Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní

1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/11/2007, 15:18  Předmět:  Tragické vojnové dobrodrúžstvá Odpovědět s citátemDolůNahoru

Slovenská republika sa zaplietla do viacerých vojnových konfliktov. Vypovedala vojnu dokonca aj dvm západným velmociam - USA a Veľkej Británii. Slovenský spisovateľ Rudolf Jašík ktorý bol ako príslušník Slovenskej armády nasadený na nemecko - sovietský front v rokoch 1941-1943 svoje otrasné vojnové zážitky opísal vo svojom diele Mŕtvi nespievajú.

Ak mal nadporučík Hajnič o svojich vojakov ešte nejaké ilúzie, tak ich v toto pošmúrne ráno stratil. Ečte včera keď sa im ľudsky prihováral domnieval sa že nie je ťažké byť veliteľom batérie v poli. S chlapmi sa musí vedieť zaobchádzať. Drobných neporiakov a smiešnach prejavou siláctva z ich strany si veliteľ pred bojom nesmie všímať. Ale teraz vedel že sa dopustil neodpustiteľnej chyby. Dal chlapom rum! "Teraz to môže vidieť každý začiatočník, aj pisár zo štábu. Batéria leží ožratá, chlapi sú povyvalovaní na vozoch ani drevá. Šiesti spia v snehu, v blate. Mohol som si to koniec koncov vyrátať sám že dlhý pochod a jednotvárna strava ich vyčerpala a vysilený organizmus tolko alkoholu neznesie. Čo som mal robiť? Dôstojníkom hore bolo ľahko. Udržuj disciplínu! Chlapcov nakrátko! Nie sme v kasár?ach páni. Ja chcem, to chcete aj vy aby chlapci bojovali, aby aj umierali lebo vojna je vojna, ale čím ich nadchnúť? Pekným slovom? Vlastnestvo, hrdinské činy, ochrana kresťanstva a civilizácie pred bolševizmom? Z toho si robia verejne posmech. Oni nechápu prečo sú tu. To im nik na svete nevysvetlí. Všetko preklínajú a nijako sa tým netaja lebo vedia že už nič horšie sa im nemôže stať. Dôstojníkov nenávidia. To je nepríjemné. Stále mám pocit že som medzi cudzincami, nepriateľmi a viem že si robia posmech aj zo m?a. Dôstojníci poďla nich spískali vojnu. Straším ich vojenským súdom, toho sa ešte boja badám. Ale nič lepšie vymyslieť neviem. Dnes v noci som vymyslel rum, a prosím, ké ohavné scény! Jeden vojak mi bodákom skoro dopichal proviantného dôstojníka. A teraz ležia ožratí na mol. im je všetko jedno. Sú to hazardéri a ja sa obávam ďalšieho vývoja veci. Aké to bude keď batéria zasiahne do boja, keď budú straty. Kruci tých mŕtvych treba pochovať. Čo v batérii prepukne, ako sa zachovajú chlapi? Páni vy hore nič neviete a myslíte si že tu je to ohromne jednoduché. Disciplína! Chlapov nakrátko! Od stola sa dobre tára..."
Mína a cháá...Vydýchlo povetrie. Hodili sa do bunkra a ostalimležať na zemi. Povetrie nad bunkrom vydychovalo, hlina padala na polonahé telá. Lukan pozrel hore. Zemou zatriaslo. Chcel vykráknuť. A vykríkol do nesmierneho ticha a kričal dlho, kým si neuvedomil že ten otupný zvuk vychádza z jeho úst. -Čo ti je?-Kľako ho dvíhal zo zeme. Obrátil ho na chrbát a ohmatával mu hlavu a prsia. Lukan mu vidí tvár. Nikdy ju nevidel tak dobre ako teraz. Je veľmi blízko. Poručík pohybuje ústami. Na spodnej pere má hrudku hliny. A má tiež veľmi biele zuby a tie sú vo dvoch radoch.
-Lukan!-Kľako stojí bezradný a udivený. Veľmi sa mu trasú ruky.
-Voda!-Kľako si spomenul a vrhol sa do kúta k nádobe. Bola zasypaná hlinou. Pozrel hore a povedal: -Och!-Bunker prevalila mína. Z povaly trčali biele a ostré zubiská rozštiepeného brvna. Lukana polial vodou, trel mu čelo, prsia a vyhýbal sa jeho očiam lebo v nich bolo niečo takého, čo nevedel pochopiť. Bola v nich hrôza, hrôza prežitá a azda aj prežívaná ale mali aj pokoj mŕtvych. A pritom sa tie oči mihali, sledovali každý jeho pohyb. Ústa ostali nemé, údy bezvládne. Dýchal.

Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma