárať ozbrojené jednotky a začal sa aktivizovať vietnamskí odboj konkrétne od 27. septembra. Niektorí odbojári boli úplne zničení Francúzmi, iní utiekli do hôr. Nutno dodať že odboj sa aktivizoval ako na Severu tak na Juhu.
V októbri 1940 sa rozpútala vojna medzi Thajskom a Vichystami. Thajsko získalo niektoré provincie od Francúzska na začiatku storočia, no chceli viac. Francúzi boli v tejto vojne lepšími a vojna sa skončila v máji 1941 na zásah Japoncov, ktorý Thajsku priznali územné nároky, ktoré si žiadalo.
Hoci sa provincia stále volala francúzska Indočína, skutočnú moc v krajine mali najmä Japonci. Vichysti museli podpísať na nátlak Nemecka zmluvu o spoločnej obrane Indočíny s Japoncami. Tí postupne obsadzovali celú krajinu, využívali letiská a prístavy pre svoju potrebu, využívali nerastné bohatstvá či polnohospodárstvo ako sa im len zachcelo. Navyše v krajine pôsobili japonské policajné jednotky. Stále však mali nad Indočínou suverenitu aj Vichysti, hoci delenú s Japonskom. Pre obyčajných Vietnamcov nastali zlé časy. Museli posluhovať nielen Francúzom ale nanovo podporovať vojenské úsilie Japoncov.
Francúzi prenechali väčšinu administrácie na Japoncoch, ktorý si na podporu priviezli tajnú políciu Kempeitai. Tá využívala bežných Vietnamcom ako špiónov.
Japonská správa počítala s úspešným koncom vojny, po ktorom malo nasledovať úplné ovládnutie Indočíny, jednoducho sa s francúzskou prítomnosťou v oblasti nepočítalo. To bolo priaznivé pre vietnamských nacionalistov, konečne mali možnosť zbaviť sa nadvlády bieleho muža. Realita však bola iná. Aké sklamanie to muselo znamenať pre vietnamský odboj, keď vyšlo najavo, že žiadna autonómia či samostatnosť Vietnamu nebude, že tu po prípadnom úspechu ostanú vládnuť Japonci. Našli sa však aj kolaboranti (ako všade inde).
Ako prvý skolaboroval vietnamskí princ Cuong De, dlho žijúci v Japonsku. Nasledovali ho náboženské sekty Cao Dai a Hoa Hao. Tieto spolky mali veľkú podporu bežného ľudu a aj Japonskej Kempeitai. Tá tieto sekty štvala a tajne podporovali v boji proti Vichystom. Na prelome roku 1943-44 boli tieto sekty už tak silné, že sama japonská vláda sa obávala aby neboli príliš silné. Tieto náboženské sekty spolu s komunistami vybudovali základ povojnového odboja proti Francúzom.
A čo na to Francúzi? Tí rozbehli vlastnú propagandu s cieľom pripomenúť Vietnamcom ich vlastnú identitu a obdobie, kedy bojovali s okolitými ázijskými národmi. Do byrokracie zaraďovali bežných Vietnamcov a dávali im vyššie platy. Zároveň vytvorili mládežnícku organizáciu, polovojenského charakteru. Paradoxom je, že táto mládežnícka organizácia sa stala neskôr základom novej vietnamskej partizánskej armády, mladíci sa tu učili narábať so zbraňami, šírila sa medzi nimi vietnamská propaganda nacionalizmu a komunizmu. Francúzi si teda vycvičili alebo dali vzniknúť armáde svojich budúcich nepriateľov. Vznikla zaujímavá situácia, kedy Francúzi podporovali Vietnamcom aby im boli lojálni. Naopak Japonci robili to isté akurát, že Vietnamcov podporovali aby boli voči Európanom odbojný, razilo sa heslo Ázia Ázijčanom.
To vo mne vzbudzuje myšlienku, čo takto si niečo povedať o vietnamskom odboji?
Podobne ako napr. na Slovensku, existoval vo Vietname odboj komunistický a nacionalistický (občiansky). Ten nacionalistický bol v exile od roku 1930, v Číne. Nacionalisti, ktorý boli v podstate vietnamským Kuomintangom boli financovaný Číňanmi, najmä správcami južných provincií na hraniciach s Vietnamom. Nacionalistický odboj však nebol tak aktívny ako bolo treba, chýbala podpora doma, chýbali kontakty či známosti. Čínske peniaze teda leteli von oknom. Z nášho hladiska je zaujímavejší a dôležitejší práve ten druhý, teda komunistický odboj. Ten sa tiež, v roku 1940 stiahol do Číny aby tu nabrali sily a znovu sa vrátili do vlasti. Predseda komunistickej strany a vodca komunistického odboja Nguyen Ai Quoc však nezastával myšlienku toho, aby boli financovaný a ovládaný Čínou, tak ako nacionalisti. Rozhodnutie padlo takmer okamžite. Komunisti sa vrátia do vlasti a odtiaľ budú organizovať odboj. Tak sa aj stalo. Na prelome rokov 1940 a 1941 prenikli komunistickí odbojári z južných čínskych provincií do severných vietnamských provincií a v horskej obci Bac Bo, konkrétne 10. mája 1941, založil predseda komunistickej strany Nguyen Ai Quoc známu organizáciu Viet Minh (celý názov Nam Ðộc Lập Ðồng Minh Hội – Liga za oslobodenie Vietnamu). Viet Minh si dal za cieľ spojiť všetok protikoloniálny odboj v krajine, spojiť všetky vrstvy či už polnohospodárov alebo inteligenciu či bohatých. Nutno dodať, že hlavné slovo v tejto lige mali komunisti, no nie všetci v odboji sa hlásili ku komunistom, veľa odbojárov bolo nacionalistického a nie komunistického zmýšlania.
Ako druhú úlohu si Viet Minh stanovil tvorbu ozbrojených zložiek. Hlavný stan organizácie bol v provincii Cao Bang. Komunisti sa chceli stať hlavnou domácou silou pri oslobzovaní krajiny. Nutno dodať, že každých 10 dní partyzáni vycvičili 40 bojovníkov a na konci roku 1941 ovládal Viet Minh jednu tretinu celej provincie Cao Bang na úkor koloniálnych Vichystických vojsk.
(pozn. autora - Dostal som sa do bodu kedy sú moje znalosti angličtiny nedostatočné, pretože ďalšie udalosti sú zamotané a dobre som ich v cudzom jazyku nepochopil, budem sa však snažiť napísať to čo najjednoduchšie. Ďakujem za pochopenie.)
Situácia v roku 1942 vo Viet Minhe bola napätá. Nacionalistické vedenie podporované Čínou si uvedomovalo, že komunisti získavajú v organizácii hlavné slovo. Preto sa Číňania chopili oprát aby túto situáciu napravili. Ako prvý krok bolo zatknutie Nguyen Ai Quoc do čínskeho väzenia. Nguyen Ai Quoc si v tomto momente zmenil meno na Ho Či Minh. Po roku v čínskom väzení sa dostal von, späť do Vietnamu, keď čínskemu generálovi Chang Fa-K'uei slúbil, že vytvorí novú sieť špiónov proti Japoncom a že sa podriadi čínskym nacionalistom, ktorí Viet Minh podporovali spoza hraníc. Slovo dalo slovo, Ho Či Minh sa dostal v roku 1943 späť do Vietnamu s podporou čínskych nacionalistov a navyše aj podporou USA, pretože Viet Minh bol oficiálne uznaným protijaponským odbojom vo Vietname.
Účasť USA vo Vietname sa začína datovať od začiatku roku 1942, kedy známe letecké jednotky „Flying tigers“ začali operovať nad Indočínou. Len dodám, že letecké útoky amerických pilotov na Indočínske prístavy, letiská a mestá nemali príliš veľké úspechy až kým Američania znovu dobili Filipíny v roku 1945. Dovtedy boli japonské zásobovacie cesty takmer neprerušené. Tým sa Americké angažovanie v otázke Vietnamu nekončí. Bola tu povojnová otázka Vietnamu. Američania, hoci neboli príliš naklonení myšlienke kolonializmu, podporovali povojnovú Francúzsku prítomnosť v oblasti. To sa nepáčilo Britom, pretože tí boli vo vedení SEAC v preklade Juhovýchodné oblastné veliteľstvo, do ktorého spadala aj Indočína. Briti chceli rozdeliť Vietnam na dve časti, sever by obsadili Čankajškove vojská a juh by ovládali Briti. Neskôr Roosvelt navrhol, aby správu Vietnamu vykonávali spolu Briti, Američania, Rusi, Číňania a Francúzi., dokonca sa traduje, že Čankajšek odmietol myšlienku toho, že by sa mali Vietnamci asimilovať s Číňanmi, vraj povedal niečo v zmysle, že jeho krajina sa snažila Vietnam ovládnuť cez 2 tisíc rokov a že Francúzi alebo tí, čo budú ovládať Vietnam po vojne ešte poznajú cenu, ktorú ich bude ovládanie Vietnamcov stáť. Samotný De Gaulle sa už v roku 1943 vyjadril, že Indočínu určite nechce vidieť ako samostatnú krajinu. Podla neho, bude nová francúzska správa bude po vojne bližšie spolupracovať s Vietnamcami, ale o samostatnosti nepadlo nikde ani slovo.
A ako vnímali povojnové usporiadanie samotní Vietnamci?
Jednoducho.
Všetci Vietnamci verili, že Vietnam má právo na samostatnosť, boli podporovaný samotnými USA a bojovali proti Japonskej okupácii. Ho Či Minha podporovala americká OSS, predchodkyňa CIA. OSS a Čína zásobovala Viet Minh zbraňami, ktoré potom využíval v boji proti Japoncom. Po skončení vojny bol Ho Či Minh označený zo strany OSS ako nepriateľ, ale jemu to už mohlo byť jedno. Mal zbrane, mal podporu más a bol odhodlaný viesť svoj Viet Minh v boji za slobodu krajiny. Navyše v severných provinciách vznikla Vietnamská oslobodenecká armáda. Ako je vidno, v tejto časti sveta bolo na ďalšie nové konflikty všetko pripravené.
Naposledy upravil private_joker dne 21/1/2012, 12:35, celkově upraveno 3 krát
  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 19/1/2012, 11:11  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pokračovanie článku bude onedlho.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 08:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Skvělé private,zajímavé počteníčko už se těším na druhý díl .O těchto bojích je toho málo známé.V nějaké knize ,nebo časopise jsem četl že prý Francouzi bojovali i ve vzduchu proti Japoncům.Akorát si nemůžu vzpomenout ,kde jsem na to narazil Confused


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 09:14  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

ož jsem si konečně našel čas to pořádně přečíst. A abych jen neplácal, našel jsem i jeden obrázek: Japonci vstupují do Saigonu v září 1940

Image


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 09:35  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No toto bojiště je pro mě celkem neprozkoumané.Ale už jsem si vzpomněl.Bylo to z jedné knížky o peruti Normandie -Němen ,kdy jeden francouzský pilot sloužil právě u vichystického letectva v Indočíně a poté právě zdrhnul do SSSR.Mimochodem private ,nemáš tam něco o vichistickém letectvu v Indočíně?Na netu o tom vůbec nic není.A anglicky neumím.Jestli tam teda vůbec nějaké bylo.


  
sigi
Generalfeldmarschall


Věk: 55
Založen: 31. 10. 2007
Příspěvky: 978
Bydliště: Poděbrady
17719.42 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 10:07  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Super článek private,pochvala !!!!!

_________________
www.vojna.net - Největší videoweb o druhé světové válce

Vodnář Pohlaví:Muž Drak OfflineOsobní galerie uživatele sigiZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuZobrazit autorovi WWW stránkySkypeMSN Messenger
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 11:22  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Marťas, údajne mali mať Višisti k dispozícii na začiatku vojny v Indočíne 100 lietadiel, väčšina z nich bola však zastaralých, no konkrétne typy napísané neboli. Ale je dosť možné, že to sa to slovíčko zastaralé týka francúzskych lietadiel typu Potez 25, Farman 221, Potez 542, Morane-Saulnier M.S.406 a Loire 130. Presne tieto typy použili francúzi v thajsko - francúzskej vojne v októbri 1940 a 22 lietadiel stratili. Ako perličku dodám, že francúzske koloniálnej vojská mali na začiatku vojny v Indočíne k dispozícii asi 20 kusov starých tankov z 1. svetovej vojny Renault FT, ktoré aj použili do bojov!!!


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 11:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No a čo sa týka bojov Vichystickej Armée de l'Air proti Japonsku tak počas Japonského vpádu do Indočíny mali prebehnúť len obmedzené letecké súboje. Konkrétne potvrdené skóre je len 2:1 pre francúzov, tí pochopili, že japonské letectvo je na tom lepšie, že má lepšie stroje a lepšie počty. Francúzi počas tejto krátkej epizódy priznali stratu jedného Potez 25 a nárokovali si 1 japonský K1 27 (25. septembra) a na druhý deň si Vichysti nárokovali tiež 1 japonský K1 21.
V januári 1942 Japonci omylom zostrelili dva Morane MS. 406, pretože si piloti mysleli, že to sú americké lietadlá AVG. Inak Japonci zakázali francúzskym lietadielm vzlietnuť do vzduchu počas celého ich pobytu v Indočíne. A jedna perlička, francúzski mechanici vraj slúžili ako pozemný personál japonským lietadlám, ktoré išli potopiť britské lode HMS Repulse a Prince of Wales.
Naposledy upravil private_joker dne 21/1/2012, 12:38, celkově upraveno 1 krát
  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/1/2012, 13:39  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Renaulty FT ještě za druhé světové používal kde kdo, mimo jiné Poláci, Jugoslávci a hafo jich v pojízdným stavu padlo do rukou němcům ve Francii - ti je pro strážní službu používali ještě v době invaze. Ale nebyly to bezkonkurenčně nejstarší šroty na bojišti. Někde jsem viděl snímek z pobaltských republik z roku 1941 - vévodil mu zničený prvoválečný britský tank v provedení "female" (vyzbrojený maximy), okolo se válely zbytky posádky.....


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2006s ][ Queries: 19 (0.0347s) ][ Debug on ]