Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/12/2007, 07:54  Předmět:  Neznámá „bitva“ u Kurska Odpovědět s citátemDolůNahoru

Neznámá „bitva“ u Kurska

Do Kurské oblasti vstoupila německá vojska na podzim roku 1941 a zůstala tam dalších čtrnáct měsíců. Když do tamějších měst a vesnic přišla Rudá armáda, nikdo ji tam nevítal. Jeden voják napsal domů: „Je to hanba, když cestou osvobozenými vesnicemi člověk vidí chladný postoj obyvatelstva.“ Civilisté (jen sirotků a invalidů bylo asi 200 tisíc) měli totiž úplně jiné starosti. Byli hladoví.
Ve městech kvetla obvyklá šmelina se vším možným, daleko horší byla násilná trestná činnost, která ve frontové oblasti jen kvetla. Dezertéři a mladiství (váleční sirotci) vytvořili ozbrojené tlupy, které své spoluobčany přepadávaly, znásil?ovaly a podnikaly nájezdy na venkov, kde kradly zemědělcům koně, dobytek a prasata. Úřady o řádění těchto gangů velmi dobře věděly, ale fronta měla ve všem přednost, a tak jim nezbývalo, než si jen vymě?ovat neveselé vzkazy. V kraji nebyla žádná síla, která by dokázala nastolit aspo? trochu normální stav, notabene nakrmit hladové obyvatelstvo. Těžce zkoušení civilisté se navíc museli zapojovat do rekonstrukcí mostů, vyhrabávání min a dalších fyzicky náročných prací.
Ještě horší to bylo na venkově. Muži v produktivním věku, kteří nebyli nahnáni na práci do Německa, byli odvedeni do armády a na polích musely dřít ženy a starci. Bídnou situaci ještě na podzim 1942 zhoršil necitlivý rozkaz nařizující evakuaci civilistů. Ten se v podstatě rovnal rozsudku smrti zimou a hladem. Evakuovaní měli na místě nechat veškerý svůj majetek (hlavně domácí zvířata) a místo něj měli dostat jen jakési potvrzení, na které jim měla být v zázemí vydána náhrada. Ale lidé právem nevěřili nějakým papírům, na to už měli se sovětskou vládou příliš mnoho zkušeností.
Evakuaci měli provádět vojáci 13. a 38. armády a nedá se říci, že by zrovna sršeli horlivostí. Sami většinou pocházeli z rolnických poměrů a s venkovany tudíž soucítili. Proto mohla situace dojít až do regulérních selských bouří. Davy rozhořčených vesničanů čítaly stovky lidí a nechyběla jim ani jakási organizace. „Výzbroj“ byla takřka husitská - vidle, lopaty, hole, sekery a tak podobně. V kurském archívu se dochovalo svědectví funkcionáře, kterému jeden starý muž vyhrožoval: „Jestli se pokusíte mě evakuovat, tak vás zabiju. Nabrousil jsem si sekyru a zabiju s ní nejmí? šest lidí. A moje žena a dcera dokážou každá zabít po dvou dalších, a deset vás určitě nebude. A když každá domácnost zabije deset lidí, tak prostě evakuace nebude, co?“
Výsledkem lidového pozdvižení bylo, že 13. armáda evakuaci přerušila. 38. armáda se o ni pokusila a - narazila na rozzuřené davy. Jen 14. října 1942 vyrazili civilisté jednomu vojákovi zuby a druhému rozsekli hlavu lopatou. Nastoupila tedy NKVD a ta si jako obvykle věděla rady. Nejaktivnější členové odporu byli zatčeni a zmizeli „neznámo kam“. Protestující davy byly rozháněny střelbou do nohou. To zabralo a od té doby se až do konce války podobný „styk s veřejností“ stal záležitostí výlučně NKVD.
Příze? civilistů k armádě však bylo potřeba získat zpět a nutno podotknout, že se o ni snažilo i nejvyšší velení. Například maršál Rokossovskij v červnu 1943 přerušil práci na přípravách nastávající obrovské bitvy a v zájmu zlepšení vztahů s civilisty se zabýval případem dvou ukradených krav. Některé jednotky na jaře 1943 přerušily bojové operace, či opev?ovací práce a pomáhaly se setbou obilí. Tyto metody cukru a biče se nakonec ukázaly jako poměrně účinné, a i když si civilisté určitě mysleli své, k dalším nepokojům již nedošlo.
Hlad však zůstal. Vláda možná chtěla pomoci, ale žádné potraviny pro civilní obyvatelstvo stejně neměla. Proto se nám dnes její snahy mohou zdát přinejmenším úsměvné. Většinou negramotným lidem byly rozdávány letáky, které radily, jak upravovat k jídlu kopřivy. V jiném letáku se dva vědci obšírně zabývali kalorickou hodnotou masa divoce žijících zvířat. Vyzdvihovali především maso z veverek, protože „obsahuje víc kalorií než kterékoli jiné s výjimkou masa tchoře, a na rozdíl od masa vlků je velice chutné“. Toto tvrzení na jaře roku 1943 plně podpořila Akademie věd, která na základě vlastních vědeckých degustací hodnotila chuťové a výživné vlastnosti celé řady zvířat od lišek přes sysly až k myším.
Realita však byla taková, že civilisté stále umírali hlady.

Tato dosud neznámá fakta zveřejnila na základě podrobných studií ruských archivních pramenů (včetně dodnes přísně tajných) profesorka londýnské univerzity Catherine Merridale v knize Ivanova válka (BETA, 2007)

Oslavy 1. máje 1943 v jakési "Potěmkinově vesnici", tedy ukázkovém, propagačním kolchozu

Image

A takhle vypadali někteří kolchozníci ještě v roce 1956!

Image


  
Morybundus
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/12/2007, 13:46  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroy smutný ,ale poučný a varovný článek..Věděl jsem že rusové hladověli,ale to jsem si vždy mysle že tomu tak je ve městech Sad ale na vesnici tak to je smutné..


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/12/2007, 13:55  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

jojo, máš naprostou pravdu. My si snad ani nedovedeme představit, jak těžce se tenkrát žilo. Každopádně ta knížka je podobnejch situací plná a přiznám se, že až budu výherci hry "Sigidolary" nějaký knížky nabízet, tahle mezi nima chybět nebude.


  
Morybundus
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/12/2007, 14:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Tak to je super naprosto souhlasím a konec konců by ji měl číst každý rozmazlený fracek dnešní doby Exclamation Exclamation Exclamation


  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/12/2007, 14:57  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Destroyman...ja by som sa chcel opytatt ze ci pri tej evakuaicii, ktoru prevadzali 13. a 38 armada hovoris stale o Kurskej oblasti?

Na podzim 1942 nebol ete Kursk v nemeckych rukach? Question

A ako povedal Mory..pekne ale smutne Neutral


  
hoblik
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 12/12/2007, 15:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

No, ono o hladu v Rusku se toho dá napsat moc a moc. Taková Ukrajina - kam se hrabě "dnešní Afrika".
Na vesnici se v SSSR totálně kašlalo - ve městě se dalo jakž takž přežít.
Fuj, špatná doba.


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/12/2007, 02:23  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Stalinština to je niečo čo je hroznejšie ako holokaust, ludia čo ,chcú naspäť komančov sú vážne blázni. O tomto sa u nás moc nehovorí a je to len na škodu.


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/12/2007, 08:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Charon: Ano, kurská oblast byla osvobozena někdy na podzim 1942. Bylo to tak nějak v souvislosti s protiofenzívou u Stalingradu.


  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/12/2007, 08:27  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

JJ to viem Destroyman Smile ....ale neviem...mne to pripada tak, ze v oktobri 1942 ete mali Nemci Kursk pod kontrolou...lebo Stalingrad obklucili Rusi az 23. novembra 1943 a v dobe Fall Blau bol Kursk hlboko v nemeckej linii...a linia sa pohybovala okolo mesta Voronez, ktore sa Rusom podarilo dobyt spat az v januari 1943


  
Destroyman
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/12/2007, 09:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Čoveče, dostal jsi mě. Nějak nikde nemůžu najít, kdy vlastně přesně ten Kursk padl... Ale ono to je vlastně jedno. Lidi tam měli hlad tak jako tak...


  
Charon
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/12/2007, 18:45  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

To ams jasan.....ako an ruskej dedine to bol fakt des podla toho co si pisal Sad


  
rudel
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 13/12/2007, 19:16  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Private stará sračka v novom kabáte, ja tu zgerbu nemusím.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.2018s ][ Queries: 19 (0.0400s) ][ Debug on ]