Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 20/7/2012, 09:56  Předmět:  Holandský námořní tesák Odpovědět s citátemDolůNahoru

Holandský námořní tesák, zvaný klewang


Leckdo si při pohledu na doprovodné foto asi pomyslí: „Co tu dělá ta pirátská šavle?“ Většina lidí netuší, že jde o zbraň, která se půl století podílela na bojích Tichomoří a její kariéru uzavřely teprve národně osvobozenecké boje po druhé světové válce. Na vzhledu se podepsalo mimo jiné i to, že vznikla v končinách, kde pirátství kvete přes čtyři tisíce let a kde pro techniku krajně nevlídné prostředí nutilo bojovníky mít v záloze vedle moderních zbraní i staletí osvědčené bojové nástroje.

Sám jsem se k tomuto poctivému kusu železa dostal čirou náhodou, na které měla podíl „pirátská horečka“ před odjezdem na La Grace a poslední díl Zeměplochy (Šňupec), kde je v jedné dosti nepřesné poznámce zmíněno použití námořního tesáku na tichomořském válčišti během druhé světové války. Shodou okolností jsem zaplul ke starožitníkovi a v piksle v koutě našel zbraň, odpovídající mým požadavkům. Byla tam asi dost dlouho, majitel krámu mi udělal cenu, a protože mě zrovna v kapse pálil přeplatek za vodné a stočné, příslušný kus železa změnil majitele. Věděl jsem, že jde snad o holandský námořní tesák. Pátrání po detailech bylo překvapující – shodou okolností šlo o zbraň, neurčitě zmíněnou v právě vydané Zeměploše v souvislosti s použitím za WWII.
Zbraň má celkovou délku 75 cm, nýtované dřevěné střenky, koš z černěného ocelového plechu a půl centimetru tlustou, tři centimetry širokou černěnou čepel na způsob falchionu s odlehčovacím žlábkem. Původní pochva se nedochovala, ale používala se většinou kožená s mosazným nákončím, některé modely mohly mít i plechovou na způsob vojenské šavle. Hmotnost se pohybuje kolem jednoho kilogramu a tesák je „těžký na čumák“ – je tedy mimo jiné ideální na prosekávání porostu. Na rikasu nese ražbu MILSCO, prořezávání koše je bez ostrých hran, šroub na jílci, který drží koš, má rozměry odpovídající podle dostupné literatury evropské či koloniální produkci (půl palce proti třem osminám palce v USA). Je možné, že jde o kus poskládaný z „náhradních dílů“ v Holandské východní Indii a odpovídá M1940, podle stavu dochování předpokládám, že může jít i o některý kus z poválečné dodávky (30 000 kusů).

Holandský námořní tesák byl zaveden jako do výzbroje ozbrojených sil Holandské východní Indie roku 1898 v průběhu jednoho z četných domorodých povstání jako M1898. Tesáky nebyly určeny výhradně pro námořnictvo, ale byly přidělovány i ostatním koloniálním ozbrojeným složkám, tedy armádě a policii. Patrně sloužily jako mačeta či univerzální klíč nebo otvírák stejně často, jako zbraň proti živé síle. V průběhu dalších let prodělaly různé kosmetické úpravy a postupem času se měnili i výrobci, se změnami se samozřejmě měnil i „vzor“ zbraně, byť rozdíly často byly na první pohled neregistrovatelné (jiný výrobce, odlišné technické detaily a možná i rozměry). Zaregistroval jsem informace o základních vzorech M1898, M1911, M1940 a M1941, který je ale na první pohled odlišný bakelitovými střenkami na místě dřevěných.

Tesáky se vyráběly původně v Solingenu (cca 1898 - 1919), po první světové válce se výroba přenesla do holandského města Hembrug (1920 – 1930), přičemž označení výrobce bylo vyraženo na rikasu před košem. Některé staré kusy jsou navíc ještě značeny korunou, nebo písmenem E, pár kusů v aukcích má dokonce i čísla – patrně přejímací. Po obsazení Holandska na jaře roku 1940 si správa Holandské východní Indie objednala dodávky tesáků v USA, kde se jejich hlavním dodavatelem staly firmy MILSCO (Milwaukee saddlery Company, dle jiných zdrojů nešlo o značku ale o kód, mající utajit skutečné výrobce) a Vince, které dodávaly jak hotové zbraně, tak náhradní díly, ze kterých si zákazník zbraně kompletoval sám (M1940). Pro rok 1941 výrobce nahradil dřevěné střenky bakelitovými a přestal razit značku výrobce na rikaso (MILSCO, ale nenese ji ani část starší produkce). Po pádu Holandské východní Indie neodeslané kusy převzalo námořnictvo USA.
Americký námořní tesák M1917 (který nahradil M1860) se od svého holandského vzoru M1898/M1911 lišil jen plným, neprořezávaným košem a drobnými odchylkami v rozměrech. Po skončení války byly dodávky holandské koloniální správě obnoveny a pokračovaly až do zrušení kolonií koncem 40. let 20. století (cca 1948-1949). Americký klon holandského tesáku byl oficiálně vyřazen z výzbroje námořnictva v roce 1949.
Ukořistěnými kusy pro změnu nepohrdli Japonci – hrot typu falchion odbrousili, nový vznikl ve výši hřbetu čepele (jako u běžného nože), pokrátili příslušně pouzdro a koš zredukovali na krátkou esovitou záštitu. Výslednou mačetu zavedli do výzbroje pod názvem „Heiho“. Japonská úprava se mi jeví jako mnohem praktičtější, než původní holandské provedení. To bylo koncipováno jako sečná zbraň, kdežto Japonci vytvořili podstatně univerzálnější nástroj.
Nesporným faktem je, že tato zbraň byla během války v Tichomoří používána vojáky i domorodými spojenci obou válčících stran a o její oblibě a užitečnosti svědčí to, že ke stažení z výzbroje došlo až v rámci radikálního poválečného přezbrojování – po padesáti letech služby, v době, kdy armády považovaly použití klasické sečné zbraně v boji mnoho let za anachronismus…

Zdroj (hlavní):
http://www.thepirateslair.com/9-m1898-m1941-klewang-cutlass.html

Image

Image

Image


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 21/7/2012, 08:04  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Snad mě autor tím tesákem nerozseká, ale trošku jsem zmenšil fotky, aby se to dalo číst i na menších monitorech.
A smím se zeptat kolik koulí tenhle exemplář uřezal? Idea


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 22/7/2012, 17:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Sympatická vecička. Apropó, nedala sa táto zbraň čisto teoreticky využiť aj ako amputačný nástroj pre palubného lekára? Či na to mali už lepšie vynálezy?


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/7/2012, 07:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zmenšení fotek je v pohodě, ale už jsem je jednou smrsknul (standard z mýho foťáku je 2,5 mega, ale ne vždycky). Ne moc (zhruba na polovic), posílal jsem je dál kvůli identifikaci původního vzoru a chtěl jsem mít slušný detaily. Tahle hračka musela bejt hodně populární - moderní verzi nabízí firma Cold Steel mino juiné jako M1917 (což je hovadina, jde o kopii holandského vzoru). Tenhle kousek byl patrně po repasi, nebo uloženka - kromě pár míst s odřeným brynýrem na čepeli a lehce ožvýkaných střenek nenese stopy použití. na druhou stranu je vakt, že jedna či dvě useknutý hlavy či ruce by brynýr moc neodřely...


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/7/2012, 08:26  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kopie od Cold Steel - podle reklamy lepší než originál:
http://www.coldsteel.com/1917cutlass2.html


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 18/3/2014, 16:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Holandsko mělo - s podivem - i čestné šavle jako nejvyšší vyznamenání za statečnost.
http://en.wikipedia.org/wiki/Honorary_Sabre


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

68675 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1666s ][ Queries: 19 (0.0296s) ][ Debug on ]