Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/12/2007, 20:37  Předmět:  První taran ve Velké vlastenecké válce Odpovědět s citátemDolůNahoru

První taran ve Velké vlastenecké válce

Z archívu 124. IAP (istrebitělnnyj aviacionnyj polk) je možno se dozvědět, že 22.6. 1941 ve 4.20 napadly německé letadla letiště tohoto pluku. Tento pluk měl ve výzbroji starší stíhačky - dvouplošníky Polikarpov I-153 a modernější jednoplošné MIG-3.Některým letounům se podařilo vzlétnout. V prvním vzdušném boji v oblasti města Zambrow (= dnešní Polsko) sestřelili ruští piloti 2 německé letouny. Byl to jeden Me-110, toho sestřelil zástupce velitele pluku kpt. KRUGLOV. Druhý letoun byl bombardér Dornier Do-215 a toho sestřelil, tedy vlastně srazil z oblohy poručík Dimitrij KOKOREV. KOKOREV napadl tento poslední letoun, který zřejmě fotografoval hořící letiště a ve vzrušení začal pálit z velké vzdálenosti a samozřejmě minul. Jakmile se přiblížil k Do-215, zadní střelec bombardéru zahájil palbu a trefil utočící stíhačku. Vzdálenost se mezi nima zkrátila na 100 metrů. Ze zadního střeliště začal opět pálit střelec. Kokorev měl v zaměřovači celou kabinu dornieru a zmáčkl spoušť, zbraně však mlčely. Němec se začal vzdalovat a Kokorev se rozhodl pro neobvyklý zpusob likvidace. Stále se přibližoval k bombardéru až narazil do jeho dvojtých ocasních ploch.Poslední čeho si všimnul, byl vyděšený pohled zadního střelce. Po střetu se trup bombardéru rozlomil, zatímco MIG-3 padal střemhlav k zemi. Došlo k prvnímu taranu Velké vlastenecké války. Celý vzdušný boj byl ze země pozorován ruskými pohraničníky a pěšáky, kteří bojovali s přesilou utočících německých jednotek. Rozbitým sklem kabiny se dovnitř stíhačky valil proud vzduchu. Snad díky tomu se Kokorev vzpamatoval ze šoku po tom co se stalo. Sundal si z očí rozbité letecké brýle a teprve tehdy pochopil, že se řítí k zemi. Motor v tu dobu již nepracoval. Stačil stroj nad zemí srovnat a nouzově přistál. K letadlu přiběhli pěšáci, pilota vytáhli a dopravili k zdravotnickému praporu. Celou tvář měl zakrvácenou od ulomku skla z kabiny a leteckých brýlí. Oči měl naštěstí v pořádku. Za několik hodin se hlásil u svého pluku a podal hlášení o provedení taranu.
Za výjimečný čin byl vyznamenán ?ádem rudého praporu.
Kokorev bojoval pod městem Tula ,na konci září byl převelen k Leningradu. Vyznačoval se tím, že bojoval s odvahou, která často hraničila až se šílenstvím. Při jednom návratu z bojové akce se mu těsně před přistáním zastavil motor. S letounem sice přistál, ale na stojánku už nezaroloval. Piloti, kteří mu přišli na pomoc aby ho odtlačili z dráhy zjistili, že měl prostřelenou nádrž a palivo vyteklo, k tomu měl ještě ustřelený list vrtule. Že stíhačka nechytla byl zázrak. Jeden z pilotu se ho zeptal: "Hledáš smrt,nebo co?"
Kokorev vykonal téměř 100 letů a sestřelil 5 letadel.
Zahynul dne 12. 10.1941 pod Leningradem v oblasti města Siverskij při utoku na německé letiště. Ve vzdušném boji sestřelil Me-109 ,ale zasáhl ho flak z letiště. Bylo mu 23 let.

Image

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/12/2007, 20:50  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Kokorevuv soupeř -BOMBARDÉR DORNIER DO 217Image

Morybundus
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/12/2007, 21:00  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Martas moc fajn čtení máš to za jedna..Byl to frajer to se mu musí nechat jen škoda že nežil déle Němci by z něho asi měli pěkný vítr Smile
Martine nemáš náhodou fotku toho odvážného šílence (Dimitrij KOKOREV) já hledal na netu a nic Sad Sad

Naposledy upravil Morybundus dne 14/12/2007, 21:21, celkově upraveno 1 krát

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/12/2007, 21:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Ne nemám,na netu jsem o něm též nic nenašel.Informace jsem čerpal z knížkyNEBE VÝCHODNÍ FRONTY od Jiřího Šišky.Fotky ani víc informací o něm nemám,ale uvítám je.

Morybundus
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 14/12/2007, 21:21  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Nevadí Martine snad Privat nebo Hoblik možná něco seženou každopádně děkuji za článek.. Wink

Martas2411
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/12/2007, 10:03  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Něco jsem našel na google ,ale moc mi to nepasuje.Podle knížky co mám ,sundal bombardér Dornier DO 215 ,ale podle webu co jsem našel to byla těžká dvoumotorvá stíhačka ME 110.Každopádně to má potvrzené že byl první "taranista".Stránky ,kde jsem něco našel
http://www.fronta.cz/sovetske-letectvo-v-prvnich-dnech-valky

private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 15/12/2007, 12:18  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

ďakujem marťas za skvelý článok plný nových informácii...
bohužial fotku som nenašiel ani ja Sad

hoblik
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/12/2007, 15:13  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Moc jsem pátral, ale fotka není. Ale informací je o tomto člověku na ruských serverech poměrně dost. POkud by chtěl někdo pátrat, očitými svědky této události byli polští vojáci.
Uvedl jsi parkticky vše co se dá - moc pěkné.
PS: IAP - stíhací letecký pluk

albert
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 17/12/2007, 18:59  Předmět:  (Žádný předmět) Odpovědět s citátemDolůNahoru

Prestrelená palivová nádrž a ustrelený list vrtule, tak to mal teda poriadne štastie.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma