Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 18/11/2012, 14:40  Předmět:  Španielska občianska vojna 4. Odpovědět s citátemDolůNahoru

Posledný zástupca vládnej moci v ŠPA Maroku bol Arturo Buylla, vládny komisár. Ten sídlil v Tetuáne. Aj jemu zavolal zmätený predseda vlády Quiroga, ktorý pochopil, že čelí rebélii a slúbil Buyllovi posilu v podobe loďstva a letectva.
Buylla už však na túto pomoc nemal ako reagovať. Jeho úrad v Tetuáne bol obklúčený. Povstalecké jednotky obsadili úrad a bezmocného Buylla zatkli. Tým stratila madridská vláda posledný kontakt s Marokom.
To bolo postupne obsadené povstalcami, ktorí túto Španielsku provinciu definitívne ovládli. Prvý deň povstania skončil pre nacionalistov úspešne, zabili takmer 200 nepriateľov a tých čo kládli odpor. A čo je hlavné, Maroko bolo v ich rukách a generál Franco mohol bez obáv priletieť zo svojho exilu.
Ten priletel ráno 19. júla 1936. Na letisku ho vítali zoskupené šíky vojakov a dôstojníkov. Ako prvý ho privítal plukovník Yague.
Franco sa okamžite ujal správy nad ŠPA Marokom. Po uliciach sa lepili plagáty oznamujúce vyhlásenie vojnového stavu. V miestnych novinách sa objavilo oficiálne komuniké vydané Francom a jeho štábom: “Africké branné sily sa na rozkaz generála Franca zjednotili a uskutočnili národné a vlastenecké povstanie. Nové orgány prevzali svoje úrady bez najmenších ťažkostí. V ŠPA Maroku vládne úplný klud.“
A čo domovské Španielsko?
Situácia bola pre povstalcov nervózna v noci zo 17. na 18. júl. Generáli povstania menovite Mola, Goded alebo de Llano čakali pri rádiu. Cez rádio sa totižto malo vysielať heslo o úspešnom dobití Maroka, ktorým sa mala začať druhá fáza plánu a teda ovládnutie samotnej domoviny. Heslo prišlo a znelo: “Nad celým Španielskom je nebo bez mrakov.“
I generáli nelenili a na každom povstaleckom divíznom veliteľstve sa začalo konať. V každom veľkom meste sa povstalci dostali do svojich ešte nedávno tajných skladov a brali si zbrane. Väčšina z nich bola údajne skrytá v drevených krabiciach z Nemecka a mali na sebe nápis „Nové zemiaky“. Aké poetické.
Reakcia madridskej vlády bola nemastná neslaná. Predseda Quiroga vydal ráno oficiálne komuniké, že vláda kontroluje situáciu a je treba jej dôverovať. Nie všetci členovia vlády či Cortesu však boli takýto slabosi ale muži činu. Napríklad nimi boli republikáni Martinéz Barrion alebo Sanchéz Román, ktorí požadovali aby sa vláde verný luď mohol vyzbrojiť z vládnych skladov. Ich prosby však Quiroga nevypočul. Stále veril, že situáciu zachráni aj bez zbraní a zbytočného krviprelievania.
Večer 18. júla však bolo všetko inak.
Keď Quiroga dostal na stôl zoznam miest, s ktorými nemá spojenie, zoznam generálov, ktorí stoja na čele povstania, informácie o vraždách vládnych stúpencov Madridu a o povstaní v Seville, pochopil, že je koniec.
Vydal zatykače na 4 generálov povstania (Franco, de Llana, Cabanellas, de Lara) a odišiel za prezidentom Azanom a podal demisiu predsedu vlády.
Na jeho miesto nastúpil predseda republikánskej strany Diego M. Barrio, ktorý však ešte v ten deň rezignoval, pretože vyšlo najavo jeho paktovania s povstalcami. Barrio sa pokúsil predísť povstaniu tak, že ponúkol kreslo ministra generálovi Molovi. Ten ho s nezáujmom odbil. Následne ho odbil aj generál Cabanellas. O tomto pokuse zradiť sa dozvedeli ľavicové masy ludí a vypukli demonštrácie. Barrio teda rezignoval z postu predsedu vlády a na jeho miesto nastúpil José Giral y Pereira. Ten vydal dôležité rozhodnutie, aby sa civilistom otvorili armádne sklady a vyzbrojili sa stúpenci vlády, na ktorých teraz ležala budúcnosť republikánskeho Španielska.
Koniec politikárčenia, poďme bojovať.
Nachádzame sa v Madride. Toto mesto malo 4 mestské kasárne a to delostrelecké, ženistov, pechotu a jazdectvo. Tieto jednotky mali byť úderné jednotky postupu na ovládnutie hlavného španielskeho mesta. Velil im generál Fanjul. Ten sa zišiel s veliteľmi týchto kasární aby naplánovali spoločný postup. Povstalci mali obsadiť dôležité body, telegrafné stanice, ministerstvo vojny, královský palác a hlavne zablokovať robotnícke mestské štvrte. Falangisti im mali pomôcť šíriť po meste strach tým, že z okien budov budú strielať na ulice, na ludí, na autá a najmä na nepriateľov.
Všetko bolo pripravené na 20. júla. Vojaci a dôstojníci z týchto posádok verní republike boli pozatváraní v sklepoch kasární a preto nikto nestál v ceste vojakom naplniť svoj plán.
Lenže.
19. júla sa začali okolo Fanjulovho štábu zhromažďovať ľudové milície verné republike. Strielali po vojakoch a nechceli ich pustiť do ulíc Madridu. Fanjul sa však neznepokojoval, bol si istý svojim budúcim úspechom. 20. júla teda presne podľa plánu začali delostrelecké útoky na armádne letiská v Madride a v meste sa ozývala strelba.
Vojaci opúšťajúci kasárne La Montana však narazili na rozhodný odpor milícií, ktoré nechceli pustiť povstalcov do mesta. Fanjula navyše znepokojili aj správy o tom, že letci stoja pevne za vládou v Madride a nejaké delostrelecké útoky ich nepresvedčia.
Generál navyše dostal správu od vlády v Madride, že v prípade že odmietne zložiť zbrane čaká ho najprísnejší trest. Fanjul to s vďakou odmietol a rozhodol sa pokračovať v boji. Jeho plán mal však významné trhliny. 6. peší pluk s ktorým počítal však na poslednú chvílku odmietol podporu povstania. 1. elitný peší pluk váhal. Tanky a lietadlá stáli za vládou.
Fanjul sa rozhodol postúpiť s tým čo mal do stredu Madridu a svojou rozhodnou akciou presvedčiť váhajúce jednotky, aby ho následne podporili v jeho ťažení.
Povstalci ani poriadne neopustili svoje posádky keď ich postup zastavili milície a následne bomby z lietadiel. V Madride sa naplno rozhorel boj o miestne kasárne. Vládne jednotky bojovali zoči voči povstalcom. Na stranu vlády sa postavili aj zajatí vojaci ktorí opustili svoje väzenie, chopili sa zbraní a vybavili si so svojimi nedávnymi kolegami účty.
Madridské posádky boli porazené, hrozba pádu hlavného mesta dočasne zažehnaná. Generál Fanjul sa vzdal, bol postavený pred vojnový súd a následne pred popravčiu čatu.
Omnoho rafinovanejšie postupovali povstalci v Barcelone. Generál Goded rozhodol, že akcia na dobitie Barcelony a následne celého Katalánska prebehne 19. júla. V meste panoval v noci z 18. na 19. júla klud. Na uliciach sa zhromažďoval ľud, z ampliónov hrala hymna a čerstvé správy z Maroka a Španielska. Centrum mesta bolo kludné, iba niektorí milicionári tu postávali so zbraňami v ruke a číhali na prípadné nepokoje.
Na okrajoch mesta v kasárniach však nebola situácia vôbec kludná. Zhromažďovali sa tu vojaci pripravený obsadiť mesto. Ráno sa zhromaždili a spoločne v prehliadkových rozostaveniach a pochodom postupovali do centra mesta. Spievali hymnu a mávali španielskymi vlajkami. Civilisti si mysleli, že to je prejav ich vernosti a mnohí sa k nim pridali a spoločne defilovali na námestie. Keď sa vojaci dostali na námestie tak spustili streľbu a okamžite začali plniť svoje rozkazy. Mali za úlohu obsadiť všetky dôležité body v meste, prístav, križovatky ciesť a vládne budovy. Goded mal v rukách 3 pešie, 3 delostrelecké, 2 jazdecké a 1 ženíjny pluk. Vládny činiteľ Luis Companys mal k obrane zatiaľ len 1800 členov Guardie de Asalto.
Jeho počiatočná zúfalosť však prerástla do radosti. Na vládnu stranu sa pridali početné jednotky študentov, bežných ludí ale aj niektorí príslušníci Guardie Civil. Navyše povstanie nepodporil plukovník Sandino, veliteľ barcelonskej leteckej posádky.
Goded bol počas dňa spokojný s postupom, jeho jednotky postupovali podľa plánu a nič nenasvedčovalo tomu, že Barcelona odolá.
Kupodivu, počas dňa začali do Godedovho štábu chodiť vystrašené správy a hlásenia. Ako prvé padlo jazdectvo, ktoré malo obsadiť univerzitu. Odtiaľto ich vyhnali rozzúrení študenti a rôzny vládni bojovníci. Častokrát len holými rukami alebo palicami a tyčami. Zbraní bolo málo. Povstalci boli v celodennom boji zahnaní až k štábu samotných povstalcov ku Capitanérii General. Goded bol nútený kapitulovať. Ku kapitulácii vyzval aj svojich vojakov a stúpencov. Generál Goded bol po zásluhe na druhý deň popravený.
Hoci sa v noci ešte na niekoľkých miestach v Barcelone bojovalo, katalánska metropola odolala prvotnému útoku. Barcelona ostala verná republikánskej vláde.
Ani tretie najväčšie španielske mesto neovládli povstalci. A teda Valenciu. Vojenský guvernér tohto mesta, generál Martinéz Monje stál pevne za vládou v Madride. Povstalci ho preto nezasvätili do svojich plánov. Valencíjsku posádku mal prevzať madridský generál Carrasco. Ten sa mohol spolahnúť na podporu 13. pešieho pluku a jazdeckých a ženníjnych jednotiek. 20. peší pluk vyčkával čo nastane.
Po predchádzajúcich skúsenostiach s vojakmi sa milície a ľud zhromaždil na mostoch, na uliciach, na prístupových cestách ku kasárniam a k vojenským skladom aby kontroloval situáciu. Generál Carrasco sa k svojim povstalcom blížil v civilnom šate a keď videl, že zhromaždené davy majú pod kontrolou väčšinu mesta, pochopil že nemá šancu. Povstalci premrhali svoju šancu na prekvapivý útok a boli obklúčení vo svojich kasárniach. Carrasco bol už v tom čase na úteku z Valencie.
Prvé dni povstania sa teda nepodarilo povstalcom rýchlo dobiť 3 najväčšie mestá.
Naposledy upravil private_joker dne 3/12/2012, 14:18, celkově upraveno 1 krát
  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 18/11/2012, 20:43  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ty píšeš rychlejc než to stíhám číst!
Ale aspoň se mám na co těšit, až přijdu zítra z práce. Wink


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 18/11/2012, 20:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

A zober si, že toto je 4. diel a to som iba na konci tretieho dňa povstania...aby som z toho nemal taký svoj Guadalcanal Mr. Green


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75367 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1543s ][ Queries: 19 (0.0133s) ][ Debug on ]