Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/5/2016, 20:36  Předmět:  Minnesotský hladovějící experiment Odpovědět s citátemDolůNahoru

36 vyzáblých mužů

aneb

Minnesotský hladovějící experiment

Image

Pokusy na lidech jsou neodmyslitelně spjaty s nacismem a dr. Josef Mengele patří mezi nejznámější válečné zločince. Proto mnohé čtenáře překvapí, že i v USA proběhl během druhé světové války experiment, jehož výsledkem byli podvyživení lidé nápadně připomínající zbědované vězně z koncentračních táborů, byť jeho cílem nebylo týrání účastníků, ale naopak snaha pomoci hladovějícím v Evropě a na Dálném východě. V té době už Spojenci věděli jakým nelidským podmínkám jsou vystaveni vězni v koncentračních táborech a váleční zajatci (rudoarmějci v Německu a ostatní v držení Japonců), přičemž fotografie zničených sovětských měst nenechávaly nikoho na pochybách, jakému utrpení čelí civilisté v SSSR.

Očekávalo se, že osvobozenou Evropou (o Asii nemluvě) se po válce budou protloukat miliony vyhladovělých uprchlíků, o něž se bude muset postarat okupační správa. Varováním byla tzv. „tuřínová zima“, kdy v Německu sužovaném dohodovou blokádou zemřelo v zimních měsících 1916-17 možná až 700 000 osob na následky podvýživy a chladu. Aby se předešlo opakování této tragedie, dostala laboratoř fyziologické hygieny na Minnesotské univerzitě zadání provést studii, jež by po dobu jednoho roku zkoumala následky dlouhodobého hladovění na lidský organismus a psychiku. Samozřejmě se nejednalo o čistý altruismus a svoji roli sehrál i politický kalkul, že pomoc hladovějícím získá USA sympatie veřejnosti v osvobozených zemích.

Image
Ancel Keys

Iniciátorem tzv. Minnesotského hladovějícího experimentu byl odborník na výživu dr. Ancel Benjamin Keys, ale podílel se na něm např. i československý emigrant Josef Brožek. Účastníci této z dnešního pohledu amorální studie se vesměs rekrutovali z lidí, kteří z morálních či náboženských důvodů odmítali sloužit se zbraní v ruce, ale z v zájmu humanity byli ochotni podstoupit test, jenž měl pomoci trpícím na druhém břehu Atlantiku. K tomu bylo zapotřebí, aby u „pokusných subjektů“ došlo ke snížení tělesné hmotnosti o 25 %! Počátkem r. 1944 začali Keysovi lidé rozesílat po Spojených státech propagační materiály, na jejichž titulní straně byly malé děti s prázdnými talíři a patetickým heslem, jenž mělo zapůsobit na kandidáty se správnými fyzickými i mentálními předpoklady, a přimět je k účasti na plánovaném testu.

Třebaže za účast v Minnesotském experimentu nevypláceli žádnou mzdu a zájemci byli varováni před možnými zdravotními riziky, přihlásily se stovky kandidátů, z nichž vybrali 36 mužů (vesměs bělochů) ve věku mezi 22 a 33 lety, přičemž se většinou jednalo o členy přísných náboženských komunit jako mennonité či kvakeři. Dobrovolníci odcestovali do Minnesoty a od listopadu 1944 do prosince 1945 žili na stadionu v areálu tamější university. Na začátku pokusu prošli 3měsíční kůrou, jejímž cílem bylo upravit jejich tělesnou váhu k tabulkovému ideálu, a absolvovali sérií vyšetření, při nichž jim změřili kupř. velikost srdce, množství tuku, ostrost zraku a sluchu či kvalitu spermií, a teprve poté přešel experiment do fáze hubnutí trvající šest měsíců.

Image
Obálka náborové brožury pro kandidáty na účast v Minnesotském experimentu

Od 12. února 1945 sice dostávali jídlo dvakrát denně, ale dávky byly vypočítané pro každého účastníka, přičemž jejich nutriční hodnota odpovídala necelým 1600 kaloriím na hlavu. Strava byla vybrána takovým způsobem, aby organismu zajistila dostatek minerálů a vitamínů, ale nesměla obsahovat maso, neboť se předpokládalo, že jeho konzumace představuje luxus, jenž si propuštění vězni a utečenci bez střechy nad hlavou nemohou dovolit. Proto se jejich „menu“ (s výjimkou mléka) skládalo výhradně z potravin rostlinného původu a účastnící experimentu mívali na stole pochutiny jako tuřín, řepa, brambory, různé druhy ředkve, fazole, tmavý chléb a těstoviny, o nichž se naopak očekávalo, že budou k dispozici i ve válkou postižených oblastech. Příděly vody omezené nebyly a účastníci si mohli podle libosti dopřávat i kávu a žvýkačky.

Jelikož nacisté vnutili miliónům vězňů a nuceně odvedeným občanům porobených zemí heslo „Arbeit macht frei“, podstupovali účastníci Minnesotského experimentu - kromě hladovění - i tělesnou námahu, neboť přes den pracovali a každý týden museli ujít trasu měřící 22 mil (asi 35,4 km), takže není divu, že za těchto podmínek brzy připomínali oživlé kostlivce. S tím nevyhnutelně souvisel i očekávaný úbytek sil, otupělost, malátnost, podrážděnost a občasné mdloby, ale Keyse a jeho tým překvapily změny v chování účastníků experimentu. Ti přespávali na univerzitě, ale přes den se mohli volně pohybovat po městě, aby navazovali sociální kontakty se „svobodnými“ občany, ale polohladovění „správné Američany“ rychle proměnilo v asociály nejevící zájem o politiku, kulturu, ba ani o sex. Sam Legg (fotografie v záhlaví) např. tvrdil, že sice často chodil na americké veselohry, jenomže ztemnělý kinosál pro něj představoval úkryt před vnějším světem, a jejich komediální obsah nedokázal ocenit.

Image
Účastníci Minnesotského experimentu

Středobodem jejich světa se stalo jídlo. Mnozí o něm dokázali hodiny rozmlouvat a vzájemné předčítání oblíbených receptů nebralo konce. Konzumace potravy se stala nejdůležitější událostí každého dne; samozřejmostí bylo dlouhé přežvykovaní přídělů a účastníci studie si oblíbili dětský zvyk vylizování talířů. Objevily se snahy „vylepšit“ dávky přidáním vody, zahánět hlad kouřením, a někteří dokázali denně spotřebovat desítky balení žvýkaček, což jim bylo posléze zakázáno. Nejhůře se s průběhem experimentu vyrovnával F. Watkins, jehož trápily „kanibalské“ sny, a po ostré hádce s Keysem byl z experimentu vyloučen. Podobně dopadl i jeden další dobrovolník a Legg si při práci usekl sekerou tři prsty, přičemž nedokázal vysvětlit, zda k tomu došlo následkem poruchy soustředěnosti, či se jednalo o projev úmyslného sebepoškození.

Množily se pokusy (včetně krádeží) opatřit si tajně jídlo, tudíž Keys nechal zbývající dobrovolníky na vycházkách hlídat, a bylo zřejmé, že v reálných podmínkách by je hlad donutil k zoufalým činům. Během studie lékaři monitorovali jejich zdravotní stav, takže zjistili, že jakmile organismus přejde do režimu hladovění, dojde ve snaze snížit energetický výdej ke zpomalení metabolismu, doprovázeným zmenšením objemu srdce a snížení tepové a dechové frekvence. Kromě dramatického úbytku hmotnosti zaznamenali časté otoky končetin a zvýraznění očního bělma.

Image
Vyhublý účastník experimentu

29. července 1945 tuto část experimentu ukončili a účastníci přešli do fáze rehabilitace trvající 3 měsíce. Keys je rozdělil do čtyř skupin, jimž odstupňoval navýšení dávek jídla, takže nejšťastnější nyní dostávali porce obsahující dalších 1600 kalorií, kdežto ti kteří si vytáhli „černého Petra“ se museli spokojit s pouhými 400 kaloriemi navíc. K velkému překvapení se jejich tělesný ani duševní stav nelepšil, a muži dostávající nejmenší příděly nadále hubli, takže všem skupinám zvýšili potravinové dávky o dalších 800 kalorií, a teprve poté došlo ke kýženému obratu. To vedlo Keyse k závěru, že oběti hladomoru potřebují k zotavení denně dostávat minimálně 4000 kalorií.

Experiment oficiálně skončil 20. října 1945, ale tucet účastníků byl ochoten v Minnesotské univerzitě zůstat další dva měsíce, a pod dohledem Keyse a jeho týmu pokračovat v rehabilitaci, nyní už za neomezeného přísunu potravin. Výsledkem pochopitelně bylo hromadné obžerství, neboť v průměru zkonzumovali 5000 kalorií denně, ale často tuto hodnotu mnohonásobně překročili. Přesto někteří účastníci ani tehdy nenabyli původní tělesnou váhu, stále trpěli pocitem hladu a v jejich myslích hlodala iracionální obava, že se vše vrátí do starých kolejí a oni přejdou „z tlustých do tenkých“.

Image
Max Kampelman - účastník Minnesotského experimentu - na snímku z r. 2012

Minnesotský experiment prokázal nepříznivý vliv nedostatku potravin na lidský organismus a psychiku, což by měly mít na paměti osoby přistupující bez lékařské konzultace k drastické redukci hmotnosti, či se z jakýchkoliv důvodů chystající k zahájení tzv. protestní hladovky. Delší výrazné omezení příjmu potravin je riskantní a bolestivý proces, který nekončí zastavením hladovky, neboť někteří účastníci studie tvrdili, že nejnáročnější fází byla rehabilitace. Nicméně z dlouhodobého hlediska u nich k žádné tělesné újmě nedošlo, o čemž svědčí fakt, že ještě počátkem 21. století bylo naživu 19 z původních 36 účastníků. Ukázalo se, že i přes současné období relativního blahobytu, máme stejný metabolismus jako naší předkové v době kamenné, kdy se chtě nechtě museli vypořádat i s horšími podmínkami, než svým „obětem“ přichystal vedoucí Minnesotského experimentu.

Keys publikoval výsledky studie nazvané „The Biology of Human Starvation“ v r. 1950, takže jeho zjištění nemohla být využita podle původních záměrů, což naštěstí nemělo na situaci v poválečné Evropě výraznější vliv, neboť okupační správa a vlády osvobozených zemí situaci zvládly. Nashromážděné poznatky však dodnes využívají humanitární pracovníci, neboť ve světě v důsledku válek, přírodních katastrof či neúrody, stále dochází k velkým hladomorům, takže Keysova studie neupadla v zapomnění a přinesla relevantní výsledky.

Použité zdroje:
N. Phillbrick: V srdci moře. Vydalo nakladatelství Triton 2015.
http://www.madsciencemuseum.com/msm/pl/great_starvation_experiment
http://www.refinery29.com/minnesota-starvation-experiment
http://www.bbc.com/news/magazine-25782294
https://en.wikipedia.org/wiki/Minnesota_Starvation_Experiment

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 3/5/2016, 22:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Skvelý a poučný článok. Prekvapuje ma, že si títo dobrovolníci neodniesli trval poškodenia a poruchy, ak si teda odmyslím tú amputáciu prstov toho jedného nešťastníka Mr. Green


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 3/5/2016, 23:12  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je to zajímavé, ale po tělesné stránce se všichni dokázali postupně zotavit, ale s jejich psychikou to bylo horší a někteří se nikdy nezbavili obavy, že budou znovu vystaveni hladovění a dokonce začali údajně shromažďovat zásoby potravin. Vzpomínám si, že stejně se chovali někteří trosečníci, kteří museli po potopení jejich lodě přečkat dlouhodobé hladovění v záchranných člunech.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/5/2016, 19:10  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Konečně jsem našel čas, abych to pořádně přečetl a přijde mi to jako zajímavý téma. A protože se v té době ne zas tak neoprávněně věřilo, že řízená hladovka (dieta) může léčit některé interní nemoci, chci se zeptat, jestli se experimentu zúčastnily i lidé s chorobami ledvin, jater nebo žaludku a jestli jim to pomohlo.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/5/2016, 19:49  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavý článek.Já bych to teda nedal.Mimochodem kolik je vůbec normální přísun kalorií pro člověka.Vím,že to záleží na mnoha faktorech.Ale tak zhruba.
Jak jsem makal v rubání,měl jsem zhruba 88 kilo a to jsem teda pořádně jedl.Po úraze jsem měl do půl roku 0 10 kilo víc.Ted lítám kolem baráků se sekačkou,chodím po výletech,po horách,pořád s děckama v pohybu a shodil jsem max 3 kg na 95 kg.Ale stačí se trochu najíst nebo pogrilovat a vypít trochu piva a jsem zpět na 98 kilech.(a to nejsem žádný pivař,max 3 za týden),MĚŘÍM 184 cm.
Je pravda že ted žiju klidnější život,jelikož předtím v OKD to byl samý nepřetržitý provoz,víkend volný jednou za 3 měsíce,těžká práce v horku .Vypít 6 až 8 litrů vody za směnu byla normálka a někdy i víc.
A docela velký nápor na psychiku,zvlášt v posledních letech.
Takže co je lepší.Mít 88 kilo a být furt podrážděný,anebo skoro stovku a být v pohodě. Cool


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/5/2016, 20:15  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
A docela velký nápor na psychiku.


Jo, podle mě má psychika a straes na váhu velkej vliv. Když jsem měl před maturou "svatý týden", učil jsem se 10 - 12 hodin denně a rozhodně jsem na jídle nešetřil. Např. vzpomínám, že jsem měl v ruce skoro furt tabulku čokolády. Jenže jsem stejně shodil šest kilo - prakticky kilo denně. A když jsem odmaturoval, se stejným jídelníčkem (jen bez čokolády) jsem měl za dva dny svou váhu zpátky.


  
Martas2411
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 5/5/2016, 20:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Zajímavé je taky to,že vlastně jím ted normálně.Nepřejídám se,sladké občas,pivo lahváč občas na zahradě a do hospody jdu tak jednou za čtvrt roku.A přes těch 98 kilo nejdu.Bud zhubnu o ty 2-3 kila nebo přiberu zpět.Prostě organismus mi to vytáhl na těch 98 a dál to nejde.Možná kdybych předtím nedělal 18 let na dole.Tak tu váhu co mám ted ,bych měl daleko dřív.


  
jarl
Obergefreiter


Věk: 45
Založen: 29. 11. 2011
Příspěvky: 1005
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic
17715.18 Sigidolar

czechrepublic.gif
PříspěvekZaslal: 5/5/2016, 21:53  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroyman napsal:
Konečně jsem našel čas, abych to pořádně přečetl a přijde mi to jako zajímavý téma. A protože se v té době ne zas tak neoprávněně věřilo, že řízená hladovka (dieta) může léčit některé interní nemoci, chci se zeptat, jestli se experimentu zúčastnily i lidé s chorobami ledvin, jater nebo žaludku a jestli jim to pomohlo.


O tom, že by do experimentu zařadili i lidi trpící nějakými zažívacími chorobami nevím. Spíše bych tipoval, že brali jenom úplně zdravé kandidáty.

Martas2411 napsal:
Já bych to teda nedal.Mimochodem kolik je vůbec normální přísun kalorií pro člověka.Vím,že to záleží na mnoha faktorech.Ale tak zhruba.

Podle mě za našich blahobytných podmínek žádný normální přísun kalorií ani stanovit nelze. Keys v úvodní fázi experimentu, kdy měli získat ideální tabulkovou váhu, dával účastníkům 3200 kalorií a všichni museli pracovat a týdně ujít těch 22 mil jako v pozdější fázi experimentu.

A co se mých zkušeností s kolísáním váhy týče, věřím, že je velmi důležitý pohyb a s ním související spalování tuků. Já měřím zhruba 180 cm, a když jsem se jako dvacetiletý mladík vracel z vojny, vážil jsem 80 kg a asi během 10 let lenošení jsem to dotáhl na 93 kg, které jsem několik let držel. Potom jsem začal dojíždět do nové práce na kole (denně dohromady 20 km) a během půl roku jsem shodil 7 kg, ale jakmile jsem začal jezdit autobusem, velmi rychle jsem se vrátil na těch 93 kg.

_________________
Quod licet Iovi, non licet bovi.

Kozoroh Pohlaví:Muž Tygr OfflineOsobní galerie uživatele jarlZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
Stuka
UnteroffizierZaložen: 09. 08. 2012
Příspěvky: 791
Bydliště: lesy a hory
14046.52 Sigidolar

slovakia.gif
PříspěvekZaslal: 6/5/2016, 14:20  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Je to tak ako píše Jarl. Môžeme zjesť za deň aj celé prasa a krabicu zákuskov, ale musíme to zasa pohybom dať preč.
Ovšem individuálny metabolizmus je nepríjemný škriatok, ktorý s nami môže riadne zamávať. Niekto ho má rýchly, takže zje aj horu a stále je chudý. Niekto ho má pomalý alebo spomalený chorobou, či dedične- a taký chudák potom ak niečo zje, viac mu z toho ide na tuk, nech by robil neviem čo.
Dôležitý je aj vek. Deti a mladí - tí majú metabolizmus rýchlejší a vekom sa spomaľuje. Vekom aj ubúda z kostí a ubúda aj svalovej hmoty a pribúda tuk. S tým sa nič nedá robiť. Takže pokiaľ niekto v 40-tke a vyššie váži cca o 10 kíl viac než v mladosti, tak to je normálne a normálne aj vyzerá a netreba si tým lámať hlavu.

Ja, ako žena, by som vám o chudnutí mohla rozprávať celé hodiny Mr. Green
až by ste zaspali nudou. Ale pokiaľ máte pri sebe ženské pokolenie, tak ste si už toho veľa vypočuli.

Utešujem sa, že vždy lepšie vyzerá silnejší chlap alebo žena aj s pár kíl navyše, než vycivený chlap či žena chrastiaca kosťami. Buďme radi, že netrpíme hladom a to ozajstným hladom. My sa skôr musíme kontrolovať, aby sme sa neprežierali.


 Pohlaví:Žena  OfflineOsobní galerie uživatele StukaZobrazit informace o autoroviOdeslat soukromou zprávu
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/5/2016, 15:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas2411 napsal:
Zajímavé je taky to,že vlastně jím ted normálně.Nepřejídám se,sladké občas,pivo lahváč občas na zahradě a do hospody jdu tak jednou za čtvrt roku.A přes těch 98 kilo nejdu.Bud zhubnu o ty 2-3 kila nebo přiberu zpět.Prostě organismus mi to vytáhl na těch 98 a dál to nejde.Možná kdybych předtím nedělal 18 let na dole.Tak tu váhu co mám ted ,bych měl daleko dřív.


Podobne to majú moji kamaráti, ktorí sekli so športovaním. Keď boli hokejisti či futbalisti tak mali tehličky na bruchu a jak prestali športovať a začali pracovať či venovať sa škole - prásk, hneď mali z kociek na bruchu poriadnu vaňu. A to sa vraj každý z nich stravuje podobne ako počas tréningov. Pohyb asi robí svoje Mr. Green


  
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 6/5/2016, 15:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Inak, hovorí sa, že pre dospelú ženu je ideál 2000 kilokalórií denne. Pre muža to je okolo 2500 kilokalórií denne.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1982s ][ Queries: 19 (0.0376s) ][ Debug on ]