Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/11/2007, 11:41  Předmět:  Adolf Hitler – „Lebensraum“, diplomacia a výboje Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nemecku boli po 1. svetovej vojne odobraté všetky kolónie, Alsasko a Lotrinsko a východná časť, kde bol vytvorený takzvaný Poľský koridor k mesto Gdansk. To sa stalo slobodným mestom pod ochranou spoločnosti národov. Hlavne Poľský koridor, ako
„výmysel“ Spoločnosti národov bol krokom vedľa. Nemci pociťovali trpké sklamanie z obmedzení a z toho, že prišli takmer o tretinu územia. Krach ekonomiky bol neúnosný a keď dosiahol vrchol tak ste mohli v Nemecku zmeniť 1 dollar za 4,2 biliona nemeckých mariek.
V dôsledku chaosu veľa ľudí začalo byť stúpencami nacizmu a NASDP sa v 1929 stala najsilnejšou stranou v Nemecku. Keď sa v 1933 dostal k moci začal uplat?ovať politiku agresii a „Lebensraumu“, ktorej hlavným autorom bol Alfred Rosenberg. Aby sa nemecky národ mohol ďalej vyvíjať, musel pohltiť Poľsko a Ukrajinu, národy slabé, ktoré sa nedajú rovnať s nemeckou nadradenou rasou. Šlo v podstate o Hitlerove prvé kroky, aby sa stal pánom strednej a východnej Európy.
Nemecko potrebovalo k rozvoju suroviny a priemysel, preto hneď v 1936 využil Hitler Musolliniho a jeho agresii v Habeši, aby obsadil Porýnie. Potom sa zameral na Anšlus Rakúska, čo bola už dávna vízia. Nastalo ohromne budovanie armády. Začal podpisovať zmluvy o neútočení s národmi, ktoré mal v pláne dobyť.
K tomu, aby sa mohlo Nemecko ďalej rozpínať potreboval Hitler rozpad demokracie v Európe. Preto od 1936 posielal Francovi na pomoc jednotky a materiál aby porazil republikánov v Španielsku. Zmluvami sa snažil zblížiť s Talianskom. Vďaka tomu vznikla zmluva Os Berlín- Rím. Vo februári 1938 prebehol anšlus Rakúska, na ktorý Veľká Británia a Francúzsko nezareagovali. Vďaka tomu mohol Hitler pomocou kľučiek a etnických nárokov pokračovať vo svojej politike „Lebensraumu“. Uvedomoval si však, že ma stále malú armádu na začatie veľkého konfliktu a pri spojení armád Francúzska a Veľkej Británie by bol asi porazený. Jedinou jeho výhodou bolo, že tieto dva krajiny nechceli riskovať vojnový konflikt a preto viedli politiku ústupkov. Chamberlain bol v tomto majster.
Preto nič nestalo Hitlerovi v ceste, aby rozbil Československo a vysporiadal sa z Čechmi, ktorých považoval aj s Rosembergom za zberbu. 30. septembra prišla Mníchovská dohoda a odstúpenie Sudet. ČSR sa nepustilo do agresie z Nemeckom, pretože nedostalo podporu od Spojencov. Tak Nemci zhabali azda najlepšie vybavené bunkre v Sudetach(ak nerátam Maginotovu líniu). Všetko, čo ho to stalo, bol prísľub Chamberlainovi, že sa zdá ďalšej rozpínavosti.

A tak v marci 1939 prišlo obsadenie Kalpejdi(Memel) a Čiech. Vzniklo fašistické Slovensko, ktoré sa stalo prvým satelitom Nemecka. Hitler vďaka diplomacii dosiahol rozbitie
2 štátov a a získal späť skoro všetky územia stratene Versaillskou zmluvou.
Ďalšie územie bolo v Poľsku a hlavne Poľský koridor. Neskôr Francúzsko - odveký rival Nemecka.
Hitler spolu aj s Hessom nevideli v Británii nepriateľa. Podľa nacistickej filozofie neboli anglosaské a severské národy nepriateľmi árijskej rasy a bolo možné s nimi spolužitie v mieri za vymedzených sfér vplyvu a území (Preto vlastne v 1941 sa Rudolf Hess pokúsil o jednanie v Británii o mieri). Najväčších nepriateľov predstavovali Židia, Slovania a Rómovia a s nimi sa mal spraviť rýchli a tvrdý proces. Všetky slovanské národy boli podľa Hitlera slabé a jediní, ktorí za niečo „stali“ boli Rusi. „Stali“ v tom zmysle, že mali obrovské územia, veľkú armádu a prírodné zdroje, veľké lákadlo pre Hitlera. Politika komunizmu a národného socializmu sa navzájom vylučovali, no napriek tomu nadviazal Hitler kontakty so Sovietskym zväzom. Potreboval si zaistiť východnú hranicu pri budovaní „Lebensraumu“. Tvrdil, že Nemecko prehralo 1. svetovú vojnu kvôli tomu, že bojovalo na dvoch frontoch súčasne.

23. 8. preto vznikol Ribbentrop- Molotov pakt, v ktorom sa jasne definovali sféry vplyvu oboch krajín, neútočenie a vzájomná hospodárska pomoc.
30. 8. potom Nemci prepadli prezlečení za Poliakov poľský satelit a Hitler tak vykresal zámienku na získanie bývalých nemeckých území od Poľska. Poľsko dostalo ultimátum. Domnieval sa, že Británia a Francúzsko opäť nebudú zasahovať a Sovietsky zväz bol kúpený mierovou zmluvou.
Poľsko odmietlo nesplniteľné ultimátum a 1.9. 1939 mohutná nemecká armáda prekročila jeho hranice. S čim však Hitler nerátal bolo, že 3.9.1939 mu Spojenci vyhlásili vojnu. Hitler si uvedomoval, že na otvorený konflikt so Spojencami potrebuje ešte viacej času, jeho armáda nebola ešte 100 percentne pripravená na veľký konflikt, no čas bol zrazu preč. Vtrhol do 2. svetovej vojny.
Poľsko bolo prevalcovane za 20 dni a 30. septembra kapitulovalo. Briti vtedy tuto rýchlu porážku pripísali poľskej bojovej neschopnosti. Veď čo už zmôže kavaléria proti tankom. Nebrali do úvahy stratégiu Blitzkriegu, ktorý v 1937 vymyslel Guderian a ktorý skončil so stabilitou vo vojne. Preto vraj ak Nemecko zaútočí na Francúzsko, vojna sa zmení na statickú a Nemci neprejdú cez Manigonovu líniu.
Hitler a Jodl, vrchný veliteľ štábu OKW začali vymýšľať plán útoku na Francúzsko. Bol vyhotovený Fall Gelb, v ktorom sa malo na Francúzsko zaútočiť zo severu cez Benelux. S touto možnosťou počítali aj Spojenci a preto sa na to pripravili. Jediný problém bol belgické vyhlásenie neutrality.
V pravý čas ale prišiel von Manstein a úžas bol na svete – útok cez Ardeny, obkľúčenie vojsk v Belgicku a pád Francúzska za 30 dni. Svet bol v úžase.
Francúzi sa vysmievali s Poliakov a ich neschopnosti viest vojnu a pritom boli porazený za približne rovnakú dobu. 22.6. bolo po všetkom a to ešte na jar zorganizovali Nemci operáciu Weserbung. Jedinou väčšou chybou bolo azda zastavenie útoku pred Dunkerque.
Zatiaľ pokračovali nadväzovanie vzťahov so Sovietskym zväzom. Tie sa zlepšovali a Hitler potreboval ďalšieho silného spojenca v boji. Stalin však vždy mal veľké požiadavky. Navyše ruské fiasko vo Fínsku a medzičasom aj pohodlne dobytie Francúzska mu dali za to, že ma na to, aby v priebehu polroka zmietol Stalina a celý slovanský svet. Preto po stroskotaní rokovaní vydal Hitler koncom 1940 príkaz na vyhotovenie planú na dobytie ZSSR ako hlavného nepriateľa fašistickej ideológie.
Avšak hneď po dobytí západnej Európy pozlatali Nemci plán invázie na Britske ostrovy. Mal však jednu chybu. Nemci mali slabšie loďstvo ako Briti. Jedine na čo sa mohli spoliehať bolo letectvo. Bohužiaľ však bolo pod Göringom a bitka o Britániu sa skončila prehrou Nemcov.
Hitler sa teda upriamil na východ. Popodpisoval zmluvy a spojenectva so štátmi na Balkáne(Juhoslávia, Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko). Tieto štáty mali demonštrovať to, že nový poriadok Nemecka podporujú aj iné národy. Problém nastal iba v Juhoslávii a v Grécku, kde Taliansko preukázalo svoju bojovú neschopnosť a tak Jodl vypracoval plán dobytia Balkánu. Medzitým sa k mocnostiam OSY pridalo vďaka Hitlerovi a jeho diplomacii Fínsko a útok na Sovietsky zväz bol len otázkou času. Hitler sa stal pánom Európy. Jedine oblasti bez vplyvu Nemecka ostali Britske ostrovy a ZSSR.
Podľa niektorých informácii sa v tom istom čase pripravoval aj Stalin na útok na Nemecko a jeho plán útoku bol naplánovaný na začiatok júla. Nikdy sa to tak nepotvrdilo, no nasvedčoval tomu fakt, že Nemci v prvých d?och útoku na ZSSR zhabali veľké množstvo vojenského materiálu, ktorý bol hneď za hranicami. Avšak nezvratný fakt bol, že Stalin vždy do novodobytých území posielal väčšinu svojej armády. Možno tomu bolo tak aj v Poľsku.

Každopádne 3,000,000 nemeckých vojakov, 3,350 tankov a 2,000 lietadiel 22.6. 1941 zaútočilo na Sovietsky zväz. Súboj ideológii sa začal. Kým sa Sovieti stihli spamätať, Nemci už boli pri Leningrade a Smolensku a na juhu dobyli Kyjev a valili sa na Rostov a Charkov. Všetko nasvedčovalo tomu, že Rusko sa rozsype a Nemci sa dostanú až na Ural.
Vďaka chybným domnienkam Hitlera sa však tak nestalo. Hitler po prvýkrát vážnejšie chybil. Už na začiatku operácie chceli nemeckí generáli viest hlavný útok na Moskvu, Hitler to odmietal a Moskve pripísal význam až príliš neskoro.
V 1942 sa hlavným tercom stal Kaukaz. Z politického významu, ak by sa Hitlerovi podarilo doraziť až na Kaukaz, mal veľkú šancu, aby Turecko vstúpilo k silám OSY. Tým by si otvoril cestu na Blízky východ, ktorý bol na juhu jeho prioritou. Rommela v Afrike však zanedbával a bolo mu to osudným. V Rusku po neúspechoch v 1941 stratil moment prekvapenia a na fronte začala prevažovať kvantita nad kvalitou. Od Rostova musel ustúpiť a stratil veľkú armádu u Stalingradu.
Hitler sa k invázii do Sýrie nedostal. Vojnu v Afrike prehral a z Ruska ho míľovými krokmi vytláčala červená armáda
. Ktovie aký ťah by nasledoval ak by sa dostal cez Moskvu na Ural, ak by sa Turecko pridalo k štátom OSY a ak by sa ťaženie v Afrike neskončilo prehrou. Nemci však už celili iba útokom z každej strany, ktorým neboli schopní dlho odolávať. Zorganizovali ešte niekoľko protiofenzív, ale žiadna nemala veľký význam. Po 1943 bolo jasne, že príde pád Tretej ríše - 8.5. 1945.

Image

Image


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75366 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1467s ][ Queries: 19 (0.0123s) ][ Debug on ]