Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 27/11/2007, 11:52  Předmět:  Adolf Hitler – „Potrebujeme ropu!“ Odpovědět s citátemDolůNahoru

Pre moderný spôsob vedenia vojny prostredníctvom obrnenej techniky bolo veľmi dôležité mať dostať surovín a materiálu, ktorý by bol dodávaný jednotkám po zásobovacích trasách. V 2. svetovej vojne najväčším problémom, ktoré zbrzďovalo pohyb jednotiek bolo pravé zásobovanie a logistika. Obrnene jednotky a tanky záviseli hlavne na benzíne a nafte.
Nemecko malo vynikajúcu zásob?u surovín(Porýnie a Porurie, Horne Sliezsko uhlie), no pravé zmie?ovaná ropa mu chýbala. Všetky kolónie mu boli po roku 1918 odobraté a bol mu zrušený podiel v Turkisch Petroleum Co. Iba nepatrne množstvo ropy ťažilo Nemecko pri hraniciach z Rakúskom.
Hlavnými producentmi ropy v roku 1939 boli USA (162 mil. t.), ZSSR (33 mil. t.), Venezuela (28 mil. t.), Irán (10 mil. t.), Rumunsko (6,5 mil. t.), Mexiko (5,5 mil. t.) a Irak (4,5 mil. t.). Okrem ZSSR a Rumunska boli všetky ložiska ropy pod kontrolou USA alebo Veľkej Británie, ak nepočítame malé náleziska ropy v už spomínanom Rakúsku a ďalej v Maďarsku a v Poľsku.

Avšak Hitler mal vynikajúcich vedcov v oblasti chémie pracujúcich väčšinou pre IG Farbenindustrie. Nemci sa vďaka tomu stali nezávislí na dovoze lepku a syntetického kaučuku.
Potrebne zásoby ropy si Nemecko opatrilo dovozom, pričom najväčší dodávateľ boli Spojene štáty americké. Vďaka tomu mali Nemci v roku 1939 v prípade vojnového konfliktu zásoby ropy na jeden rok! Podpisom Ribentropp-Molotovho paktu si zabezpečili tiež menšie dodavky ropy od Sovietov. Okrem toho vybudovala IG Farbenindustrie po celom Nemecku 25 továrni na pohonne hmoty hydrogenáciou uhlia. Nacisti tak dokázali sami vyprodukovať ročne 4,5 mil. t. syntetického benzínu (všetky továrne boli do konca roku 1944 vybombardovane).
Keď sa v 1941 k mocnostiam OSY pridalo Rumunsko Hitler konečne dostal stali zdroj ropy z ropných polí pri Plojesti. Pred napadnutím ZSSR Stalin odmietol spoločnú ťažbu ropy na Kaukaze. Po útoku na Sovietsky zväz mala Heeresgruppe Sud pod vedením von Rundstedta za úlohu obsadiť Ukrajinu (obilie a uhlie) a malo pokračovať na Kaukaz a získať ďalšiu ropu. Tam sa mali spojiť s Rommelom, ktorý sa tam mal prepracovať s Afriky a obsadiť ropné polia v Iraku, ktoré boli hlavným dodávateľ pre britský RAF.
Po krachu pred Moskvou bola cela ofenzíva v lete 1942 podmienená tomuto účelu. Krachlo aj to a v roku 1943 pri bitke o Kursk začali Nemci pociťovať nedostatok ropy. V tých istých mesiacoch totiž Američania začali intenzívne nálety na ropné polia v Rumunsku a Maďarsku a na továrne na výrobu syntetického benzínu.
Od roku 1944 začali Nemci používať drevoplyn a kopu vozidiel a lietadiel jazdilo na horší benzín čo sa odrážalo na používaní a výkonnosti. Všetci dobre vieme kam dospela v zime 1944-45 ofenzíva v Ardénach a že niektorým tankovým divíziám jednoducho došiel benzín. Tak zle už na tom bola Tretia ríša.

Postupne ako začalo Nemecko strácať pôdu pod nohami začalo prichádzať aj o svoje veľmi vzácne zásoby ropy. Nemecky priemysel už nefungoval na plne obrátky a to že Nemci nemali dosť zásob a hlavne ropy taktiež prispelo k ich porážke v 2. svetovej vojne.

Image
Ploješť

Image
IG Farben


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75366 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1558s ][ Queries: 19 (0.0123s) ][ Debug on ]