Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/3/2014, 21:00  Předmět:  Franz von Werra Odpovědět s citátemDolůNahoru

Franz von Werra

Velký útěk

Image


Franz von Werra byl slavný stíhací pilot Luftwaffe a mediální hvězda. Rád se předváděl a pózoval se svým plyšákem lvíčkem Simbou. Tím byl vděčným objektem pro titulní stranu řady časopisů v Německu. Tento ambiciózní hezoun, jako pilot Luftwaffe snil o velké slávě. Tento sen se mu splnil, avšak na trochu jiném poli než ve vzduchu.

Narodil se r.1914 v chudé aristokratické švýcarské rodině a posléze byl adoptován (údajně byl i se sestrou prodán za 30.000 franků) do německé rodiny. (Podle některých zdrojů však neměl na titul „baron“ nárok). Když se manželství jeho adoptivních rodičů zhroutilo, v r.1932 von Werra opustil rodinu a jako černý pasažér se plavil na nákladní lodi do Ameriky. Byl však objeven a cestu si musel odpracovat. Když se vrátil do Německa, pracoval jako pomocný policajt, potom příležitostně jako dělník. Vrátil se ke svému původnímu jménu. Kariéru by jinak neudělal, protože jeho adoptivní matka byla Židovka.


V r. 1936 vstoupil do elity - jako stíhací pilot do Luftwaffe. Nejčastěji létal pod velením Ericha von Selle. Na počátku války v bitvě o Francii se mu podařilo sestřelit 4 nepřátelská letadla. V bitvě o Británii sestřelil 4 nepřátelská letadla (plus 5 měl zničit na zemi – o těchto to však není jisté, protože tvrzení von Werra se nepodařilo podložit britskými záznamy – nejsou mu tedy započítány). 5.září 1940 byl von Werra sestřelen ve svém Bf 109. Musel nouzově přistát v hrabství Kent na poli. Byl zajat neozbrojeným kuchařem z nedaleké vojenské jednotky. Zpočátku byl držen v kasárnách v Maidstone, kde se pokusil o první útěk. Při práci na výkopech se von Werra pokusil přemoci svého strážného, avšak utéct se mu nepodařilo. Po 18 dnech výslechů byl von Werra převezen do zajateckého tábora v Grizedale Hall v hrabství Cumbria. Zde se 7.října pokusil o druhý útěk během dne při procházce mimo tábor. Sklouzl za kamennou zídku a utekl přes pole. 10. října ho stráže našli schovaného v kamenném domku na úschovu krmiva, ale zase utekl. Nakonec ho dopadli o dva dni později a von Werra byl odsouzen na 21 dní samovazby. Poté byl převezen do tábora v Swanwicku. Zde se von Werra zapojil mezi ti, co kopali únikový tunel. 20.prosince 1940 se von Werra a několik dalších dali tunelem na útěk. Ostatní byli brzo dopadeni. Von Werra si vzal sebou svou leteckou kombinézu a falešné doklady a předstíral, že je holandský pilot. Tvrdil, že byl sestřelen a snaží se dostat ke své jednotce a aby ho dovezli do nejbližší základny RAF. Uvěřili mu všichni, kteří s ním přišli do kontaktu, až se mu skoro opravdu podařilo odletět letadlem z hangáru na základně RAF v Hucknallu. Zatkli ho, když seděl v kokpitu a zkoušel ovládací prvky letadla. Poslali ho zpátky do tábora.

V lednu 1941 byl von Werra s dalšími spoluzajatci poslán do Kanady. Jeho skupina měla být převezena do tábora při jezeře Ontario a von Werra už plánoval další útěk. Tentokrát do USA, které v té době byly ještě neutrální. Ve vězeňském vlaku vypraveného z Montrealu čekal na příležitost. Ta se naskytla 21. ledna, kdy von Werra vyskočil spolu s několika dalšími z jedoucího vlaku. Ostatní chytili, ale von Werrovi se podařilo dostat se k řece Sv. Vavřince. Našel malou loďku a přepádloval po řece. Přešel potom do Ogdensburgu v USA, kde se obrátil na policii a posléze na německý konzulát. Všude vzbudil ohromný ohlas, psali o něm všechny noviny. Americký tisk byl nadšen příběhem jeho útěku. Zatímco probíhalo jednání mezi americkými a kanadskými úřady o jeho vydání, německý konzulát pomohl von Werrovi se dostat do Mexika. Von Werra přešel potom do Brazílie a odtud se mu letadlem podařilo dostat se do Španělska a Itálie. Do Německa se vrátil 18.dubna 1941 – jako jediný německý pilot, kterému se podařilo utéct ze zajetí. Von Werra se stal v Německu hrdinou.

Image


Göring ho přijal v Karin Halle a povýšil na kapitána. Hitler mu odevzdal Rytířský kříž, který mu byl v nepřítomnosti udělen 14.prosince 1940. 22.srpna 1941 se von Werra oženil. Potom se vrací k Luftwaffe a je poslán na ruskou frontu, kde si započítal 13 vítězných sestřelů. Později byl stáhnut do Nizozemska, kde 25.října 1941 jeho letadlo zmizelo při hlídkovém letu. Pravděpodobně mělo poruchu motoru a von Werrovi se havárie nepodařila přežít. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Von Werrovi bylo vyčítáno vychloubačství a chování playboye. Také je jisté, že bez pomoci spoluzajatců by se mu útěk nezdařil. Ale je potřeba uznat, že se mu podařil husarský kousek. A také na základě jeho upozornění, když se vrátil do Německa, se zlepšili podmínky pro spojenecké zajatce v Německu.

Zdroje:
http://spitfiresite.com/2010/09/battle-of-britain-1940-franz-von-werra.html
http://spitfiresite.com/2010/09/battle-of-britain-1940-franz-von-werra.html
http://www.ritterkreuztraeger-1939-45.de/Luftwaffe/W/Werra-Franz-von.htm
http://www.juliervonbadenthal.com/schwarze-baron.html?tx_wecstaffdirectory_pi1%5Bcurstaff%5D=4&cHash=cc8d8f637ae7fb7fb9265892a1349e28
wikipédie


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/3/2014, 21:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavý příběh,koukám že i Němci kopali tunely v Anglii tak jak spojenci ve Stalag Luft v Saganu.Trošku mi obličejem připomíná slavné německé eso Hanse Joachima Marseilleho.
Náhodou obrázek jeho mašiny nemáš?A je někde něco o jeho působení na východní frontě?Aspon u které jednotky v Rusku lítal?


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/3/2014, 21:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Díky. V Rusku lítal v JG 53.

Fotky bych sem dala i víc, ale nevzalo mi to. I tyhle se po čase asi ztratí.
Našla jsem ale z jinýho fóra
http://www.histomil.com/viewtopic.php?f=258&t=9376
o Werrovi článek, ale je to ke knížce o něm a filmu podle ní natočeném.

Co je ale zajímavé , jsou tam i autentický fotky (první dvě ne ani ta poslední). A je na nich Werra i v letadle a taky - všimni si, jak jeden chlápek (to nebude Werra) ukazuje na značky na Werrově letadle. Neuznali mu sice těch 5 letadel co jakože sejmul na zemi (asi si to vymyslel) ale značky si na letadlo dal. Mr. Green

A Marseille? Jo, podoba tam je.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 4/3/2014, 22:56  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Díky Stuko,trošku jsem zapátral a zde jenom doložím dva zajímavé obrázky.

Bf 109E-4, W.Nr. 1480, Oblt. Franz von Werra, Wierre-au-Bois, Francie, 2. září 1940
Tento Me 109 verze E se stal Werrovi osudný ráno 5. září 1940,kde byl v jeho kokpitu sestřelen nad hrabstvím Kent.
Von Werrův stroj je často zobrazován s bílým motorovým krytem. Důkladné studium fotografií a archivních podkladů však dokazuje, že na letounu nebyl. Bílou barvou byl ve skutečnosti novější, světlejší nátěr barvou RLM 65 – kryt zřejmě pocházel z jiného letounu Svislá ocasní plocha nese symboly von Werrových úspěchů – osm vzdušných vítězství a pět na zemi zničených letounů, na každé straně v trochu jiné podobě. Spodní kamuflážní barva je na náběžné hraně křídla vytažena na jeho horní plochu.Takže jak říká stuka,těch 5 vítězství si tam přimaloval.Ale ty letadla zničil na zemi a ještě je neměl potvrzené.

[img]Image[/img]


zde foto onoho sestřeleného éčka

[img]Image[/img]


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 4/3/2014, 23:29  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dík za doplnění.
Piloti Luftwaffe si mohli počítat i letadla zničená na zemi. V případě Werreho však není těch pět potvrzených z britské strany, takže jich má oficiálně na kontě 21. Sám si ale počítal 26. Za to ho myslím taky moc rádi neměli.

Dočetla jsem se, že se přesně neví, kdo ho nad Anglií sestřelil. Vedly se o tom spory.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 4/3/2014, 23:40  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pěkný příběh o jednom odvážném letci. Ten Rytířský kříž si rozhodně zasloužil!

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2014, 00:08  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Aha, tak tohle byl ten typoň, na jehož pokusy o útěk navázal v Grizedale Hall i Bowmanville sám Big Boss Kretschmer. Wink
Teď už v tom mám trošku jasnějc, díky!


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 5/3/2014, 15:07  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jsem ráda přátelé, že vám příběh Werru padl k duhu. Mr. Green

citace:
pokusy o útěk navázal v Grizedale Hall i Bowmanville sám Big Boss Kretschmer


O tom nic nevím, tedy aspoň teď si nevybavuji. Podej podrobnější hlášení Destroy - o co šlo. Kretschmer utíkal taky?


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/3/2014, 15:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kretschmer nezdrhal, on to jen organizoval. Bohužel pokus o útěk, který měl za cíl zničit v nedalekém Barrow-in-Furness ukořestěnou německou ponorku skončil smrtí (uprchlého poručíka zastřelila Home Guard). V Kanadě Kretschmer bohužel útěky koordinoval se svým velením, tudíž přes dopisy domů a šiframi v nich. Angličani však šifry poznali, rozluštili a hráli si... Jednoho uprchlíka chytli na břehu, když se snažil dostat na ponorku, jiného někde v Texasu a tak. Nakonec mu to Donitz zakázal a nařídil mu, aby místo útěků radši dával z dostupných kanadských a amerických novin jakési svodky, a tak Kretschmer pracoval jako zpravodajec. Angličani to ovšem zase četli a něco pouštěli, něco ne a něco upravovali jak se jim to hodilo.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

72160 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1635s ][ Queries: 19 (0.0170s) ][ Debug on ]