Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 1/12/2007, 00:33  Předmět:  Záhadne experimenty – Nemecka atómová bomba Odpovědět s citátemDolůNahoru

Otto Hahn, nemecky fyzik už v roku 1933 poukázal na to, že urán sa pri ožarovaní štiepi na ďalšie dve jadra a uvoľ?uje sa tým veľké množstvo energie. Na to v 1939 profesor Frisch predniesol dokaz na jadrové štiepenie. S vypuknutím vojny okamžite nastali preteky vo vývoji atómovej bomby.

Čo vlastne bránilo Nemcom vo vývoji atómovej bomby?
V roku 1940 to nebolo nič! Po obsadený Nórska mali prístup k deutériu vody a z Jáchymova mali urán. Jediný problém bol v záznamoch Wernera von Heisenberga, ktorý sa domnieval, že na výrobu atómovej bomby potrebuje 2 tony uránu (bomba zhodne na Hirošimu ho mala 20 kg). Doteraz sa vedu diskusie o tom, či Werner von Heisenberg náročky sabotoval atómový program tretej ríše (2,000 a 20 je veľký rozdiel) alebo to boli len fakt zle výpočty a domnienky.

Tak či onak o jadrové zbrane sa zaujímal od roku 1939 aj Hitler a Goebbels. Hitlerovi sa však nepáčila predstava, že by použitie takých zbrani zdevastovalo celú zem.
Podľa výpovedi sa už v roku 1941 Manfred von Ardenne pýtal von Heisenberga, koľko bude potreba uránu 235 na výrobu bomby, ten mu odpovedal, že iba niekoľko kilogramov. Nacisti však boli presvedčení vďaka von Heisenbergovi, že je potreba 2 tony a vďaka tomu sa spomalil, skoro zablokoval, ďalší vývoj nemecké bomby. Nemeckí vedci sa snažili vedome udržať kontrolu nad projektom a použiť svojho vplyvu ako expertov.
Po výskumoch a získaní nových druhov surovín si v roku 1942 fyzici Otto Hahn, Werner von Heisenberg a Weisacker začali uvedomovať, že výroba atómovej bomby je vec možná. Heisenberg ale povedal Hitlerovi, že jej výroba by trvala dlhšie ako bude trvať samotná vojna. No čo sa týka Nemcov, v roku 1941 vlastnili iba 4 litre ťažkej vody, ale v roku 1942 to už bolo niekoľko ton.

Podľa sprav Veľkej Británie mali Nemci nie iba teoretické ale aj praktické poznatky a aj všetko potrebne na to, aby postavili atómovú bombu. V tej dobe aj Hitler začal hlásať o svojich zbraniach pomsty a o zbraniach pred ktorými nebude ochrany.
Po vylodení v Normandii boli medzi Spojencami vytvorené špeciálne jednotky, ktoré mali za úlohu vyhľadávať nemeckých vedcov a dostať ich na svoju stranu. Najviac sa ohá?ali po von Heisenbergovi, Jonathanovi Waltherovi a po von Braunovi.
Keď sa vojna blížila ku koncu a Spojencom sa podarilo obsadiť južné Nemecko , 21. apríla 1945 v dedine Haigerloch našli v jaskyni nemecký atómový reaktor. Zásoby ťažkej vody našli zakopané za dedinou.
Podľa všetkého uskutočnili Nemci 4 úspešné testy atómovej bomby (oveľa menšej ako bola bomba zhodená na Hirošimu). Pri týchto testoch bolo v marci 1945 zabitých 700 vojnových zajatcov z koncentračných táborov. Skušobné miesta boli v Thuringii a dodnes sa tam dá namerať zvýšená hladina rádioaktívnych izotopov.

Ak by sa Nemci viacej snažili tak okolo roku 1944 mohli mat funkčnú atómovú bombu a kompletne mohli zvrátiť priebeh vojny. Nestalo sa tak, za čo možno vďačíme aj vedúcemu nemeckého atómového projektu Wernerovi von Heisenbergovi. Heisenberg totiž nikdy nepovedal všetko.Image
reaktor v Haigerlochu

Image
Werner von Heisenberg

Image
Otto Hahn

Image
reaktor v Haigerlochu


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75391 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2215s ][ Queries: 19 (0.0519s) ][ Debug on ]