Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 28/11/2007, 09:04  Předmět:  Deutsche Antarktische Expedition a jej dôsledky Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nemecká antarktická expedícia trvala od 17. decembra 1938 do februára 1939. Expedícia bola tvorená loďou Schwabenland vybavenou katapultom pre štart lietadiel, výkonnými vysielačkami a dvoma prieskumnými lietadlami typu Dornier Do JII. Veliteľom celej operácie bol Alfred Ritscher (1879-1963) a podľa oficiálnej verzie mal za úlohu nájsť miesto pre tajnú základ?u Nemcom v Antarktíde na lov veľrýb. Od nej si Hitler sľuboval prísun čistého glycerínu na výrobu bômb, čo sa mne osobne zdá trosku nepravdepodobne.

Nemci začali prelietavať nad Zemou Kráľovnej Maud. Na to Nórsko 14. januára 1939 vyslovilo svoje nároky na tuto zem (Maud bola nórska kráľovná, ktorá zomrela v roku 1938). Po niekoľkých preletoch nad okrajovými časťami Nemci pochopili prečo sa Nóri tak snažia o tuto územie. 20. januára Nemci v tejto oblasti udajne našli oblasti bez ladu a snehu. Ihneď začali zhadzovať zástavy so svastikami ako znak nemeckej zvrchovanosti nad týmto územím. Zem ihneď dostala názov Neuschwabenland. Alfred Ritscher obdržal 1,500 fotografii Neuschwabenlandu, ktoré pokrývali oblasť 250,000 km2.

Nórsko statočne protestovalo proti nemeckému nároku a premenovaniu Zeme kráľovnej Maud na Neuschwabenland, ale vďaka prípravám Európy na vojnu a pozornosti sveta uprené na Poľsko sa na Antarktídu zabudlo.
Potom prišla vojna a aj napriek tomu, že Nóri vyhlásili neutralitu boli prepadnutí Nemeckom 9. apríla 1940. Nórska exilová vláda sa usídlila v Londýne a ostala tam dokonca vojny. Podarilo sa jej s Nórska dostať aj najtajnejšie dokumenty. To Hitlera veľmi nahnevalo a dával to za vinu Vidkunovi Quislingovi, nacistovi operujúcemu v Nórsku.

Okupácia Nórska nacistickým Nemeckom mala pre Ríšu nesmierny úžitok. Boli tu tisíce chránených fjordov pre nemecké ponorky a bola tu možnosť, aby nacisti vyvíjali tlak na neutrálne Švédsko. Tretia ríša mala hranice bližšie k Arktíde, čo umož?ovalo cvičiť vojakov v polárnych podmienkach, obzvlášť po získaní Špicberk, k radosti Himmlera a jeho Ahnenerbe.
Najlepšie zo všetkého bolo to, že Nórsko bolo na dostrel od všetkých nepriateľov Nemecka. Nórsko a jeho prístavy urobili zo Severného mora a Severného Atlantiku oveľa výnosnejšiu oblasť a samozrejme, v Nórsku sa nachádzala jediná továre? na výrobu tvrdej vody pre Nacistov. Tieto výhody, spolu s primárnymi dôvodmi, robili z Nórska vysoko cenenú korisť.
Nemecko malo Nórsko v držaní až do konca vojny a po obsadení Nórska Spojencami tu boli nájdené najnovšie Nemecké vynálezy (obrie bombardéri Heinkel – lietadla s doletom 7.000 kilometrov – podľa správy Spojencov a niekoľko nemeckých ponoriek vrátane nového typu XXI.)

„Stojíme zde v Nórsku neporažení, silní jako dřív. Žádný nepřítel se neodvážil na nás zaútočit. A přesto i my se máme podřídit diktátu našeho nepřítele pro blaho německé věci. Věříme, že budeme jednať s muži, kteří ctí vojenskou čest.“

— Generál Böhme, nemecký vrchný veliteľ v Nórsku, 7. mája 1945

Potom 13. januára 1941 nemecké komanda pod vedením kapitána Ernsta-Felixe Krudera z “raideru” Pinguin zaútočila a zajala dve veľrybárske lode. Keby sa to prihodilo u európskeho pobrežia, nebolo by na tom nič záhadného, pretože Nemci nedovolili nikomu z dobytých území plávať príliš ďaleko od pevniny; ale pretože k zajatiu došlo v Južnom oceáne neďaleko Neuschwabenlandu, vyvolalo to u britské a nórske vlády šok. Záhada sa však ešte prehĺbila, pretože ďalšiu noc sa nemecká komanda vynorila znovu a zajala tri ďalšie veľrybárske lode a tiež 11 “catcherů”. Flotila ktorá operovala v tejto oblasti sa skladala z 4 lodi KMS Atlantis, KMS Pinguin, KMS Stier a KMS Komet. Tieto lode boli potom postupne potopene v iných častiach sveta. Ale vďaka tomu začala Británia zvyšovať počet svojich základní v Antarktíde a do začiatku operácie Highjump (1946 – operácia organizovaná USA v Antarktíde) vyslala do Antarktídy 12 expedícii. Británia bola nadovšetko presvedčená, že Nemci majú v Antarktíde posledné útočisko, teda svoju základ?u, ktorú musia zničiť. Od roku 1942 do roku 1944 sa Británii podarilo v južnom Atlantiku potopiť 16 nemeckých ponoriek. V apríli 1944 potopili ponorku U-859, ktorá mala na palube 33 ton ortuti a tiež sa pohybovala v južnom Atlantiku.
Podľa oficiálnych sprav Spojencov sa 2 nemecké ponorky (U- 530, U- 997) potulovali Atlantikom po skončení vojny. U-530 pod velením kapitána Otto Wermutha sa 10. júla 1945 vylodila pri argentínskych brehoch a posádka sa vzdala úradom. Podľa oficiálnych lodných záznamov patrila ponorka do 33. flotily a svoju činnosť skončila v máji 1945 pri kapitulácii Nemecka.
Ponorka U-977 pod velením kapitána Heinza Schäffera opustila Kristiansand v Nórsku 2. mája 1945. Vyplávala na hliadku v kanály La Manche. Po 66 dennej plavbe dorazila do Mar del Plata v Argentíne a o tri mesiace neskôr, 13. novembra 1945, sa v Bostone vzdala USA. Jej aktivity behom tejto doby niesu známe.

Věřím, že jsem bojoval za spravedlivou věc a odmítl se vyhnout své zodpovědnosti, když mi nacisté, krátce po svém konečném zhroucení, nabídli možnost utéci od zodpovědnosti a odplout s konvojem ponorek do bezpečného útočiště.

— Major Vidkun Quisling, Norimberg, 1945

Británia sa aj naďalej zaoberala Antarktídou. Čo prinútilo jednať USA. Ta koncom roku 1946 zorganizovala operáciu Highjump ktorej velil admirál Byrd. Akcia mala povodne trvať 7 až 8 mesiacov, ale skončila sa po 8 týžd?och, kvôli závažným problémom a ťažkostiam, ktoré postihli expedíciu. Byrd bol kvôli tomu vypočúvaný, ale žiadne oficiálne závery neboli zverejnené.
Američania uskutočnili v Antarktíde ešte jednu operáciu s názvom Windmill a potom podľa určitých výpovedi zhodili v Antarktíde v oblasti Neuschwabenland 2 atómové bomby a tak zničili zbytky nemeckej základní. Oficiálne išlo o jadrové pokusy, voči ktorým sa vo svete zdvihla vlna odporu.

Každopádne po druhej svetovej vojne zostalo nezvestných 250,000 nacistov a nemeckého personálu vrátane Martina Bormanna. Nemci o územia na Antarktíde javili záujem od Deutsche Antarktische Expedition v roku 1938 až do konca vojny.


Image
Alfred Ritscher


Image
KMS Schwabenland

Image

Image


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1743s ][ Queries: 22 (0.0350s) ][ Debug on ]