Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/8/2014, 12:47  Předmět:  Noc dlhých nožov Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je 30. júna 1934.V tento deň sa v nemeckom Bad Wiessee uskutočňuje stretnutie predákov SA z celého Nemecka, na ktorom sa mal zúčastniť aj Adolf Hitler. Zjazd zvolal sám Ernst Röhm, šéf SA.
V noci sa lady pohnú. Hitler je už niekoľko týždňov informovaný od svojich zvedov a z SD jednak o zdravotnom stave prezidenta Hindenburga a jednak o zozname smrti, na ktorom boli mená rôznych politkov, predákov a veliteľov SA. Bolo treba konať. Ak sa chcel Hitler stať pánom Nemecka, jediným a neohrozeným, teraz mal na to vhodnú príležitosť. Starý prezident Hindenburg zomieral a v ceste na vrchol stál Hitlerovi len jeden muž.
Už nebolo cesty späť. Začína tzv. Noc dlhých nožov.
Do Bad Wiessee neďaleko Mníchova odchádzajú muži z SS. Uprostred noci vyvlečú von nielen Röhma, ale aj ďalších predákov SA, ktorí majú ťažké prebudenie, po prehýrenej noci. Ich osobná stráž ani nestihne reagovať. SSmani všetkých odvážajú do Mníchova, do Hnedého domu a následne do mníchovskej väznice Stadelheim.
Popravou pozatýkaných predákov bol poverený Sepp Dietrich. Rozkaz na uskutočnenie popráv mu predal samotný Adolf Hitler. Rozkaz obsahoval mená vodcov SA, ktorí mali byť popravení za velezradu. Popravy prebiehali vo väznici Stadelheim. Proti rozsudku protestoval dr. Robert Koch, riaditeľ väznice. Ten poukazoval na to, že ešte nikdy v živote nevidel tak ledabylo napísaný rozsudok smrti nad skupinou ľudí.
Dietrich ho odbil tým, že to je rozkaz priamo od führera a o tom sa nemá diskutovať.
Podľa svedkov Sepp Dietrich pred každou várkou odsúdených zakričal: „Führer vás odsúdil k smrti. Heil Hitler!“ a nasledovala kanonáda od popravčej čaty.
Hans Frank neskôr dosvedčil, že od noci 30. júna až do ranných hodin nasledujúceho dňa priviezlo SS do Stadelheimu asi 200 vodcov SA, ktorých čakala poprava.
Najdôležitejší muž celej tejto masakry ešte stále čakal v cele. Ernst Röhm cez steny počul výstrely, ktoré značili, že ním vybudovaná a milovaná SA stráca postupne svojich veliteľov.
Ernstovi Röhmovi je dokonca na osobný Hitlerov príkaz ponúknutý čestný odchod, v podobe samovraždy. Na tento účel mu je do cely prinesená nabitá pištol, no ten to kategoricky odmieta s tým, že nech si ho Hitler príde zastreliť osobne.
Röhm si na svoju popravu bude musieť počkať až do nedele 1. júla 1934. Paradoxne sa dostal na rad až ako posledný. Stadelheim stíchol, zoznamy boli preškrtané a popravčie čaty rozpustené.
Za vodcom SA do cely 474 vtrhnú dvaja SSmani. Theodor Eicke a Michael Lippert. Eicke hodí Röhmovi na stôl pištol a opakuje ponuku, vziať si život dobrovoľne. Röhm, to odmieta.
Mlčky sa postavil tvárou k stene a chrbtom k dvom SSmanom. Eicke nariadi Lippertovi strielať. Padnú dva výstrely a je po všetkom. Tzv. Noc dlhých nožov definitívne skončila. Neobmedzila sa však len na vodcov SA. Obeťami sa po celom Nemecku stali aj mnohí politickí a iný nepriatelia Ríše. Najznámejšími obeťami kománd SS sa stali napríklad aj bývalý ríšsky kancelár a generál Kurt von Schleicher s manželkou, jeho spolupracovník generál Kurt von Bredow, Gustav von Kahr, ktorý sa pred desaťročím v pozícii generálneho komisára postavil proti mníchovskému Pivnému puču. Obeťou sa stal aj Gregor Strasser, samotný spoluzakladateľ NSDAP, ktorý mal v roku 1932 ostrú ideologickú hádku s Hitlerom v dôsledku ktorej sa s ním rozišiel. Ďalšími z rady popravených boli katolícky a sociálnodemokratickí politici Herbert von Bose, Edgar Jung a Erich Klausener. Do spárov Gestapa a SS sa dostal aj samotný vicekancelár Franz von Papen, ktorého však na Hitlerov príkaz o pár dní prepustili. Toho vraj zatkli za jeho kritiku režimu a NSDAP. Po jeho zatknutí a následnom prepustení však jeho kritika prestala.
V celom Nemecku mala polícia plné ruky práce. Po takomto hromadnom vraždení a popravovaní sú telá nachádzané v príkopách pozdĺž ciest, v lesoch či v parkoch. Policajní komisári však onedlho zistia, kto je na pozadí celej tejto akcie a vyšetrovania sú odložené.
Páchateľ neznámy, bodka. Na Göringov príkaz sa navyše dokumenty o vyšetrovaní majú zničiť.
Dokonca ani presný počet obetí nie je známy. Pruský minister vnútra dr. Hans Globke nariadi Gestapu, aby falšovalo údaje o mieste úmrtí zavraždených v matrikách. Registrovanie úmrtí v rôznych miestach totižto zabraňuje zistiť presný počet obetí Noci dlhých nožov. Dodnes preto nie je známy presný počet obetí, oficiálne sa udáva počet zastrelených na 77. Odhaduje sa však, že popravených môže byť až niekoľko stoviek ludí. Navyše Goebbels sa osobne postaral o to, aby sa verejnosť nedozvedela zoznam popravených z novín. Verejnosť sa dozvedela len o tom (z Hitlerovho prejavu), že Röhm a Schleicher sa snažili zosadiť vládu a preto boli na Hitlerov príkaz popravení. Dokonca obvinil Schleichera, že pracoval na zosadení nemeckej vlády v mene Francúzska a jeho peňazí, čo však nebola pravda.
Poďme však pekne na začiatok tohto celého vraždenia a popravovania. Čo bolo dôvodom na odstránenie celej špičky SA?
Zrejme za to môže rozkol medzi Röhmom, armádou a Hitlerom.
Rozkol medzi armádou a SA začal v momente, kedy sa E. Röhm (ktorý razil teóriu, že jednotky SA budú tvoriť jadro novej nemeckej armády) snažil získať post ministra obrany v Nemecku. Na tom mieste však bol generál Werner von Blomberg, vojak s pruskou výchovou, ktorý predstavoval akési spojenie medzi NSDAP a armádou. Hoci sám nacistom nebol, bol označovaný ako Hitlerov poskok. Navyše Blomberg hlboko opovrhoval jednotkami SA.
Navyše, jeden z veliteľom SA, Max Heydebreck otvorene hlásal, že je treba vymeniť starých dôstojníkov v armáde za nové kádre. Podla jeho slov vraj po smrti starého prezidenta Hindenburga SA pôjde do boja proti armáde.
SA bola v roku 1934 polovojenskou jednotkou čítajúcou od 2 do 3 miliónov mužov. Nezanedbateľná sila, ktorá bola súčasťou NSDAP a pomohla Hitlerovi k moci.
Hitler sa zrejme obával tejto masy násilníkov, ktorá ho teoreticky mohla zvrhnúť, prípadne mu odoprieť poslušnosť.
Ako som už spomenul, na čele SA bol charizmatický a energický Ernst Röhm. Blízky a dlhoročný priateľ Hitlera, ktorý však v poslednej dobe začal dávať najavo svoju nespokojnosť s tým, akým smerom sa nacistická „revolúcia“ uberala. V jednom zo svojich prejavov Röhm okrem iného kritizoval spôsob, akým Hitler jedná s tými, čo mu pomohli do funkcie ríšskeho kancelára. Vraj bolo treba začať novú revolúciu, kým elán z tej predchádzajúcej ešte trvá. Inak pôjde celá SA k čertu.
Röhm zrejme poukazoval na fakt, že Hitler a jeho blízky razili teóriu, že ich nacistická revolúcia skončila víťazstvom. Je treba dobudovať režim oddanej štátnej moci, spolupracovať s podnikateľmi a finančníkmi. Rozkol medzi Hitlerom a Röhmom spočíval v odlišných názoroch na armádu, ktorá mala byť profesionálna a ktorú chcel Hitler hlavne dobudovať a znovu vyzbrojiť.
V novom Nemecku nemal byť priestor pre ďalšiu vlnu násilia. Hitler chcel Nemecko spravovať a nie podporovať nejakú ďalšiu revolúciu, ktorú mali viesť nadšení, no ťažko kontrolovateľní muži z SA.
To bol zrejme ten hlavný kameň úrazu. Röhm sa s tým nechcel zmieriť. Veril, že SA je osudom Nemecka.
Okrem armády a Hitlera mali negatívny vzťah k Röhmovi aj Hitlerovi najbližší a to Himmler, Göging, Hess či Goebbels. S obavami sledovali rast Röhmovej moci, popularity a nezávislosti.
Najväčšími aktivistami boli nepochybne Himmler spolu s Heydrichom. Tí sledovali Röhmovo počínanie s obavami. Sami postupne prebudovávali SS bodyguardov na nezávislé elitné jednotky. Navyše, ich loajalitu si mohol Hitler overiť už teraz, keby sa rozhodol odstrániť Röhma a jeho najbližších spolupracovníkov. I nelenili Himmler s Heydrichom a začali zostavovať zoznam nepohodlných osôb určených na likvidáciu. Jediné, čo bolo treba bol Hitlerov súhlas. A aj preto sa Hitlerovi do uší dostávajú informácie o Röhmovej homosexualite, o jeho výrokoch proti nemu, prípadne o jeho kontaktoch s bývalým kancelárom Schleicherom či dokonca nenávideným exnacistom Gregorom Strasserom.
Situácia okolo Röhma sa dostala tak ďaleko, že samotný prezident Hindenburg varoval Hitlera pred tým, že ak nevyrieši situáciu okolo SA, bude nútený vyhlásiť stanné právo.
Hitler dal svojmu priateľovi ešte poslednú šancu, než sa rozhodol konať. Stretol sa s ním a celých 5 hodín debatovali a dohadovali sa na budúcnosti. Hitler žiadal Röhma aby neprovokoval armádu, ten však jeho žiadosť nebral vážne. Ubezpečoval Hitlera, že jeho muži sú ochotní za svojho führera Hitlera položiť život a že sa nemá báť reichswehru.
Napokon všetko dopadlo inak. SS podstričla Hitlerovi falošné dôkazy o plánovanom Röhmovom puči a generál von Fritsch vyhlásil najvyššu pohotovosť Reichswehru tesne pred 30. júnom. Hitler schválil plán na odstránenie najvyšších špičiek SA a akcia začala.
Noc dlhých nožov znamenala pokles významu a sily jednotiek SA. Za 4 roky klesol počet ich mužov o viac než polovicu na 1 200 000 členov. Do čela dosadil Hitler Victora Lutzeho, ktorý však bol iba tieňom pravého vodcu SA, ktorým bol Röhm.
Na ich miesto nastúpili jednotky SS, verné svojmu Führerovi. Okrem toho v Nemecku sa upevnila moc armády, vďaka čomu mohol Hitler neskôr uskutočniť svoje plány na ovládnutie sveta.

Image
Ernst Röhm
Image
Kúsok novinárskej satiry
Image
Jednotky SA
Image
Titulok novín Volkischer Beobachter hlásajúci potlačenie tzv. "Druhej revolúcie" pod vedením E. Röhma


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 7/8/2014, 09:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je šokující, co všechno bylo v Německu pouhý rok po převzetí moci Hitlerem možné. Zastrašování a napadání politických odpůrců je jedna věc, ale jejich hromadné popravy bez soudu jenom na základě nějakého vágního Hitlerova rozkazu, to už je politický teror. Musela to být hrozná doba!

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 7/8/2014, 13:34  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ono se to dá ale i do určité míry pochopit. Já si myslím, že hlavní příčina Noci dlouhých nožů byla tato:
Hitler uchopil moc, ale ještě zdaleka neměl vyhráno. Armáda mu zatím nepřísahala věrnost. To byl velmi nepříjemný zádrhel. Hitler pociťoval asi také určité možné pohrdání ze strany nejvyšších velitelů armády, jakoby jenom „kaprál“ měl žádat přísahu. Jak vyjít z této prekérní situace? Vždyť bez armády, je každý vůdce jenom panák. Naskytla se ovšem příležitost, která vše vyřešila a ve které musel být někdo obětován. Nebylo to v historii poprvé ani naposledy.
Röhm nic proti Hitlerovi neplánoval, takže nějaké spiknutí z jeho strany zatím nehrozilo a všechny ty řečičky, že byl hrozbou a že šlo o velezradu a bla, bla, bla – jenom účelově světily prostředky a byly určeny pro veřejnost. Röhm si ale nadělal spoustu nepřátel u nejbližších Hitlera jako byl Himmler, Goring a Goebbels. Ti se samozřejmě cítili ohroženi mocí, kterou Röhm měl a tak přidaly polínko. Ono ale i nejvyšší vedení armády vidělo v SA hrozbu na jejich pravomoc. SA byla početnější než armáda a Röhm otevřeně hovořil o tom, že absorbuje armádu do složek SA. Hitler tedy z každé strany slyšel, že Röhm je hrozbou a uzavřel s armádou dohodu. Pokud bude Röhm odstraněn, tak SA přejde pod vedení armády a ta složí Hitlerovi přísahu. Druhá strana souhlasila a osud Röhma byl jasný. Byl obětován, ale to by na místě Hitlera udělal asi každý, vždyť získal přísahu armády - a to nebylo zanedbatelné. Krom toho byla odstraněna i hrozba nějaké konkurence SS, která po čistce získala obrovskou moc a které Hitler stopro věřil.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 7/8/2014, 19:41  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jenomže při noci dlouhých nožů zdaleka nešlo jenom o Röhma a jeho SA. Hitler jí využil i k likvidaci politických odpůrců a k tomu mu armáda určitě souhlas nedala. To provedl sám od sebe a prošlo mu to prakticky bez následků.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 7/8/2014, 21:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No, političtí odpůrci byli prakticky v Třetí říši likvidováni do konce války, takže se není čemu divit. Röhm a jeho SA to byl jenom začátek, kdy se Noc dlouhých nožů využila na likvidaci i jiných - než jen členů SA. A že to Hitlerovi prošlo? Nebyl nikdo, kdo by se mu mohl postavit. Na tom přece stojí a padá totalitní systém.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/8/2014, 22:47  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

A ako bonus bol v Nemecku vládou prijatý zákon o Dodatočnom legalizovaní hromadného zločinu, ktorý bol zverejnený v ríšskej zbierke zákonov.

"Opatrenia uskutočnené k likvidácii velezrádnych a zemezrádnych útokov dňa 30. júna, 1. a 2. júla 1934 sú núdzovou obranou štátu v plnej zhode s ríšskym právom."

Takže súdruhovia z NSDAP neporušili žiadny zákon, nejednalo sa o žiadne vraždy.


  
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 8/8/2014, 13:37  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Stejně jako za stalinizmu atd. - za ochranu státu a v boji proti zrádcům - schováš všechno.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
QVAK
Gefreiter


Věk: 68
Založen: 17. 09. 2011
Příspěvky: 19
Bydliště: Tererova 1551 Praha 11
354.72 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 12/8/2014, 21:44  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Četl jsem, že likvidace moci SA byla podmínkou armády pro své podřízení se novému režimu. Armáda se po zkušenostech z lokálních občanských ozbrojených vzpour v Německu velmi obávala všech "milicí". Nezapomínejme, že armáda měla stav pouze 100 000 mužů a v Německu žilo několik mil. vojensky vycvičených mužů s frontovými zkušenostmi kteří se byli schopni zorganizovat až do úrovně praporu. Proto možná i ta likvidace celého velitelského pavouku SA a nastolení tvrdého policejního režimu státu včetně předchozí likvidace "pavouku" druhé strany politického spektra (požár Reichstagu).


Střelec Pohlaví:Muž Kočka OfflineOsobní galerie uživatele QVAKZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávuSkype
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 23/9/2015, 14:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nedávno som sa stretol s názorom, že bez Reichswehru nebola Noc dlhých možov po technickej stránke možná. Práve armáda vyzbrojila dovtedy pomerne neznámu a nevýznamnú SS, aby pochytala a postrielala vedenie SA. Vojaci SS boli pred akciou ubytovaní v kasárniach reichswehru. Osobne mi to vyznieva logicky - Röhm sa nechával často počuť, že jeho SA nahradí armádu, ktorá je Nemecku len ako pamiatka dávnej historie cisárstva a podobne. To starí dôstojníci na čele s dožívajúcim Hindenburgom nechceli počuť a preto Blomberg a spol podľa môjho názoru zatlačili na Hitlera, navzájom si možno slúbili vernosť a ústupky aby sa zbavili hlasného Röhma raz a navždy.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75396 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 1.2086s ][ Queries: 19 (0.8404s) ][ Debug on ]