Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/11/2007, 15:16  Předmět:  Blíži sa vojna Odpovědět s citátemDolůNahoru

Dramatické pomery na Slovensku koncom tridsiatych rokov keď Nacistické Nemecko zmrzačilo a napokon rozbilo Československý štát opísal vo svojich spomienkach Milo Urban.

Ja som tie mraky na obzore hneď pobadal. Ony sa začali zbierať už v roku 1933 ale dôverčivý, dômyselný človek za akého som sa pokladal nevenoval im patričnú pozornosť. To že Hitler vykrikuje z Berlína či z Norimbergu? Že sa kdekomu vyhráža a pritom reve ako pavián? Dajsamisvete! To je vec temperamentu, prípadne rečníckeho umenia. Chce dačím zaimponovať, a keďže nemá čím, popúšťa uzdu hlasivkám - ohuruje ludí nepríčetným krikom. Lenže Nemci - tak som si vtedy myslel - nepatria medzi národy ktoré bysa dali ohúriť krikom. Oni sú na krik zvyknutí. Ak aj síghailujú , ak jeho rečníckym floskulám horlivo prisviedčajú tak to podistým bude len plechový cirkus pre cudzinu pre veľmoci, aby im zapchali ústa nejakou kolóniou. Hej. Hitler si zareční, Nemci sa vykričia a - pôjdu na pivo.
Mnohí a najmä komunisti nechceli tomuto hitlerovskému cirkusu veriť. Od začiatku mali k nemu vyhranený, odmietavý postoj. Mne však dôverčivému človekovi ktorý sa o politiku nezaujímal tento v podstate pacifistický názor vyhovoval. Dokonca ma nedojalo ani to že v Nemecku pálili knihy a že medzi nimi zhorelo i moje nemecké vydanie Živého biča. Záchvat, kŕč, myslel som si. Vyspia sa z toho; príde čas a onito zas pekne vydajú. Hitler a jeho kompánia - ako som spočiatku dúfal nešli na pivo. On namiesto toho začal rúcať čo nestaval. Zrútil Rakúsko a pripojil ho k svojej ríši, a len spočiatku čo to spravil začal sa vyhrážať československu. Naši sa spočiatku tvárili že sa neboja. V máji sme po prvý raz ticho mobilizovali, ale prešibaný furher si na západe objednal čižmičky ktoré mu aj ušili. (kto vie či zo strachu alebo z vypočítavosti.) Nasledovalo ďalšie dejstvo čudnej zábavy: krik, vyhrážky, rinčanie šabličkami aj nejaké ultimáta a naši páni v septembri mobilizovali po druhý raz ale verejne.
Doparoma! Tu som už nastavil uši. Manželku a dcérku som v najväčšom zhone odpratal do Opavy a po dobrodružnom návrate späť do Bratislavy s tŕpnucím srdcom so čakal kedy sa začne chumeliť. No ani z toho mračna nebolo dažďa. Západné velmoci sa nad nami zmilovali. Hitlerove požiadavky za nás veľkodušne prijali a nám odporučili aby sme sa nepechorili. A tak čo. Nepochopili sme sa. Pod titulom Mníchovskej dohody Hitler svoje dosiahol: búchalo sa na našich opevneniach ktoré nás mali chrániť. Potom abdikoval dr. Beneš. A len čo to spravil ludáci si vyrevovali autonómiu Slovenska. Pochopiteľne nastali väčšie-menšie zmätky: nepohodlné politické strany museli zmiznúť zo scény, Čechov posielali domov, inštitúcie na jednej strane zanikali na druhej vznikali, ba i Židia v zlej prectuche sa už obzerali. A potom prišla viedenská arbitráž - šklbanie Slovenska, lenže... Načo všetko vyratúvať? Začalo sa zemetrasenie a ak si sa lepšie započúval nemohol si sa zbyviť predtuchy že sa ono ani hneď ani ľahko neskončí. Musel som sa však podrobiť a pozorovať ako z mojej blízkosti miznú známe tváre a ludia sa priam na nepoznanie menia. Zmizol Mach. Sidor sa ukazuje už len v uniforme hlavného veliteľa HG. I náš Spytihnev, Karol Hrozný-Murgaš sa stratil. Vy?uchali svoju postať. V miestnostiach bývalej redakcie na Radlinského ulici rozložili svoj stan náčelníka HG a podľa všetkého na radu "najlepších priateľov" ako nazýval nemeckých agentov Karbusa a Goldbacha v pivnici na kokse spravili malý príručný koncentráčik, do ktorého s chuťou dával zatvárať nielen politických protivníkov ale - ako zlé jazyky povrávali - i takých čo mu boli tvárou či výzorom nesympatickí. Tam sa popri iných ocitli aj agárne esá Ursíny a Teplanský. Čo by bol ďalej vystrájal vie iba pán boh. No obával sa Sidora ktorý takéto spôsoby odsudzoval. Akiste na jeho dohováranie svoj koncentráčik čoskoro zatvoril pretože tieto nemecké vymoženosti kdekoho a priveľmi poburovali. I pre m?a to bol tuhý tabak. Hlava sa mi od neho krútila. Nepoznával som ludí; nechápal som ako sa niekto zo d?a na de? môže toľme spustiť. Na druehj strane som mal však možnosť vidieť čo je moc i kam vedie, ak sa ocitne v rukách morálne nalomených, nezodpovedných ludí. Reku, ak my budeme s ?ou takto šafáriť, nezájdeme ďaleko - naša autonómia nebude výdobytkom ale prinajmenšom návratom do stredoveku.

Image
Milo Urban

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma