Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/11/2012, 21:45  Předmět:  Španielska občianska vojna 2. Odpovědět s citátemDolůNahoru

Než prejdem k samotným bojom a tomu, čo bezprostredne predchádzalo vojne, patrilo by sa pár slov k výzbroji a zahraničnej pomoci bojujúcim stranám.
24. septembra 1936, teda keď už boli boje v plnom prúde, sa v Londýne stretla komisia, ktorá mala za úlohu objasniť okolnosti zahraničnej intervencie v tomto konflikte.
8 členný výbor vydal nasledujúce 6 bodové komuniké:
1. Agenti nemeckej NSDAP vyvíjali pred začiatkom povstania v Španielsku značnú činnosť. Propagačné materiály v španielčine sa pašovali diplomatickými cestami. Existujú aj dôkazy o dodávkach zbraní španielskym extrémistom, hlavne nacionalistickým organizáciam.
2. Z Talianska a Nemecka sa do Španielska už od začiatku konfliktu dovážajú vo veľkom zbrane a školený personál. Pôvodná prevaha zákonnej vlády najmä v letectve sa čoskoro zmenila na ohromnú prevahu povstalcov. A to ako kvantity tak kvality.
3. Zásilky vojenského materiálu aj keď v pomerne menšom množstve neprestali do Španielska dochádzať ani po dohode o nezasahovaní a vyhlásení embarga.
4. Na ostrove Mallorca sa Taliansko usadilo takmer vo forme okupácie. Talianski dôstojníci kontrolujú a ovládajú činnosť španielskych povstalcov na ostrove.
5. V Portugalsku španielski povstalci verejne vyvíjajú činnosť v spolupráci s miestnymi úradmi. Spojenie medzi severnými a južnými silami povstalcov sa uskutočňujú cez portugalské územie.
6. V protikladu ku skvelo vyzbrojeným povstaleckým silím trpia milície zákonnej španielskej vlády ohromujúcim nedostatkom modernej výzbroje. V niektorých prípadoch dokonca nedostatkom samotných strelných zbraní a streliva.

Ako je vidno, krátko po začatí vojny začali byť najmä nacionalisti podporovaní svojmi kolegami z fašistického Talianska a nacistického Nemecka.
Ako je dnes známe, Nemecká podpora bola masívna. Nemci vyslali na podporu nacionalistov Legiu Kondor, súčasťou ktorej bol napríklad aj neskoršia letecká legenda Werner Mölders.
No táto pomoc nebola len tak z dobrej vôle. Na prelome rokov 1938/39 prišiel španielskej povstaleckej vláde nemecký účet za pomoc. Samotné dodávky zbraní a všetkého čo bolo treba na úspešnú vojnu stáli takmer 500 miliónov ríšskych mariek. Legia Kondor stála Španielsko niečo málo vyše 190 miliónov mariek. To sú veľké čísla.
Povstalecký minister zahraničia Francisco Jordana mal zrejme z tejto sumy sánku dole. Sprvu sa snažil všelijako klučkovať a dohodnúť, no to na Nemcov nespravilo dojem. Požadovali splatenie, minimálne hospodársku pomoc hlavne čo sa týka ťažby nerastných surovín.
Nemci tlačili a Španieli nakoniec povolili. Španieli boli nútení ústupiť skopčáckym požiadavkám a povolili – 1. 70 % podiel nemeckého kapitálu v rámci podnikateľského uskupenia HISMA (baníctvo).
2. V Španielskom Maroku dojde k založenie nemeckej ťažobnej spoločnosti so 100% nemeckým podielom.
3. Nemci dostanú zo Španielska strojné zariadenia v hodnote 5 miliónov ríšskych mariek bez cla.

Vrátime sa v čase späť do roku 1936.
Nemecká pomoc dosiahla dňom 30. septembra takéto čísla – 87 lietadiel, 32 diel, 50 mínometov, 51 tankov a obrnených áut. 24 protitankových kanónov, 30 tisíc pušiek, 212 guľometov, 75 miliónov nábojov, 20 tisíc bômb, 40 tisíc delostreleckých granátov,12 vojenských rádiostaníc, 80 telefónnych ústrední.
A pretočíme hodiny na stroji času ešte skôr, do augusta 1936.
Francúzska vláda prejavila iniciatívu na vytvorenie dohody o nevmiešaní sa do Španielskej občianskej vojny. Podporila ju britská vláda v rámci svojej politiky appeasementu, kedy sa tieto európske velmoci snažili predísť ďalšej veľkej európskej vojne.
Túto dohodu postupne počas augusta podpísali všetky európske mocnosti počnúc FRA a GB, NEM, ITA, ZSSR, POĽ, ČSR atď.
Na kontrolu tejto dohody vznikol Kontrolný výbor, ktorý mal kontrolovať dodržiavanie dohody podpísanej európskymi veľmocami. Podľa môjho názoru však mal tento Výbor iba formálny význam. Hoci ho oficiálne podpísali vlády Nemecka, Talianska a ZSSR, všetky tri krajiny veselo podporili jednu či druhú stranu. Nemci a Taliani na seba obliekli uniformy španielskej nacionalistickej armády a veselo bojovali ďalej. Sovieti sypali do Španielska ďalej zbrane a poradcov a verili, že sa ich pomoc v prípade úspechu republikánov a socialistov jedného dňa vráti vrchovato.
Snaha FRA a GB narazila podobne ako neskôr v prípade Rakúska a ČSR na agresívnu politiku Nemecka. To si bolo vedomé, že západné veľmoci ustupujú a ustupujú a nemajú odvahu na to poriadne zasiahnuť. Preto aj tu, pomoc napriek tejto dohode stále pokračovala. Lode plávali pod rôznymi vlajkami, vojaci a technika mala cudzie insígnie.
Oficiálne teda vlády GB a FRA boli neutrálne, aj keď sa ozývali hlasy, že GB by bola radšej aby v tejto vojne zvíťazili nacionalisti. GB bola silne protikomunistická.
Nemecko aj napriek podpísaniu dohody o neutralite podporovalo ako som už vyššie napísal nacionalistov. Počas celej vojny nasadili takmer 16 tisíc nemeckých vojakov, z ktorých sa asi 300 nevrátilo domov.
Taliansko pochopiteľne podporovalo nacionalistov. Mussollini bol navyše veľkým vzorom pre nacionalistické, fašistické vedenie španielských rebelov. Najvyšší počet vojakov z tejto krajiny dosiahol v občianskej vojne 60 tisíc, celkovo tu bojovalo vyše 75 tisíc talianskych občanov. Okrem pešiakov bojovali taliani aj ako letci vo svojej jednotke Aviazione Legionara. Taliani nasadili do boja aj svoje ponorky zoskupené v jednotke Sottomarini Legionari. Počet padlých talianov dosiahol počtu 6 tisíc. Taliani okrem vojakov poslali do Španielska aj kvantum zbraní a zásob. Celková hodnota ich pomoci činila 400 miliónov dolárov. Španielski nacionalisti dostali ako pomoc jeden krížnik, štyri torpédoborce a dve ponorky. 763 lietadiel rôznych typov. 1800 diel, 1426 mínometov, vyše 6700 nákladiakov, 157 tankov. 320 miliónov nábojov, vyše 7 miliónov delostreleckých nábojov, 240 tisíc pušiek a 1672 ton bômb.
Okrem týchto dvoch veľmocí podporovali španielskych nacionalistov aj iné krajiny. Menovite – 8 tisíc Portugalcov, 500 francúzov v brigáde Jany z Arku, 75 tisíc Maročanov, légia rumunských fašistov s názvom Železná garda Iona Mota. Ďalej je známy prípad vyše 700 Írov Eoin O'Duffyho tzv. Modré košele. Okrem toho slúžili v radoch nacionalistov Bielogvardejci, Fíni, Nóri, Američania, Turci alebo Belgičania.
A čo Republikáni?
Najväčším dodávateľom zásob bolo ZSSR. Oficiálne sovietske čísla nemám k dispozícii, možno ani neexistujú no podľa nemeckých odhadov nasadili Sovieti počas celého konfliktu okolo 2 až 3 tisícov sovietskych občanov. Okolo tisíc pilotov vraj slúžilo v republikánskom letectve. A samotná technická podpora čítala 242 lietadiel, 703 diel, 731 tankov, vyše 1300 vozidiel, 300 obrnených vozidiel. 15 tisíc guľometov, 500 tisíc pušiek, 30 tisíc samopalov. 4 milióny delostreleckých nábojov, 1 miliardu nábojov a vyše 90 tisíc ton vojnového materiálu. Toto sú nemecké odhady.
Sovietska pomoc mala podľa odhadov hodnotu okolo 400 miliónov dolárov. Sovieti väčšinu tohto materiálu zakúpili vo Francúzsku, ČSR, USA alebo Mexiku.
Ďalšiu pomocnú ruku podalo Španielsku Mexiko najmä svojimi lietadlami.
32 tisíc dobrovoľníkov z celého sveta sa sformovalo do tzv. Interbrigád. Ďalších 3 tisíc dobrovoľníkov bojovalo v iných zložkách najmä v milíciach.
V radách Interbrigadistov bojovalo podľa oficiálnyh údajov 9 tisíc Francúzov, 5 tisíc Nemcov a Rakúšanov, 3 tisíc Poliakov. Takmer 3 tisíc Američanov, 1500 Kanaďanov, 1500 Juhoslovanov, 1 tisíc Maďarov a 1 tisíc Severanov zo Škandinávie. Ďalších takmer 1500 - 3000 dobrovoľníkov pochádzalo z našich československých luhov a hájov. Kupodivu vyše 3 tisíc dobrovoľníkov pochádzalo z Talianska. V radách Interbrigadistov bojovalo 53 národov z celého sveta. Údajne niečo medzi 3 až 10 tisíc bojovníkov malo židovské vyznanie. Zrejme si prišli vybaviť rôzne osobné účty s nacionalistami alebo nacistami.
Ako je vidno, táto vojna mala medzinárodný charakter. Bojovali tu mnohé národnosti, či už oficiálne alebo dobrodruhovia s rôznymi záujmami.
Naposledy upravil private_joker dne 3/12/2012, 18:31, celkově upraveno 2 krát
  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 15/11/2012, 22:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

To ma prekvapilo, koľko štátov sa zapojilo. Prečo vlastne bol taký záujem všetkých tých rôznorodých štátov práve o občiansku vojnu v Španielsku? Táto vojna sa mi doteraz nezdala významná, ani Španielsko nebolo kľúčovou krajinou. Ale asi som sa mýlila...


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/11/2012, 23:17  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Safra, Ivo, ty jedeš. Musím si to pořádně a za střízliva pročíst (což teď není). Cool


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 08:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroy San - no kamaráde, popravde tieto dva články som mal napísané už dlhšiu dobu. Nikomu to nehovor, ale miesto tých Filipín som sa venoval písaniu tejto série Mr. Green
Stuka - Ak ti príde V. Suvorov dobrý zdroj tak ten v knihe Posledná republika II píše práve o sovietskej epizóde v ŠPA. Sovieti tu jednoducho podporovali socialistov, zrejme predpokladali, že keď republikáni porazia fašistov tí sa im za pomoc odvďačia a ZSSR bude mať nový satelit. Okrem iného Suvorov píše, že ŠPA zlatý poklad (4. najväčší na svete) bol prevezený práve do úschovy v ZSSR a za toto zlato mal vraj platiť cez vojnu Sovieti za Lend lease.
Nemci a Taliani sú tiež jasní prečo podporovali Franca. Ostatné národy neviem úplne presne čo ich k tomu viedlo. Ak si zoberieme nemeckých a rakúskych interbrigadistov tak tí si zrejme išli vybavovať osobné účty. O Íroch som počul, že to boli bojovníci za slobodu Írska a zrejme nejaký fašistickí nadšenci. Čechoslováci vraj boli verbovaní takže zrejme išli za peniaze alebo tiež iba z presvedčenia. S ostatnými veru neviem ako to bolo ale ja osobne zastávam názor, že to boli rôzny naverbovaní dobrodruhovia alebo dokonca žoldáci. Raritka, ktorú som v článku nespomenul je tá, že asi 200 interbrigadistov bolo až z ďalekej Palestíny Mr. Green


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 11:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
asi 200 interbrigadistov bolo až z ďalekej Palestíny


To už si tomu ozaj nasadil korunu. Mr. Green

Niektoré zdroje uvádzajú, že toľké zapojenie vlastne vychádzalo už z toho, že sa schyľovalo k WW2 a že si rozhodujúce veľmoci chceli vyskúšať bojovú techniku.Samozrejme hlavný dôvod bol asi taký, že predovšetkým išlo o večný boj medzi nacistickou a komunistickou ideológiou. Zástanci jednej, chceli aby v Španielsku zvíťazila tá ich, zástanci druhej, aby zvíťazila ich.

Ale to si spomínal a ja to len pre seba opakujem a dodávam, že v rámci týchto dvoch skupín sa prihlásilo veľa dobrovoľníkov z rôznych iných štátov. A práve to je prekvapujúce. Vychádza mi z toho, že ich do boja hnalo buď nadšenie podporiť ideológiu tej alebo onej strany, ktorej verili, alebo pragmatický dôvod (prípadne oboje): Nedostali náhodou za to, že sa prihlásili, nejaké peniaze? Chudobným by stačil žold, alebo dokonca že majú čo jesť a čo si obliecť.

To ale iba na okraj. Články sú veľmi dobré a teším sa na pokračovanie. Mr. Green


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 12:01  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak som pozrel do múdrej knihy a zistil toho - Francúzski a talianski dobrovoľníci boli najmä z radov komunistov, socialistov alebo socialistickej mládeže. Hlavná kancelária Interbrigadistov bola v Paríži a pod palcom ju mali najmä socialisti. Napríklad istý Josip Broz z Juhoslávie sa sem dostavil aby pomáhal s dopravou a byrokratickými vybavovačkami východným dobrovoľníkom. Vlak následne dopravil dobrovoľníkov do Albacete v Španielsku. Aby ste si nemysleli, režim v týchto brigádach nebola žiadna prechádzka rajom. Počas výcviku boli dobrovoľníci izolovaní od okolitého sveta a len trénovali a trénovali. Dokonca som počul, že im boli pri prekročení hraníc zabavené pasy aby prípadní dezertéri nemali šancu legálne ujsť.
Čo sa týka strát, v boji padlo asi 16 % z celkového počtu, zranených bolo 13 % z celkového počtu. Medzi známymi interbrigadistmi (nie všetci však boli aktívni v boji, veľa ich boli novinári) patrí napríklad Willy Brandt, Robert Capa, Ernest Hemingway, Edward A. Carter Jr. František Kriegel alebo George Orwell.
A pridám ďalšie kuriózne národy zúčastnené v tejto vojne - Čína, Cyprus, Kuba, Argentína, Bulharsko, Luxembursko alebo Švajčiarsko.


  
Střelec
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 12:48  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Evropa se v té době ideologicky polarizovala. K interbrigadistům se řadili jak žoldnéři (dost, hlavně Američanů, jich šlo k letectvu) a dobrodruzi, tak levicově či protifašisticky smýšlející jedinci. Asi nejnespolehlivější verbež byli anarchisti - bojovali nebo nebojovali podle momentálního usnesení v jednotce - bez ohledu na frontovou situaci a potřeby okolních normálních jednotek )na to jsem narazil v jakési vzpomínkové literatuře). Konec republikánů dost podpořily ideologické čistky zcela ve stalinském duchu, na které dohlížel nějaký radikální Francouz.
Letecké záležitosti rozebíral Šnajdr v knize "Soumrak stíhacích dvouplošníků 2".


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 13:09  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

André Marty? Nebol to ten radikálny francúz? On bol politrukom pre celú Interbrigádu až do roku 1938.
Apropó anarchisti ovládali hranice Španielska s Francúzskom a sprvu bránili prechodu hraníc interbrigadistom.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 14:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

citace:
Čína, Cyprus, Kuba, Argentína, Bulharsko, Luxembursko alebo Švajčiarsko

Tak to už je naozaj až neuveriteľné. Zdá sa, že v tom čase sa celý svet chcel pohrať na pieskovisku zv. Španielsko. Mr. Green

citace:
Dokonca som počul, že im boli pri prekročení hraníc zabavené pasy aby prípadní dezertéri nemali šancu legálne ujsť.

To je trocha divné správanie, voči dobrovoľníkom. Ale keď vtáčka lapajú, asi aj v tomto prípade ... mu pekne spievali.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 17:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Uff, tak jsem zpět. Private, zmíníš i fenomén, který Orwell ve svých pamětech z občanské války Hold katalánsku nazval "španělský střelecký standart"?
Popisoval to nějak takhle: Koukal jsem z okna. Okolo šel náš voják a když mě viděl, sundal z ramene pušku a střelil po mě. Na deset metrů netrefil nejen mě, ale ani okno a dokonce ani dům.
Podle Orwella prý takhle stříleli všichni Španělé. Rádi, nejlépe po vlastních a úplně mimo. Mr. Green


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 17:36  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Priznám sa, že toto počujem prvý krát Mr. Green


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 16/11/2012, 19:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

private_joker napsal:
Okrem iného Suvorov píše, že ŠPA zlatý poklad (4. najväčší na svete) bol prevezený práve do úschovy v ZSSR a za toto zlato mal vraj platiť cez vojnu Sovieti za Lend lease.
Mr. Green


Pokládám za velmi nepravděpodobné, že by Španělsko mohlo mít tak velké zlaté rezervy. Vždyť tato poměrně zaostalá země se už od druhé poloviny 19. století vyznačovala značnou politickou nestabilitou a Španělé měli úplně jiné starosti, než hromadit zlato.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/11/2012, 12:27  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Private ,velká pochvala.Toto tady chybělo .Mě osobně zajímají čs.letci a vojáci a i technika ve Španělsku.Jména jako Jan Ferák ,Vejvoda ,Souček,Taláš -to jsou první piloti ,kteří se postavili fašismu.Nevím jak to bylo z jejich pokladem ,faktem je že Španělsko platilo za dodané zbraně ihned .Samozřejmě do Španělska šli i československé zbraně,samozřejmě přes jiný stát a to Litvu.Konkrétně se jednalo o 25 letadel typu Letov Š 231.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1875s ][ Queries: 19 (0.0302s) ][ Debug on ]