Obsah fóra Portál Vojna.net Portal
 FAQ  •  Hledat  •  Možnosti  •  Uživatelské skupiny  •  Registrace  •  Profil  •  Soukromé zprávy  •  Přihlášení
Kalendář 
Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma

Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma
Autor Zpráva
private_joker
Anonymní


1.00 Sigidolar

PříspěvekZaslal: 7/11/2007, 15:19  Předmět:  Temná stránka slovenského štátu Odpovědět s citátemDolůNahoru

Jednou z tragických kapitol režimu vojnového slovenského štátu bolo takzvané riešenie židovskej otázky a najmä násilné vyvezenie slovenských židov do nemeckých koncentračných táborov. O týchto udalostiach píše ich priamy účastník Juraj Špitzer.

Začiatkom mája prišli do koncentračného tábora v Novákoch masa ludí. Všetky baraky s poschodovými posteľami prikrytými riedko rozsypanou slamou sa naplnili. Podľa akého klúča nevedno. Boli tu židia zo všetkých kútov Slovenska. Starci, ženy, deti, chlapov pomenej,manželia, slobodní. Keď sa baraky naplnili, nebol už rozdiel ani medzi naším barakom a ostatnými. Prechovávali sme nádej že sme tu boli dlhšie ako ostatní, že tu máme akési domovské právo, že budeme mať prednosť ak nebudú musieť odísť všetci.
Prezentačný barak bol v plnej prenamencii. Z jednej strany zaistenci vchádzali, z druhej vychádzali. Kopa zhabaných predmetov rástla. Presná evidencia o prichádzajúcich a odchádzajúcich neexistovala. Rátalo sa kus ako kus. Odsúdenému sa oznámilo číslo vagóna do ktorého ho zaradili a podľa toho musel potom nastúpiť na priestranstvo. Vždy navečer prišli nákladné autá zakryté plachtami a odvážali odsúdených na železničnú stanicu v Novákoch. Auto pristalo zadnou stranou priamo k vagónu takže obyvateľstvo nevidelo aký tovar sa do vagónov nakladá, lebo priestranstvo bolo navyše od nakladacej rampy izolované a strážené gardistami.
Zákon schválnosti akoby bol paltil aj o počasí. Skoro vždy keď odchádzal transport pršalo alebo bola búrka. Pre organizátorov to bola výhoda lebo zlé počasie odohnalo nežiadúcich divákov, aj odsúdení chceli byť čím skôr pod strechou aby nemuseli stáť na mokrom priestranstve pred prezentačným barakom. Ak nákladné autá neprišli, odsúdení museli ísť na stanicu pešo. Jeden z nich kráčal vpredu s vozovou lampou, zavesenou na palici a za ním jeho vagón. Všade dookola, vpredu i vzadu gardisti s puškami a obuškami v ligotajúcich sa plášťoch proti dažďu. Mlčanlivý lampionový sprievod.
V niektorom z májových transportov odišli všetci moji príbuzní. Prišli jedno popoludnie, v nováckych barakoch strávili noc, na druhý de? ich naložili do nákladných áut a odviezli na novácku železničnú stanicu, dvoch strýcov, bratov mojej dobrej matky, aj deťmi. Jeden zo strýcov bol známy silák, dvíhal jednou rukou lavice a niekoľko stoličiek odrazu, kusy koľajnice a krčmársky stôl. Teraz tu stál bezmocný, bledý a vystráchaný. Načo vstával každý de? o piatej ráno, chodil po dvore, zametal avždy čosi opravoval? Všetko, odkladal pre dcéru a syna. Teraz stál bezradný a nevládny. Objímal ma a neustále opakoval: Syn môj drahý, čo s nami len bude? Nikdy som nechcel vedieť čo sa s nimi stalo. Nikto z nich sa nevrátil.
Gardisti bili židov odsúdených na odchod zo služobnej povinnosti, lebo narúšali disciplínu, motali sa po priestrancstve, hľadali známych, svoje nezbedné deti, gardistom to sťažovalo povinnosti udržať poriadok, zabezpečiť hladký priebeh. Keď sa bijú medzi sebou dospelí, je to ich vec hoci bitka znetvoruje ludí, vracia ich kdesi do praveku. Ale keď bijú rodičov pred ich deťmi, stane sa detskej duši čosi, čo možno prirovnať k zemetraseniu alebo inému desivému zážitku, k záplave ktorá pochovala pevninu. Každý človek nosí v sebe slastné spomienky na detstvo lebo ho strávil pod láskavou ochrannou rodičov. Otec je v našich spomienkach silný a múdry. Do náručia matky sa uteká so všetkými skutočnými alebo domnelými krivdami. Teraz tu stále trasúce sa deti, videli svojho bezbranného otca v krupobití gumených obuškov a dívali sa na skleslé ruky matiek ktoré im nemohli poskytnúť ani útechu, ani ochranu. V našom dezertérskom baraku neboli deti. Nás gardisti už poznali a bili nás ako starých známych zo zvyku. Teraz chceli aby transport odišiel hladko. Uchyľovali sa k osvedčeným a účinným argumentom voči poplašeným ľuďom, neschopným vydržať na jednom mieste podľa predstáv gardistov a smerníc o organizovaní transportu. Ak vás život nenaučil na poriadok, my vás ho naučíme.
Múdrejší gardisti mali službu pri bráne a dobromyseľne upozor?ovali príchodiacich: Ak máte veľa pe?azí, ak máte zlato alebo šperky, dajte nám ich lebo vám pri prezentácii aj tak všetko zoberú. z nášho baraku museli nastúpiť ako doplnok nebezpečné živly. Spolu odišli lekár Liebermann, Holzler, Ringwald, Braun a Walter Rosenberg. Bolo mi ťažko lúčiť sa s nimi, hoci sme ani my neboli v bezpečí. Nikto presne nevedel koľko odsúdených má opustiť tábor v Novákoch.


  
Zobrazit příspěvky z předchozích:      
Odeslat nové témaOdpovědět na téma Zobrazit předchozí témaPoslat email příteli.Seznam uživatelů, kteří vidělit tento příspěvekUložit toto téma jako souborPrintable versionSoukromé zprávyZobrazit následující téma

Zobrazit následující téma
Zobrazit předchozí téma
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Nemůžeš stahovat ani prohlížet přiložené soubory


Časy uváděny v GMT + 1 hodina

Board Security

75390 blokovaných útoků
Powered by phpBB2 Plus, phpBB Styles and Kostenloses Forum based on phpBB © 2001/6 phpBB Group :: FI Theme :: Mody a Credit

[ Time: 0.1572s ][ Queries: 19 (0.0298s) ][ Debug on ]